• 22 Temmuz 2019 Pazartesi

Karpat’ta Nöbet Değişimi

"Karpat’ta Nöbet Değişimi"

Dünya Karapapak Türkleri Birliği’nin İstanbul Gönen Hotel’de yapılan Olağanüstü Genel Kurul Toplantısında, KARPAT Kurucu Genel Başkanı Seyfullah Türksoy’un teklifi üzerine, Genel Başkanlık görevine tanınmış işadamı Erkan Koçali seçildi.

Karpat’ta Nöbet Değişimi

KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

Dünya Karapapak  Türkleri Birliği’nin İstanbul Gönen Hotel’de yapılan Olağanüstü Genel Kurul Toplantısında, KARPAT Kurucu Genel Başkanı Seyfullah Türksoy’un teklifi üzerine, Genel Başkanlık görevine tanınmış işadamı Erkan Koçali seçildi.

Toplantıda yeni KARPAT Yönetiminin önergesi ve katılımcı üyelerin tamamının oybirliği ile Seyfullah Türksoy’un Onursal Başkan olması kabul edildi. Birlik  beraberlik ve kardeşlik atmosferinde gerçekleşen toplantıda KARPAT’ın Kurucu Genel Başkanı Seyfullah Türksoy duygusal bir konuşma yaparak, şunları söyledi: “KARPAT’ı kurduğumuz ilk günden bugüne yol arkadaşlarımın büyük manevi desteğine ve itimadına mazhar olmanın gururunu yaşıyorum. Genel Başkanlık görevinden ayrılma konusunda hiçbir arkadaşımızın en küçük bir iması dahi olmamıştır. Bu karar tamamen kendi insiyatifimle alınmış bir karardır. Sayın Erkan Koçali’nin başkanlığındaki yeni yönetimin bayrağı daha yükseklere taşıyacağına olan inancım tamdır. Ben de Onursal Kurucu Genel Başkan sıfatıyla adeta bir nefer gibi Türk Dünyası eksenli çalışmalarımı sürdüreceğim” dedi. Duayen gazeteci ve tv programcısı Seyfullah Türksoy, Türk Dünyasının tüm renklerini taşıyan belgesel programlara ve akademik düzeydeki çalışmalara ağırlık vereceğini belirtti.  KARPAT Genel Başkanlığına seçilen Erkan Koçali de yaptığı konuşmada, “Beni bu göreve layık gören değerli Başkanımız Seyfullah Türksoy ve KARPAT mensuplarına teşekkür ederim. Güveninize layık olmaya ve güzel hizmetler yapmaya gayret edeceğim. Öncelikle kültürümüzü, edebiyatımızı, aşıklık sanatımızı canlandırmak adına Kars’ta Aşık Şenlik adına büyük bir kültür organizasyonu yapmayı hedefliyoruz. Amacımız kardeşlik ruhunu geliştirmek, herkesi kucaklamak, tüm insanlarımıza sevgi ve muhabbetle yaklaşmak ve kadim kültürümüzü, geleneklerimizi yaşatmaktır” dedi.

KARPAT Genel Sekreterliği görevine seçilen medya dünyasının sevilen ismi Hakan Kılıç da yaptığı açıklamada, “Ömrünü Türk Dünyasına adayan değerli büyüğümüz Seyfullah Türksoy’un üç yıl önce yaktığı KARPAT meşalesi kısa sürede toplumda karşılık bulmuş ve yapılan görkemli kültür kurultayları ile KARPAT saygın bir STK haline gelmiştir. Önümüzdeki süreçte Genel Başkanımız Erkan Koçali, Onursal Başkanımız Seyfullah Türksoy ve KARPAT yönetimiyle beraber ses getiren etkinliklerimiz devam edecek. Bizi izlemeye devam edin” şeklinde konuştu.

