• 17 Haziran 2019 Pazartesi

Kars Barajı’nda gezinti

"Kars Barajı’nda gezinti"

KARS VALİSİ TÜRKER ÖKSÜZ, KARS BARAJINDA İNCELEMELERDE BULUNDU

Kars Barajı’nda gezinti

KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

KARS VALİSİ TÜRKER ÖKSÜZ, KARS BARAJINDA İNCELEMELERDE BULUNDU

Vali Türker Öksüz, yapım aşamasından sonra 19 Temmuz 2018 tarihinden beri su tutmaya başlayan Kars Barajında incelemelerde bulundu.

DSİ 24. Bölge Müdürü Mahmut Dündar’dan baraj hakkında brifing alan Vali Türker Öksüz, Kars Barajı’nın Kars’ın yüz akı projelerinden bir olduğunu belirterek, barajın; ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalı olan şehrimizde tarımsal sulama, hayvan içme suyu temini ve tarımsal ürün çeşitliliği açısından büyük önem arz ettiğini söyledi.

Barajın başta enerji olmak üzere bölge ekonomisi ve istihdam konusunda oluşturduğu katma değere vurgu yaparak barajın ilimize yıllık 92 Milyon TL tutarında katkı sağlayacağını ve baraj etrafında yapılacak olan ağaçlandırma ve çevre düzenlemesi ile bir mesire yeri oluşacağını ve bu bölgenin halkımızın hizmetine sunacaklarını belirtti.

Vali Öksüz yaptığı değerlendirmede: “Kars Barajı Projesi, Kars'ın yüz akı projelerinden birisidir. İlimiz büyük ölçüde tarıma ve hayvancılığa dayalı, özellikle hayvancılıkta belli bir potansiyeli yakalamış durumda. İlimiz tarımsal alanda da potansiyeli olan ve bu potansiyelin de değerlendirilmesi gereken illerimizden birisi. Kars Barajı, hem tarımsal ve hayvan sulamaya dönük işleviyle hem de ülkemize enerji ihtiyacına katkıda bulunması nedeniyle önemli bir projedir. Bu projenin bitmiş olması, en azından su tutması, sevindirici bir gelişmedir. Bundan sonra yapmamız gereken; sulama imkanlarından bölgemizin insanını, çiftçisini, hayvansal ve tarımsal ürünlerde çeşitli ürünlere imkan verecek şekilde bu sulama imkanını kullanmak. Yıllık 92 Milyon TL'lik bir katkı ilimiz için çok önemli bir katkıdır. Bunun tabi dolaylı etkileri de olacaktır. 92 Milyon TL belki doğrudan bir destek gibi görünüyor. Gördüğüm kadarıyla buradaki sulama imkanlarından Arpaçay Barajını da besleyerek Iğdır ovasına da katkıda bulunması projenin önemini bir kat daha arttırıyor. Demek ki bölgesel çapta katkı sunan, katma değer yaratan bir proje ile karşı karşıyayız. Yıllık tabi 7 bin 241 istihdam olması da önemlidir. İlimizin nüfusu düşünülünce bu da projenin önemini gözler önüne çıkartıyor. Bize düşen bu projeyi bundan sonra çok yakın takip etmek, bundan sonra ki etap etap yapılacak yatırımları biran önce tamamlanmasına katkıda bulunmaktır. Bir yandan da bu projenin başka bir yönü var. Bu bölgeyi cazibe merkezi haline getirmemiz lazım. Kars için bu bölge, sulama ve enerji yanında Karslı hemşerilerimizin, vatandaşlarımızın dinlenebileceği, istifade edebileceği görsel olarak güzel, kentimizin estetiğine katkıda bulunabilecek bir yer haline de getirmek. Bunu yapabilirsek bence önemli bir iş yapmış oluruz. Kars Barajımızın, Karsımıza ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.” şeklinde konuştu.

Vali Türker Öksüz, daha sonra baraj alanında da incelemelerde bulunarak yetkililerden bilgiler aldı.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) / KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

 

İlk Yorum Yapan Siz Olun!


Yorum Ekle

Haber Bülteni için kayıt olun

Haber Bültenimize katılın ve gelen kutunuzdan güncel haberleri anlık alın. Size spam göndermeyiz ve gizliliğinize saygı duyarız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
  Yukleme: 0.223347