• 24 Haziran 2019 Pazartesi

Kardeşinin engelini aştı, engellilere umut oldu

"Kardeşinin engelini aştı, engellilere umut oldu"

Kars’ın Selim İlçesi’nde Gıyasettin Güneş, engelli kardeşi Kezban Güneş’in spor ve egzersiz yaparak hayata tutunması için patentli projesini parkta hayata geçirdi.

Kardeşinin engelini aştı, engellilere umut oldu

KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK / ÖZEL HABER 

Kars’ın Selim İlçesi’nde Gıyasettin Güneş, engelli kardeşi Kezban Güneş’in spor ve egzersiz yaparak hayata tutunması için patentli projesini parkta hayata geçirdi.

Engelsiz Yaşam Merkezi öğrencisi Kezban Güneş (21) aynı zamanda da müzik dersi alıyor. Şehit teğmen Yaşartürk Açık Öğretim Lisesi mezunu olan, Konservatuvar okumak istediğini söyleyen doğuştan bedensel engelli Güneş, engelsiz yaşam merkezinde sosyal aktivitelerle tanıştı, arkadaş ortamı buldu.

Kezban Güneş, ailesiyle birlikte Selim Belediyesi tarafından yaptırılan Celal Aras Parkı’na gitti. Parkta çocuklar birbirleriyle oyunlar oynayıp, salıncak sallanıp eğlenirken Kezban ise bu parkta tamamen yalnız olduğunu hissetti ve “Benim neden eğlenebileceğim spor aletleri yoktur” diye dert yandı.

Kezban’ın bu serzenişi abisi Kafkas Üniversitesi Makine Meslek Yüksek Okulu Mezunu Gıyasettin Güneş’i harekete geçirdi. 30 yaşındaki Gıyasettin Güneş, engellilerin parklarda spor yapabileceği bir proje üzerine çalışma yaptı. Projeyi hayata geçirmek için Belediye Başkanı Coşkun Altun’dan destek istedi. Başkan Coşkun Altun ile el ele veren Gıyasettin Güneş, Celal Aras Parkı’na engellilerin egzersiz yapabilmeleri için bir platform kurdu. Basket potasının da yer aldığı bu platformda ağırlık plakaları, barfiks ve pense sıkma hareketinin de yapılabildiği bölümlerde yer aldı.

Gıyasettin Güneş, “2014’te askerden geldikten sonra eve geldiğimde gördüm ki engelli kardeşim aşırı kilo almış. Bunun için spor aleti baktım. İnternetten bir tane alet vardı ama engelli insanlar için değildi ben bunu kardeşim için uyarlamak iç in çalışma yaptım. Bu sırada kardeşim daha az beslenerek kilo vermeğe başladı. Bunun sonucunda yeteri kadar beslenemediğinden hastalandı. Yoğun bakımda bir süre kaldıktan sonra iyileşti. Bu durumdan sonra kardeşim için spor aleti yapmaya başladım. Daha sonra kardeşimle aynı durumda olan insanlara da bakınca onlarında normalden fazla kilolu olduklarını gördüm. Yetişkin kuzenlerim Arifserdar Taşdemir, Zehra Özgen, Gamze Alp ve çocuklarıyla parka gittik. Az oturduktan sonra kuzenlerim parkta bulunan spor aletlerine, çocukları da oyun guruplarına gitti. Kardeşim ve ben baş başa kaldık. Kardeşim ‘Abi bizim için neden bir spor aleti yok, neden bizim gibi engeli bulunan insanları hiç düşünmeden park yaparlar ki?’ demesi o an kendisini dışlanmış gibi hissetmesi beni duygulandırdı. Kardeşimle parkta yaşadığım bu olaydan sonra dedim ki ‘parkların herkese açık olması gerek, engelli insanlarda parklara gelerek eğlenmesi gerek.’ Ve tasarım aşamasına geldim. Tasarımdan sonra Türk Patent Enstitüsüne patent başvurusunda bulundum. Patentimizi aldıktan sonra Selim Belediye Başkanımız sayın Coşkun Altun ile paylaştım. ‘Bir tane örnek yap parka koyalım’ dedi. Mızrak Metal Mehmet ile tasarımı yaptık, başkanımıza sunduk. Oldukça fonksiyonel buldu. Çünkü bu spor aletinde 8 farklı hareket çeşidi yaptık. Engelli insanlar spor yaptıktan sonra normal insanlarda spor yapabiliyordu. Şimdi 21 yaşında olan kardeşim Kezban Güneş spor yapacağı için çok mutlu. 4 kardeş, babam Yahya ve annem Güldane ile birlikte bunu başardık.” dedi.

HAREKET ÇEŞİTLERİ

Gıyasettin Güneş, hareket çeşitlerini de şöyle sıraladı:

“Ağırlık plakalarına bağlantılı pim sayesinde istenilen kadar ağırlık kullanılır, Kollar sağa sola elçekler tutularak açılıp kapatılır, Kollar sağa sola yukarı aşağı doğru açılıp kapatılarak spor hareketi yapılır. Kollar öne doğru elçekler tutularak ileri geri hareket ettirilir bu hareket çeşidinde karın kasları da çalışır. Elçekler tutularak kollar üst bölgeden aşağı yukarı hareket ettirilir. Yukarıda barfiks bölgesinde bulunan pense sıkma hareketi yapılarak parmaklar güçlendirilir, Barfiks profiline asılınılır. Basketbol potası sayesinde daha eğlenceli spor yapılabilinir.

