Karaçanta’nın Kars’ın Kurtuluş Mesajı

"Karaçanta’nın Kars’ın Kurtuluş Mesajı"

Kars Belediye Başkanı Murtaza Karaçanta, Kars’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 98’nci yıl dönümü dolayısıyla kutlama mesajı yayımladı.

Karaçanta’nın Kars’ın Kurtuluş Mesajı

KAFKAS HABER AJANSI

Kars Belediye Başkanı Murtaza Karaçanta, Kars’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 98’nci yıl dönümü dolayısıyla kutlama mesajı yayımladı.

Karaçanta mesajında şu ifadelere yer verdi:

Dün Cumhuriyet Bayramımızı kutlamış olmanın onurunu ve gururunu yaşadık, bugün ise Serhat Şehrimiz Gazi Kars’ımızın düşman işgalinden kurtuluşunun 98.Yıldönümünü kutlamanın gururunu ve sevincini yaşamaktayım.

98 yıl önce bugün ‘Ya İstiklal Ya ölüm!’ vatan evlatlarının ve aynı zamanda aziz şehit kanlarıyla sulanmış, vatan toprağı olan serhat şehrimiz Gazi Kars’ımızın Kurtuluş günüdür.

Bugün ben Türk’üm, Türk esir olmaz, ben Türküm, Türk devletsiz olmaz: ben Türk’üm, Türk bayraksız olmaz, ben Türküm, Türk ezansız olmaz, ben Türk’üm, Türk hürriyetsiz olmaz şiarını benimseyen Gazi Kars’ımızın düşman işgalinden kurtuluşunun 98. Yıldönümüdür.

Bundan tam 98 yıl önce bugün Gazi Kars’ımız; rus ve ermeni çetecilerinin esaret zincirlerini parçalayarak Türk milletinin ezansız ve bayraksız olamayacağını, hürriyetsiz yaşayamayacağını kazanılan zafer ile tüm dünyaya ilan ettikleri gündür.

Bundan tam 98 yıl önce Kars Kalesine şanlı Türk Bayrağının 34. Alay subaylarından Yüzbaşı Abdurrahman Bey’in ‘ Besleme-i şerif’ ile yeniden çekmesiyle Gazi Kars esaret zincirleri kırıp vatan toprağının bir parçası olduğu gündür.

Milli mücadele döneminin ilk zaferlerinden olan Karsın düşman işgalinden kurtuluşu Cumhuriyetimizin temellerinin atılmasında ki en büyük etkenlerden birisi olmuştur.  Doğu Cephesi Kumandanı Kazim Karabekir Paşa’nın emrindeki kuvvetler 28 Ekim 1920’ de Kars’ı kurtarmak için harekete geçmiş  ve 9.Kafkas Tümeni’ nin şehre girmesiyle, 30 Ekim 1920 de serhat şehrimiz Gazi Kars düşman işgalinden kurtarılmıştır. Tam 43 yıl esareti yaşayan Kars halkı takdire şayandır ki, bu süre içerisinde mücadele ruhundan, milli örf ve adeti ile geleneklerinden hiçbir şey kaybetmemiştir.

 Ehli-islam olan bilsin, işitsin!

Can sağ iken yurt vermeyiz düşmana

İsterse uruset, ne var ki gelsin

Can sağ iken yurt vermeyiz düşmana

Diye destanlar yazan değerli Kars ahalisi; bugün dalgalanan Türk Bayrağımızı kalemiz burçlarına 98 yıl önce gönlere çeken yiğit ecdadımız; emanetiniz emin ellerdedir ve bizlere bırakmış olduğunuz mirasın da yılmaz bekçileriyiz. Bağımsızlık ateşini 30 Ekimde yakan hürriyet sevdalısı şehitlerimiz Karsı vatan topraklarına katan kahramanlarımız emin olsunlar ki Türkiye Cumhuriyeti var oldukça Kars’ın Kalesindeki ay-yıldız Türkiye’ye güneş gibi doğmaya devam edecektir.

30 Ekim Kars’ın kurtuluşunu yad ve idrak ettiğimiz bugün de bir başka temennim de budur ki; başta esir Türk illeri olan göz bebeğimiz Karabağ, öte yandan şah damarımız Musul ve Kerkük’ümüz Uzakta da olsa gönül coğrafyamızın dinmeyen sızısı Doğu Türkistan’ımızın da şanlı ve muzaffer kurtuluş günlerini görebilmek arzusunda olduğu mu bildirmek isterim.

Bu duygu ve düşüncelerimle Karsın kurtuluşunda varlık mücadelesi veren başta Cumhuriyetimizin kurucusu ve mimarı Gazi Mustafa ATATÜRK olmak üzere, Doğu Cephesi Komutanı, mümtaz kurtarıcımız Kazım Karabekir Paşa ile tüm silah arkadaşlarını minnetle, hürmetle yad eder , şahsım ve belediyemiz adına saygılar sunarım.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) / KAFKAS HABER AJANSI

İlk Yorum Yapan Siz Olun!


Yorum Ekle

Haber Bülteni için kayıt olun

Haber Bültenimize katılın ve gelen kutunuzdan güncel haberleri anlık alın. Size spam göndermeyiz ve gizliliğinize saygı duyarız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
  Yukleme: 0.222627