Kağızman’a 400 kişilik öğrenci yurdu

"Kağızman’a 400 kişilik öğrenci yurdu"

Kars Milletvekili AK Parti MKYK üyesi 65.Hükümet Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Kağızman’da yapımı devam eden 400 kişi kapasiteli öğrenci yurdu inşaatında incelemelerde bulundu.

Kağızman’a 400 kişilik öğrenci yurdu

KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK 

Kars Milletvekili AK Parti MKYK üyesi 65.Hükümet Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Kağızman’da yapımı devam eden 400 kişi kapasiteli öğrenci yurdu inşaatında incelemelerde bulundu.

Yurdun Kağızman’ı tercih edecek öğrencilerin artmasında büyük katkısı olacağını belirten Arslan, yurdun oldukça modern bir yapıya sahip olacağını belirtti.

Kağızman Kaymakamı Ercan Öter, AK Parti İl Başkan Yardımcısı Kadir Sarıdağ, AK Parti İlçe Başkanı Nesim Eyidoğan ile birlikte inşaatın projesini inceleyen, binayı gezen Arslan, tüm çalışanlara ve emek verenlere teşekkür etti.

Arslan, “Kağızman’da Meslek Yüksek Okullarımız daha sonra üniversitemizin kararıyla inşallah fakülte olması yönündeki kararlar çerçevesinde özellikle Kağızman dışından gelen öğrencilerin barınması konusunda bir yurt ihtiyacımız vardı. Müteşekkiriz ki Gençlik Spor Bakanlığımız ve Kredi Yurtlar Genel Müdürlüğümüzle yaptığımız girişimler sonucunda burada 400 öğrencilik bir yurt inşaatına başladılar. Yaklaşık bir yıl geçmesine rağmen İnşallah kaba inşaatı bitme aşamasına geldi.” dedi.

İnşaatta yaptıkları incelemede bina içinde ince işçiliklerin yapımına da başlandığını kaydeden Arslan, “Yurdun bir özelliği; bir tarafı 203 öğrencilik, bir tarafı 198 öğrencilik olmak üzere iki ayrı yurt gibi de hizmet verebiliyor. Oradaki amacımız da bir tarafında erkek öğrencilere hizmet verirken bir tarafta kız öğrencilere hizmet verilebilmesi. Bunun yanı sıra engelli öğrencilere de yine hizmet verebilecek odalar mevcut. 400 öğrenciye hizmet edecek bir yurt ve bu yurdun içerisinde konferans salonu, etüt merkezleri, mescitler, yemekhanesi, öğrencilerin her türlü ihtiyacını görebilecek modern bir yapı yapılıyor. Yine memnuniyet verici bir kısmı da her odada 3 öğrenci bulunabilecek ve her odanın kendi içerisinde ıslak zeminleri yani banyosu, tuvaleti, çalışma masası olacak. Ayrıca yatak odası olacak ki öğrencilerin 3’ü aynı anda uyumak veya aynı anda çalışmak zorunda kalmasınlar. Adeta her oda bir daire gibi yani 1+1 yatak odası artı salon artı ıslak zeminler gibi İnşallah öğrencilere hizmet edecek. Böylece Kağızman'daki okullarımızı tercih eden öğrenciler özellikle barınma anlamında yurt olunca daha fazla tercih edeceklerini belirtiyorlardı. İnşallah bu yurdumuz  hizmete girdiğinde Kağızman'a gelen öğrencilerimiz daha fazla barınma imkanı bulabilecek ve burada daha rahat edecekler. Böylece üniversitemizin de fakültelerinde kapasitesi artmış olacak.” diye konuştu.

Arslan daha sonra şunları söyledi:

“Bu sene özellikle hem Kafkas Üniversitesi'nin hem Kağızman'da ki okullarımızın öğrenci yerleşme oranı geçen yıllara göre çok çok yüksek. Bu da bizi ziyadesiyle memnun ediyor. Geçen yıllarda % 80-85 oranlarında yerleşme varken bu sene Kafkas Üniversitesine yerleşme oranı % 93. Ki bunu Türkiye geneli düşünürseniz ortalamanın çok çok üzerinde o yüzden hem yeni rektörümüzü hem ekibini hem Kafkas Üniversitesi öğretim üyelerini elemanlarını tebrik ediyorum. Yaptıkları küçük girişimlerle hemen sonuçları almaya başladılar. Bizde milletvekilleri olarak zaten her zaman destek veriyorduk İnşallah bundan sonra da destek vermeye devam edeceğiz. Hem Kafkas Üniversitemiz öğrencilerini daha iyi eğitebilecek barındıracak hem de Kağızman'da ki yine yüksek okullarımız oraya gelen öğrencilere daha iyi imkanlar ve daha iyi bir eğitim sunarak onları inşallah buradan mezun edecek. Dolayısı ile tekrar Kredi Yurtlar Genel Müdürümüze bir önceki genel müdürümüze bakanımıza çok çok teşekkür ederim. Kağızman'da bu ölçekte bu kalitede bir yapıya sebep oldukları için inşallah bu projenin bir an önce bitirilmesi konusunda da hem yüklenicimize hem kontrolden sorumlu arkadaşlarımıza kazasız belasız bir çalışma diliyorum. Kısa sürede bu aşamaya getirdikleri için özellikle tebrik ediyorum ve İnşallah bu hızda kısa sürede burayı bitirip Kağızman'a gelen misafirlerimize hizmet eder hale getirecekler inşallah. Hayırlı uğurlu olsun”

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) / KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

 

İlk Yorum Yapan Siz Olun!


Yorum Ekle

Haber Bülteni için kayıt olun

Haber Bültenimize katılın ve gelen kutunuzdan güncel haberleri anlık alın. Size spam göndermeyiz ve gizliliğinize saygı duyarız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
  Yukleme: 0.409781