• 24 Ağustos 2019 Cumartesi

Karapapak (Terekeme) Türkleri Etnospor Kültür Festivalinde Tanıtıldı

"Karapapak (Terekeme) Türkleri Etnospor Kültür Festivalinde Tanıtıldı"

9-13 Mayıs 2018 tarihleri arasında İstanbul Yenikapı Etkinlik Alanında yapılan 3. Etnospor Kültür Festivaline Karapapak Türkleri'de katıldı.

Karapapak (Terekeme) Türkleri Etnospor Kültür Festivalinde Tanıtıldı

KAFKAS HABER AJANSI / BURHAN GÖRKEN

9-13 Mayıs 2018 tarihleri arasında İstanbul Yenikapı Etkinlik Alanında yapılan 3. Etnospor Kültür Festivaline Karapapak  Türkleri'de katıldı. Etkinlik alanında kurulan obadaki 43 çadırdan biri de  Karapapak Türklerinine ait çadırdı. Merkezi İstanbul'da bulunan Terekeme Karapapak Türkleri  Kültür ve Sanat Derneği  alanda   Karapapak kültürünü tanıttı.

Dernek Başkanı Engin Aybirdi Yönetim Kurulu Üyeleri Mustafa Yıldız ve Cemal Kaçar etkinlik boyunca Karapapak  çadırına gelen ziyaretçilere Karapapaklar, yaşadıkları bölgeler ve kültürü hakkında bilgi verdiler.

Haftasonu ziyaretçi akınına uğrayan etkinlik alanında Karapapak (Terekeme) çadırını ziyaret edenlere  daha önce Karpapak veya Terekeme Türklerini tanıyıp tanımadıkları soruldu. Çadıra gelenlerin bir kısmı ilk defa duyduklarını  söylediler. Bir kısmı da arkadaşları ve komşuları arasında tanıdıkları Karpapaklar (Terekemeler) olduğunu bu vesile ile tanıdıklarını söylediler.  Az sayıda öğrenci ki bunlar Türk Dili ve Edebiyatı üzerine eğitim gören üniveriste öğrencileriydi; bunlar konu hakkında bilgi sahibi olduklarını ifade ettiler.

 Bu etkinlikte Karapapak çadırında edindiğimiz izlenim Karpapakların tanıtılmasında önemli bir eksiklik olduğudur.

Burhan GÖRKEN / İstanbul / KHA

(BA-BA-S) İSTANBUL (KHA) – KAFKAS HABER AJANSI / BURHAN GÖRKEN

İlk Yorum Yapan Siz Olun!


Yorum Ekle

Haber Bülteni için kayıt olun

Haber Bültenimize katılın ve gelen kutunuzdan güncel haberleri anlık alın. Size spam göndermeyiz ve gizliliğinize saygı duyarız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
  Yukleme: 0.279890