• 19 Haziran 2019 Çarşamba

Kars Bakkallar odasından yerel esnafa destek kampanyası

"Kars Bakkallar odasından yerel esnafa destek kampanyası"

Kars Bakkallar Odası Başkanı Murat Bakırhan kırtasiyeleri ziyaret etti. Vatandaşlara “Kırtasiye malzemelerini yerel kırtasiyelerden alın” çağrısında bulunan Başkan Bakırhan “Karslılar olarak Kars esnafına sahip çıkmalıyız” dedi.

Kars Bakkallar odasından yerel esnafa destek kampanyası

KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK 

Kars Bakkallar Odası Başkanı Murat Bakırhan kırtasiyeleri ziyaret etti. Vatandaşlara “Kırtasiye malzemelerini yerel kırtasiyelerden alın” çağrısında bulunan Başkan Bakırhan “Karslılar olarak Kars esnafına sahip çıkmalıyız” dedi.

Kars’ta önü alınamayan büyük marka marketlerin sayısı her geçen gün artarken yerel esnafın batışı da ağır ağır kendini hissettiriyor. En güzel iş zamanlarında bile büyük marketlerde iğne atsan yere düşmüyor yerel esnaf ise adeta sinek avlıyor. Bu da kent ekonomisinin dibe vurması anlamına geliyor. Yerel esnaf para kazanamayınca katma değer oluşmuyor ve kent ekonomisi zarar görüyor.

Okulların açılması sürecinde ise en büyük zararı yerel kırtasiyeler gördü. Onca yatırım, kira, çalışan parası, vergi derken ödemelerin altında ezilen yerel esnaf müşteri yolu gözlüyor. Bu kentte kazanıp bu kente harcayan, Karslıların iyi gününde, kötü günüde yanlarında olan, dertleriyle dertleşen yerel esnaf hemşehrilerinden duyarlılık bekliyor.

Bakkallar Odası Başkanı Murat Bakırhan, bu duyarlılıkla hareket ederek odasına üye kırtasiyecileri işyerlerinde ziyaret ederek vatandaşlara “Yerel esnafa destek” çağrısında bulundu.

Bakırhan şunları söyledi:

“Kırtasiyecilerimizin burada olduğunu, halkımıza hizmet ettiğini belirtmek için çağrıda bulunuyoruz. Bakın hijyeni görün, kaliteyi görün. Lütfen seyyar satıcı ve kurumsallardan alışveriş yapmasınlar. Tekrar söylüyorum bu hijyen sizin için. Kırtasiyelerimiz sizin için. Değerlendirin alışveriş yapın. Destek verin, ayakta duralım. Esnafımız zor durumda. Kurumsallara harcadığımız paralar şehir dışına gidiyor, şehir içinde dönüşüm yapmıyor. Hiçbir vatandaşımıza hayrı yok. Burada ya annemiz esnaftır ya babamız esnaftır ya da kardeşimiz esnaftır. Kurumsallardan yaptığımız alışveriş kendi ailemize yaptığımız bir darbedir. İnsanların birbirlerinin işlerine saygısı kalmamış. Burada iş vatandaşa düşüyor. Bu kadar sağlıklı ürünleri bir araya getirmişsiniz, müşteri bekliyorsunuz. Seyyar satıcı ve kurumsallar memleketi baltaladı. Yerel esnaf bu kadar ürünü bir araya getiriyor ve siz vatandaşlarımızı bekliyor. Lütfen kırtasiyelerden alışverişinizi yapın ve yerel esnafa destek olun. Yerel esnaf bu memleketin bel kemiği, kaybedersek biteriz. Çoluğumuzun çocuğumuzun sağlığı için lütfen güvenilir yerlerden alışveriş yapsınlar. Kırtasiye malzemelerimizi kırtasiyelerimizden yapsınlar. Yıllardır bu işin içinde olan esnaflardan yapsınlar. Yoksa ilerde bunlar çocuklarımıza da rahatsızlıklar verebilir. Tüm vatandaşlarımıza sesleniyoruz; lütfen yerel esnafımıza sahip çıksınlar. Bu tür sağlıklı malzeme satan yerlerimizi kaybedersek ilerde çok pişman olabiliriz. Geri dönüşü olmayan bir yola girebiliriz. Rica ediyorum tüm vatandaşlarımızdan kurumsallardan ve seyyar satıcılardan değil bizzat kendi esnafımız olan kırtasiyelerimize sahip çıksınlar. Sadece kırtasiyeciler değil, giyim olsun, ticaret olsun kafeler olsun; hepsi kurumsal. Şu anda ticaret eskisi gibi değil. Herkes kırtasiyeci olmuş. Tabiki de müşteri kendine uygun yere gidecek ama kırtasiye malzemesi kırtasiyeden alınır.”

KIRTASİYE ESNAFININ SERZENİŞLERİ

“Şuanda büyük firmalar olduğu için geçen yıllara nazaran işler düşük. Müşteriler kalitesiz ürünlere yöneldiği için bizim satışlarımız düşüyor. Aslında onlara göre fiyatlarımız daha uygun olmasına rağmen müşteriler gidip onları seçiyorlar. Hem kalitesiz ürün, hem öğrencilere zarar veriyor bir ay sonra tekrar gelip bizden alışveriş yapıyorlar. Ama önemli olan hem yerel esnafın kazanması hem de buraların kalkınması için kırtasiye malzemelerini kırtasiyeciden almalılar. Diğer ürünle r hem çocuklarınıza zarar verir hem de kalitesiz ürün olduğu için cebinize zarar verir. O yüzden sizi kırtasiyeye bekliyoruz. Biz de zaten size hizmet için buradayız.

Ben artık para kazanmanın peşini bıraktım. Sadece evimde çorba kaynasın, kiramı ödeyeyim, vergimi ödeyeyim, ödemelerimi yapayım yeterli. Başka birşey istemiyorum. Ne para kazanması? Bunun bir çözümü olması lazım. Kasap adam kırtasiye malzemesi satıyor. Valla yerel esnaf bitti artık. Her mahallede kurumsal marketler ve her şeyi satıyor. Durum iyi değil.”

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) / KAFKAS HABER AJANSI

 

İlk Yorum Yapan Siz Olun!


Yorum Ekle

Haber Bülteni için kayıt olun

Haber Bültenimize katılın ve gelen kutunuzdan güncel haberleri anlık alın. Size spam göndermeyiz ve gizliliğinize saygı duyarız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
  Yukleme: 0.226895