• 24 Ağustos 2019 Cumartesi

Kars Balı Coğrafi İşaret Aldı

"Kars Balı Coğrafi İşaret Aldı"

Kars’ın önemli yöresel ürünlerinden olan Kars Balı Tescilli Coğrafi İşaret – Menşe Adı almaya hak kazanarak koruma altına alındı

Kars Balı Coğrafi İşaret Aldı

KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

Kars’ın önemli yöresel ürünlerinden olan Kars Balı Tescilli Coğrafi İşaret – Menşe Adı almaya hak kazanarak koruma altına alındı.  Türk Patent ve Marka Kurumu, Coğrafi İşaret almaya hak kazanan ürünlerle ilgili 28 Kasım 2018 Çarşamba günü düzenleyeceği törende tescil belgesini Kars Arı Yetiştiricileri Birlik Başkanına teslim edecek.

Kars balının coğrafi işaret alma süreci Serhat Kalkınma Ajansı tarafından mali ve teknik destekler kapsamında finanse edildi. Yapılan araştırma çalışmaları sonucu oluşturulan başvuru dosyası 23 Aralık 2016 tarihinde Türk Patent ve Marka Kurumuna sunuldu, 2018 Şubat ayında Coğrafi İşaret bülteninde ilana çıkmış ve Ağustos 2018’de Kars Balı Coğrafi İşaret tescili kesinlik kazandı. Coğrafi işaretin en önemli unsurlarından birisi ürünün kaynağını ve güvenirliğini göstermesidir. Bu sayede Ulusal Coğrafi işaret amblemi ve Kars Balı logosu olmayan ballar Kars Balı adı altında pazarlanamayacak.

Kars’ta arıcılığın geçmişi oldukça eski yıllara dayanmakta olup, yörenin başlıca gelir kaynakları arasındadır. Kars Balı, yörenin özellikli bitki florası, doğa koşulları ve iklimi nedeniyle üne sahiptir. Kars Balının binlerce kır çiçeğinden gelen aroması, hafif kokusu ve tat özellikleriyle Osmanlı saray sofralarında yer aldığına ve Osmanlı döneminde ilden dışarıya satılan ürünler arasında olduğuna dair bilgiler yazılı kaynaklarda yer almakta.

Türk Patent ve Marka Kurumu’nda 28 Kasım 2018 Çarşamba günü saat 12:00’da başlayacak olan sertifika törenine Kars Valisi, Kars AK Parti Milletvekilleri, Serhat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Yetkililerinin katılımı beklenmekte.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) / KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

İlk Yorum Yapan Siz Olun!


Yorum Ekle

Haber Bülteni için kayıt olun

Haber Bültenimize katılın ve gelen kutunuzdan güncel haberleri anlık alın. Size spam göndermeyiz ve gizliliğinize saygı duyarız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
  Yukleme: 0.218253