Kars Çayı Islahı ve Çevre Düzenleme Projesi’nin ihalesi yapılıyor

"Kars Çayı Islahı ve Çevre Düzenleme Projesi’nin ihalesi yapılıyor"

Kars’ın tarihi, sosyal, kültürel ve turistik değerlerine değer katarak, kentin turizm potansiyelini artıracak, Kars Kalesi ve çevresini cazibe merkezi haline getirecek, halkın ve misafirlerin hizmetine sunulacak projelerin ihalesi, 22 Ağustos 2019 tarihinde yapılıyor.

Kars Çayı Islahı ve Çevre Düzenleme Projesi’nin ihalesi yapılıyor

KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK 

Kars’ın tarihi, sosyal, kültürel ve turistik değerlerine değer katarak, kentin turizm potansiyelini artıracak, Kars Kalesi ve çevresini cazibe merkezi haline getirecek, halkın ve misafirlerin hizmetine sunulacak projelerin ihalesi, 22 Ağustos 2019 tarihinde yapılıyor.

Anadolu’nun Kafkaslara açılan kapısı konumunda olan serhat şehri Kars; sahip olduğu jeopolitik konum nedeniyle tarihte birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır.

Bu medeniyetlere ait birçok tarihi ve kültürel eserlerin yanında barındırdığı eşsiz doğal güzellikleriyle adeta açık hava müzesi olan serhat şehrimiz, kültür turizmi, inanç turizmi ve kış sporları turizmi açısından büyük bir potansiyele sahiptir.

Ekonomisi genel olarak tarım ve hayvancılığa dayanan ilimizin sahip olduğu turizm potansiyelini ekonomik açıdan katma değere dönüştürmek ve turizm gelirlerimizi artırmak amacıyla Valiliğimiz öncülüğünde ilgili bakanlıklarımızın destek ve katkılarıyla bazı projeler hazırladık.

Genel olarak kaybolmaya yüz tutmuş tarihi eserlerimizin yeniden restore edilerek turizme kazandırılması ve tarihi yapının yoğun olduğu Kars Kalesi eteklerindeki tarihi doku ve kimliğin yeniden ortaya çıkarılması amacıyla hayata geçirdiğimiz bu projeler birbirini tamamlayan projelerden oluşmaktadır.

İlimize turistik, ekonomik ve sosyal anlamda çok büyük katma değer katacak olan bu projelerimiz;

Kars Bedesteni Konak ve Çevre Düzenlemesi Projesi:

Proje kapsamında Kars Kalesi eteklerinden Kars Çayı kenarına kadar alanda 200 adet büyük ağaç, 7000 adet bodur ağaç ve çalı bitkisi kullanılarak 25.000m² alanda bitkisel peyzaj çalışmaları yapılacak. Alanda ayrıca doğal bazalt taş ve doğal ağaç kaplaması kullanılarak 6000m² alanda oturma alanları yürüyüş yolları düzenlenerek 31.000m² alanın bitkisel ve yapısal peyzaj düzenlenmesi yapılacak.

Proje kapsamında söz konusu bölgede yerli ve yabancı misafirlerimizin ihtiyaçlarını karşılamak amacı ile tarihi dokuya uygun olarak cephesinde kesme doğal bazalt taş ve doğal ağaç kullanılarak üstü kapanıp açılabilen, sokağı bulunan, 8 dükkân, 1 restoran ve 1 kafenin bulunduğu 1810 m2 taban alanlı bedesten inşa edilecektir.

Bölgede ayrıca özgün Osmanlı yapıları referans alınarak tamamı yığma 300 m2’lik Kent Müzesi olarak kullanılması düşünülen Osmanlı konağı inşa edilecektir.

Kars Vadisi Projesi:

Proje kapsamında Kars Çayında ıslah çalışmaları yapılarak şişme şavak sistemi ile 1.5 km alan boyunca su seviyesi 3 metreye yükseltilecek böylece daha duru durgun güzel bir görsel alan oluşturulması sağlanacaktır. Yapılacak peyzaj çalışmasıyla birlikte alanda yürüyüş, oturma ve seyir alanları oluşturulacaktır.

Hulusi Aytekin Caddesi Sokak İyileştirilmesi Projesi:

Proje kapsamında Şehit Hulusi Aytekin Caddesinde yer alan 6 adet tescilli tarihi binanın dış cephelerinde yapılacak olan iyileştirilme çalışmaları ile cephelerde bütünlük sağlanarak cadde eski görünümüne kavuşturulacak aynı zamanda yol, kaldırım düzenlenmesi ve aydınlatma çalışmaları ile Kars Kalesi çevresinin bütünleşmesi sağlanacaktır.

Kars Kalesinin Aydınlatılması ve Çevre Düzenleme Projesi:

Proje kapsamında Kars Kalesinin tüm cepheleri tüm kale çevresi ile bütünlük sağlayacak şekilde aydınlatılarak geceleri de görünür hale getirilecek.

Proje kapsamında ayrıca kaleye çıkan yürüyüş yolları yeniden düzenlenerek engelli vatandaşlarımızın da kullanımına uygun hale getirilecektir.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) / KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

İlk Yorum Yapan Siz Olun!


Yorum Ekle

Haber Bülteni için kayıt olun

Haber Bültenimize katılın ve gelen kutunuzdan güncel haberleri anlık alın. Size spam göndermeyiz ve gizliliğinize saygı duyarız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
  Yukleme: 0.217676