Kars Barajı’nın Yüzeyi Buz Tuttu

"Kars Barajı’nın Yüzeyi Buz Tuttu"

YÜZDE 44 DOLULUĞA ULAŞAN KARS BARAJI GÖL YÜZEYİ ÇILDIR GÖLÜ GİBİ BUZ TUTTU

Kars Barajı’nın Yüzeyi Buz Tuttu

KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

YÜZDE 44 DOLULUĞA ULAŞAN KARS BARAJI GÖL YÜZEYİ ÇILDIR GÖLÜ GİBİ BUZ TUTTU

Kars Barajı tamamlanarak 18.07.2018 tarihinde su tutma işlemi gerçekleştirilmiş olup, 80 milyon m3 su depolanmış ve % 44 doluluğa ulaşmıştır. Baraj göl yüzeyi adeta Çıldır Gölü gibi buz tuttuğundan rezervuar yüzeyi karla kaplı bir görüntüye kavuştu.

Barajın toplam rezervuar su depolama hacmi 182,07 milyon m³ tür. Kars Barajında depolanan su ile Kars ovasında 260.030 dekar, Digor ovasında ise  215.750 dekar olmak üzere toplam 475.780 dekar tarıma elverişli alanın cazibeli borulu sulama şebekesi ile sulanması temin edilerek, 2018 yılı fiyatları ile yıllık 92 milyon TL tarımsal fayda ve 7.241 kişiye tarımsal istihdam imkânı sağlanmasının yanı sıra 2,24 MW kurulu gücündeki santral ile yıllık 9,76 GWh/yıl enerji üretilerek ülke ekonomisine katkı sağlanacaktır. Kars barajında depolanan suyu belirtilen 475.780 dekar alana taşıyacak iletim hattı inşaatı %80 mertebesinde fiziki gerçekleşme sağlanmış olup, yaklaşık 100.000 dekar alanın sulanmasını temin edecek Kars Barajı Sulaması 1. Kısım İnşaatı devam etmektedir.

Kars Barajı, merkezi kil çekirdekli kum-çakıl dolgu tipinde, temelden yüksekliği 56 metre olup, toplam maliyeti 213 milyon TL dir. Fiziki gerçekleşme seviyesi %100 olan Kars Barajı, sağlayacağı tarımsal gelir ve istihdam ile bölge refahını ekonomik ve sosyal olarak kalkındıracak, tarımsal ürün çeşitliliğinin artmasında etkili olacaktır. Kars Barajı’nı, sulama ve enerji amaçlarının yanı sıra, yöre halkının dinlenebileceği, istifade edebileceği maksimum su kotunun üstündeki alanların ağaçlandırılması suretiyle piknik alanlarının da oluşturulması hedeflenmektedir. 2019 yılında ağaçlandırma başta olmak üzere çevre düzenlemesiyle ilgili çalışmalarda ilgili kurumlarla koordinasyonlu olarak gerçekleştirilecektir.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) / KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

İlk Yorum Yapan Siz Olun!


Yorum Ekle

Haber Bülteni için kayıt olun

Haber Bültenimize katılın ve gelen kutunuzdan güncel haberleri anlık alın. Size spam göndermeyiz ve gizliliğinize saygı duyarız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
  Yukleme: 0.373605