• 22 Temmuz 2019 Pazartesi

Kars Anadolu’da Değil mi?

"Kars Anadolu’da Değil mi?"

Başkan Karaçanta; Türklerin Anadolu’ya girişleri 16 Ağustos 1064 Ani fethiyle başlamıştır.1071 Malazgirt zaferine giden sürecin temelleri Kars Ani’den atılmıştır.

Kars Anadolu’da Değil mi?

KAFKAS HABER AJANSI

Başkan Karaçanta; Türklerin Anadolu’ya girişleri 16 Ağustos 1064 Ani fethiyle başlamıştır.1071 Malazgirt zaferine giden sürecin temelleri Kars Ani’den atılmıştır.

Kars Belediye Başkanı Murtaza Karaçanta, Türklerin Anadolu’ya girişinin 1064 Anadolu’nun fethiyle olduğunu ve törenlerin de 16 Ağustos’ta yapılması gerektiğini söyledi.

Karaçanta’nın konuşla ilgili açıklaması şöyle:

“Hemşerimiz köşe yazarı Sayın Deniz ZEYREK’ in konuyu ‘‘ Kars Anadolu’da Değil mi? ‘‘ başlığı ile ele alması bizlerinde bu konuda görüş ve temennilerimizi bir kez daha açıklama gereği doğurmuştur. Kars Belediyesi Kent Konseyi tarafından 12 Ağustos 2014 yılında yaptığımız açıklamada 1071 olarak bilinen Türklerin Anadolu’ya girişinin 1064 Anadolu’nun fethiyle olduğunu ve törenlerin de 16 Ağustos’ta yapılması gerektiğini tekrar yenilemek isteriz. Bu sebepten dolayı Gazi Kars olarak Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayip ERDOĞAN ‘ dan talebimiz her yıl düzenli olarak yapılan Türklerin Anadolu’ya girişi program , etkinlik ve kutlamalarının Serhat şehrimizde yapılmasıdır. Yine Muş Malazgirt’ de yapılması planlanan Cumhurbaşkanlığı köşkünün Kadim Türk yurdu olan Kars Ani ‘ de inşasının başlatılmasıdır. Tarihi veriler ışığında Kars Ani’nin Türklerin Anadolu’ya giriş kapısı ,ilk Türk yurdu olması münasebetiyle yapılması öngörülen Cumhurbaşkanlığı Köşkünün yapımında şahsım,Kars Belediye Başkanlığı ve halkımızla birlikte üzerimize düşen görev ve vazifeyi seve seve yerine getirmeye hazırız.”

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) / KAFKAS HABER AJANSI

İlk Yorum Yapan Siz Olun!


Yorum Ekle

Haber Bülteni için kayıt olun

Haber Bültenimize katılın ve gelen kutunuzdan güncel haberleri anlık alın. Size spam göndermeyiz ve gizliliğinize saygı duyarız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
  Yukleme: 0.239747