Karpat Yönetiminden yapılan ortak basın açıklamasında da kısaca şu görüşlere yer verildi:

“Karpat ayrıştırıcı değil birleştirici bir sivil toplum hareketidir. Türkiye’nin birlik ve bütünlüğü ile Türk Dünyasının dilde, fikirde, işte birlik ideali temel hedefimizdir. Karpat’ı ve Onursal Kurucu Başkanımız Sayın Seyfullah Türksoy’u hedef alan her saldırıyı hepimize ve temsil ettiğimiz topluma yapılmış kabul ederiz. Her zaman devletimizin, asil milletimizin, bayrağımızın, güvenlik güçlerimizin yanındayız. Bu ülkeyi bölmek parçalamak isteyenler,  karşılarında her zaman Karapapakları bulacaklardır. Her türlü ırkçılığa, mezhep ayırımına, etnik bölücülüğe karşıyız, farklı kültürleri, inançları, mezhepleri, etnik unsurları ülkemizin zenginliği olarak görüyoruz. Büyük Atatürk’ün “Ne mutlu Türk’üm diyene!” veciz sözüne yürekten bağlıyız. Aynı şekilde Azerbaycan’ın büyük lideri   Haydar Aliyev’in “Azerbaycan’la Türkiye, bir millet iki devlettir” veciz ifadesinin yılmaz savunucusuyuz. Gaspıralı Ismail Beyin “Türk Dünyasının dilde, fikirde, işte birlik” idealini kutsal bir görev olarak kabul ediyoruz”

KARAPAPAK MARŞI BÜYÜK ALKIŞ ALDI

Olağanüstü Genel Kurul Toplantısı sonrasında Türk Halk Müziğinin sevilen sanatçısı Burhan Yıldırım’ın söylediği Karapapak Marşı büyük alkış aldı.

KARPAT YENİ YÖNETİMİ ŞU İSİMLERDEN OLUŞTU:

Seyfullah Türksoy - Onursal Kurucu Genel Başkan Başkan

Erkan Koçali - Genel Başkan

Hakan Kılıç - Genel Sekreter

Yönetim Kurulu

Hikmet Karaboğa / İşadamı

Muhsin Şaşmaz / işadamı

Yavuz Eğer / İşadamı

Çiğdem Aydın Ceyhan / Emekli

Zekeriya Kutlucan / İşadamı

Rüşdü Memilioğlu / Serbest Meslek

Hayati Akbaba / İşadamı

Alaaddin Yeke / İşadamı

Osman Saday / Serbest Meslek

Taner Sarıçayır / İşadamı

Aytekin Aydın / İşadamı

Özlem Öztürk / Devlet Memuru

Orhan Çerkez / Yönetici

Güven Aslan /  E. TSK Mensubu

Eren Kazgan / İşadamı

Yahya Demirkol  / Serbest Meslek

Kenan Menteşe / Yönetici

Mürsel Hüseyin Oktay / Ticaret

Birol Akbaş / Yazılım

İSTİŞARE KONSEYİ ÜYELERİ

Prof.Dr. Ramazan Korkmaz - Başkan ( Kafkasya Üniversiteler Birliği Başkanı)

Özdemir Polat - Başkan Yardımcısı / İşadamı

Yaşar Elmas/ Başkan Yardımcısı/ Eğitimci

DÜNYA KARAPAPAK TÜRKLERİ DERNEĞİ YÖNETİM KURULU YEDEK:

1-METİN DEMİRKAYA

2-İDRİS YENİ

3-ALİ KARADAĞ

4-ALPASLAN PEHLİVAN

5-MAHİR ÇARBOĞA

6-ERTAÇ ÖZTÜRK

7-MUSTAFA AYVAZOĞLU

8-İBRAHİM ÇİFTÇİ

9-YAKUP ALP

10- ZAFER TİMUR

11--MESUT ŞİMŞEK

12-NAMIK KEMAL DAŞÇI

13-EMİNE SALGAR

15-ERKAN ŞAMCI

17-KUTLUHAN AKÇAY

18- METİN MEHRALİOĞLU

19-CAFER PETEK

20-AHMET ÇİFTÇİ

21-ÇETİN KEMER

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) / KAFKAS HABER AJANSI

İlk Yorum Yapan Siz Olun!


Yorum Ekle

Haber Bülteni için kayıt olun

Haber Bültenimize katılın ve gelen kutunuzdan güncel haberleri anlık alın. Size spam göndermeyiz ve gizliliğinize saygı duyarız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
  Yukleme: 0.237518