• 17 Haziran 2019 Pazartesi

KAKÜV’de Yerli Malı Haftası Kutlaması

"KAKÜV’de Yerli Malı Haftası Kutlaması"

Kars Kafkas Üniversitesi (KAÜ) Kalkınma Vakfı Özel İlkokulu Ortaokulu’nda (KAKÜV) Yerli Malı Haftası Kutlaması yapıldı.

KAKÜV’de Yerli Malı Haftası Kutlaması

KAFKAS HABER AJANSI

Kars Kafkas Üniversitesi (KAÜ) Kalkınma Vakfı Özel İlkokulu Ortaokulu’nda (KAKÜV) Yerli Malı Haftası Kutlaması yapıldı.

YERLİ MALI HAFTASININ TARİHÇESİ NEDİR?

1929’da Atatürk’ün önerisiyle kurulan Türkiye Ekonomi Kurumu, yerli malların kullanımını teşvik ve tasarrufu özendirmek amacıyla, her yıl 12-18 Aralık haftasının “Tasarruf ve Yerli Malı Haftası” olarak kutlanmasını kararlaştırmıştı. Yerli Malı Haftasının adı, 1950 yılında “Ekonomi ve Yerli Malı Haftası” olarak değiştirildi. 1983 yılında bir kez daha değiştirilip “Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası” oldu. Daha sonraki yıllarda kısaca, “Yerli Mallar Haftası” olarak anılmaya başlandı.

NEDEN KUTLANIR?

Yerli tüketimin bilinçli olarak artırılmasını hedefleyen Yerli Malı Haftası süresince tüm okullarda, tutumlu olup yatırım yapmanın ve yerli malları kullanmanın önemi üzerinde durulur. 12-18 Aralık haftasında okullarda Türk malları hakkında bilgiler verilir ve öğrencilerin bu konuda bilinçlendirilmesi amacıyla çeşitli etkinlikler düzenlenir. Ayrıca tasarrufun ve yerli malı kullanmanın önemli bir boyutu da ülkedeki istihdamı artırmasıdır.

Öğrencilerin evlerinden getirdiği yiyecekleri birbirleriyle paylaştığı, yerli ürünlerin tüketilmesine daha fazla özen gösterilen ve ülkenin zenginliklerini artırmayı amaçlayan Yerli Malları Haftası, öğrenciler tarafından heyecanla bekleniyor.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) / KAFKAS HABER AJANSI

İlk Yorum Yapan Siz Olun!


Yorum Ekle

Haber Bülteni için kayıt olun

Haber Bültenimize katılın ve gelen kutunuzdan güncel haberleri anlık alın. Size spam göndermeyiz ve gizliliğinize saygı duyarız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
  Yukleme: 0.213324