BÖLGE Haber Girişi : 18 Ekim 2019 22:08

Kafkaslardan Anadolu’ya Şiir Rüzgârları

Ardahan Üniversitesi İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi tarafından düzenlenen ve geleneksel hale gelen, “Kafkaslardan Anadolu’ya Şiir, Şair ve Âşık Günleri III” programı yoğun katılım eşliğinde bugün başladı.
Kafkaslardan Anadolu’ya Şiir Rüzgârları

Kafkaslardan Anadolu’ya Şiir Rüzgârları

KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

Ardahan Üniversitesi İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi tarafından düzenlenen ve geleneksel hale gelen, “Kafkaslardan Anadolu’ya Şiir, Şair ve Âşık Günleri III” programı yoğun katılım eşliğinde bugün başladı.

Hoca Ahmet Yesevi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen etkinliğe; Ardahan Valisi Mustafa Masatlı, Ardahan Belediye Başkanı Faruk Demir, Üniversite Rektörü Prof. Dr. Mehmet Biber, İl Milli Eğitim Müdürü Fikret Çerkezoğlu, KOSGEB İl Müdürü Ramazan Sivri, İl Müftüsü Ramazan Pehlivan, İl Sağlık Müdürü Op. Dr. Erkan Özdemir, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şakir Aydoğan, Genel Sekreter Hadi Gergit, konuk şairler, akademik-idari personel, yerel basın mensupları ile öğrenciler katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programın açılış konuşmasını Rektör Prof. Dr. Mehmet Biber gerçekleştirdi. Rektör Biber, “Değerli gönül dostları bu yıl 3. kez düzenlenen, ‘Kafkaslardan Anadolu’ya Şiir, Şair ve Âşık Günleri’ programına hoş geldiniz” diyerek konuşmasına başladı.

Biber şunları söyledi:

“Ardahan Üniversitesi olarak bulunduğumuz coğrafyanın değerlerini; tanımayı, keşfetmeyi, devamını sağlamayı ve tarihimiz kadar eski bir geçmişe sahip olan âşık edebiyatımızı yaşatmayı kendimize şiar edindik. Ozanlar diyarı Ardahan’ın şiir ve âşık geleneğini devam ettirmek için bu programı düzenliyoruz. Şiir; insanın kendini bilmesi ve anlamanın yoludur. Konusu Ardahan olan şiir yarışmasını düzenlemenin ayrıca gurunu yaşıyoruz. Bu yarışmayla Ardahan aşığı yüzlerce genç şairin şiirlerini okuma fırsatı bulduk. Ozanlık geleneğimizin önemli temsilcilerinden, Çıldırlı Âşık Şenlik’i her yönüyle tanımak ve tanıttırmak için ARÜ olarak, “Âşık Şenlik Araştırma Merkezimizi” yakın zamanda kuruyoruz. 750 kişilik Âşık Şenlik Kültür ve Kongre Merkezi projemizi tamamlamanın mutluluğunu ve heyecanını sizinle paylaşmak istiyorum. Bunun yanında, şairlerimizin Ardahan’a gelip bu güzel şehrimizden ilham alarak yazdıkları şiirleri bir araya getirerek, bir şiir antolojisi kitabı hazırlıyoruz. Kitabı, siz değerli okuyucularla kısa zamanda buluşturacağız”

Metin Önal Mengüşoğlu, “Kardeşime Mektup” adlı şiiri okuduktan sonra Ardahan Valisi Mustafa Masatlı ve Ardahan Belediye Başkanı Faruk Demir de birer konuşma yaptılar.

Konuşmaların ardından konusu “Ardahan” olan şiir yarışmasında dereceye girenler, isimleri okunarak kürsüye davet edildi. 131 şairin katıldığı ve jüri üyeliğini; Ferman Karaçam, Ahmet Efe, Bestami Yazgan ve Nuray Alper’in oluşturduğu şiir yarışmasının 1.’si, “Bir Malakanın Dökülmüş Sütüne Ağıt” adlı şiiriyle Muharrem Yeni oldu. “Onlar Şiirleriyle Geldiler Benimse Zubunumda  KAFKASYADOLU”  adlı şiirleriyle Serkan Karabostan 2.’ci , “İpek Yolu: 75. Menzil” adlı şiirleriyle Abdullah  Direnç Baykal ise 3.’cü oldu. Mansiyon ödülünün sahibi ise; “Ardahan” adlı şiiriyle Muhammed Muhammedoğlu oldu. Ödül sahiplerine temsili çeklerinin takdim edilmesinin ardından, “Şiir, İnsan ve Edebiyat” konulu panele geçildi.

Moderatörlüğünü Ekrem Karadişoğulları’nın üstlendiği panelin konuşmacıları; Prof. Dr. Rıdvan Canım ve Prof. Dr. Nurullah Genç oldu. Panelin ardından Rektör Biber konuşmacılara teşekkür belgelerini takdim ederek, konuk şairler ve öğrencilerle birlikte toplu hatıra fotoğrafı çektirdi.

Yazarların kitaplarını imzalamasıyla devam eden program, yarın gerçekleştirilecek olan şiir ve âşık programları eşliğinde gün boyu sürecek.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) / KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.