ENGELİ BULUNAN İNSANLAR İÇİN SPOR ALETİ

Gıyasettin Güneş daha sonra şunları söyledi:

“Engeli bulunan insanlar için spor aleti neredeyse hiç bulunmamakta. Özellikle yürüme engeli bulunan insanların spora herkesten daha fazla ihtiyacı vardır. Yürüme engeli bulunan insanlar kollarla ittirilen tekerlekli sandalyede hareket edebilirler ancak bunu da fazla kullanamazlar. Bunun sebebi bazı yerlerin parke taşlarından dolayı kademeli ve pürüzlü olması, bazı şehirlerin yerleşim yerlerinin eğimli olması, kollarının yeteri kadar güçlü olmaması, kendilerini ileri ittirememeleri, soğuk havalardan dolayı ellerinin üşümesi bu nedenlerden dolayı tekerlekli sandalyeleri kullanmak istemezler. Bunun yerine akülü olan tekerlekli sandalye kullanırlar. Kolları ve vücudunu fazla hareket ettirmezler. Bu da kilo almalarına, kaslarının güçsüz olasına ve fiziki duruşunda bozukluklar oluşmasına neden olur. Bunların toplamı engeli bulunan insanların moral ve motivasyonlarının bozulmasına ve toplumdan uzaklaşmasına, içine kapanmasına neden olur.”

HAYATA GEÇİRİLEN SPOR ALETİ VE ÖZELLİKLERİ

Gıyasettin Güneş, hayata geçirdiği spor aleti ve özellikleriyle ilgili şu bilgileri paylaştı:

“Engelli insan spor aletinde bulunmadığı zamanlarda sağlıklı insanlarında kullanmasını sağlayan tabure bulunmaktadır. Çocukların ve engelli insanlarında basketbol oynaması için pota ve çember entegre edilmiştir. Çocuklar bu spor aletinde daha rahat basketbol oynarlar. Çünkü basketbol topu ağır, pota daha az yüksekte, orijinal ölçekte pota ve çemberin boyu yüksekte olduğundan basketbol topunu çembere atamıyorlardı. Şimdi daha rahat ve istekli oynuyorlar. Engelli insanlar için spor aleti oldukça (efor) fonkiyoneldir. Bu kadar fonksiyonlu olmasının sebebi; bir mahallede engelli insan olmaya bilir yada bir tane olabilir. O da belki haftada bir gelebilir. Dışarıdan gören kişiler demesin ki bu aleti buraya boşuna koymuşlar, kimse kullanmıyor. Bu yüzden çok fonksiyonlu ve çok az bir alan kaplıyor. İnsanı merkezine alan spor aleti, ön kısımda engelli insanın tekerlekli sandalyesiyle girmesini sağlayan giriş bölümü, engelli olmadığı zaman herkesin kullanmasını sağlayan tabure, kolların rahatça açılıp kapanmasını sağlayan kol boşlukları var. Sağ, sol ve sağ, sol üst kısımlarda da ağırlık plakalarının hareket etmesini kolaylaştıran makaralar bulunmakta. Yine önde içi ve üst kısımda da makaralar bulunmakta. Makaralardan geçen dışı plastikle kaplı çelik kablo bağlantılı bunlara entegre edilmiş en altlarında kullanıma uygun çelik plakalar, plaka deliklerine entegre edilmiş pimler vardır. Diğer uç tarafta elçekler bulunmaktadır. Elçeklerden tutunarak  spor yapmaya başlar. Üst kısımlarda barfiks yapmasını sağlayan boru profil ve profilin içinden geçen zincir bulunmaktadır. Zincir, spor aletine kaynakla bağlantılanmıştır. Zincir olmasının sebebi herhangi bir kimsenin barfiks aletine çarpması durumunda zarar görmemesi için takılmıştır.”

BELEDİYE BAŞKANINDAN PROJEYE TAM DESTEK

Selim Belediye Başkanı Coşkun Altun, parka giderek Kezban Güneş’i egzersiz yaptığı bölümde ziyaret etti. Kezban Güneş’e, ilçedeki diğer 3 parkta da aynı projeyi hayata geçireceklerini müjdeleyen Başkan Altun, böylelikle tüm parklarda engelliler için egzersiz yapmaları ve akranlarıyla kaynaşmalarının sağlanacağını belirtti. Gıyasettin Güneş’e böylesine anlamlı ve başarılı projeye hayata geçirdiği için teşekkür eden Başkan Altun, bu alanı aynı zamanda engelsiz çocukların da kullanabileceğini kaydederek, çocuklardan da parktaki malzemelere zarar vermelerini ve en iyi şekilde korumalarını istedi.

Başkan Altun ayrıca, “Engelli kardeşlerimizin hayatın tüm alanlarında varlık göstermelerine yardımcı olma konusunda hepimize önemli görevler düşmektedir. Selim Belediyesi olarak bu bilinçle hareket ederek, engelli kardeşlerimiz için açık havada spor yapmaları için ilkini Celal Aras parkına yerleştirdiğimiz (Efor)Spor aletini kardeşlerimizin hizmetine sunduk. En kısa zamanda diğer parklarımıza da efor aletimizi yerleştireceğiz. Efor spor aletinin tasarımını hazırlayan Gıyasettin Güneş kardeşime tesekkurlerimi sunuyorum” ifadelerine yer verdi.

 (BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) / KAFKAS HABER AJANSI

 

İlk Yorum Yapan Siz Olun!


Yorum Ekle

Haber Bülteni için kayıt olun

Haber Bültenimize katılın ve gelen kutunuzdan güncel haberleri anlık alın. Size spam göndermeyiz ve gizliliğinize saygı duyarız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
  Yukleme: 0.228158