Kars Gezilecek Yerler Rehberi nelerdir FULL LİSTE

Kars Gezilecek Yerler Rehberi nelerdir FULL LİSTE

Kars'ta Gezilecek Yerler nelerdir Rehberi FULL LİSTE

Kars Gezilecek Yerler Rehberi nelerdir FULL LİSTE


Kars gezilecek yerler planları yapmadan önce, Kars hakkında o kadar güzel şeyler duydum ki, bazen kendi kendime “Hadi canım abartıyorlar” diyordum. Daha Doğu ekspresinde bile duyduklarımın ne kadar doğru olduğunu anladım,şimdi ben de kimilerine göre abartanlardanım artık. Çok sevdiğim bir söz bunu destekler nitelikte “Görebildiğin yere kadar git. Oraya vardığında daha ötesini de göreceksin.” Kars gezilecek yerler hakkında tüm noktalar sizlerle.

Hayvan Pazarı: Sabah uyandığımda  güneş henüz yeni göstermiş yüzünü, kahvaltı bile yapmadan sıkıca giyinip çıktım şehrin sokaklarına. Şubat ayındayız ve neredeyse içimizi ısıtacak bir güneş var bugün.

Kars hayvan pazarı

Şansım yanımda. Kars, belgesel fotoğrafları konusunda ilgisi olanlar için mükemmel bir yer, aynı zamanda bölge insanını tanımak için, onların arasına kaynaşmak için, güzel muhabbetler için biçilmiş kaftan.

Kars, özellikle kış mevsiminde, gündüzleri -10, geceleri ise -40 derecelerde olabiliyor. O yüzden; gitmeden önce çok iyi bir mont, eldiven, içlik, bot, pantolon almanızı öneririm. Ben Decathlon‘dan şu kıyafetler ile Kars’a gitmiştim : Uzun Kollu T Shirt, kayak içliği, pantolon, eldiven, bot, mont. Özellikle mont 3 katmalı idi ve gayet sıcak tutmuştu.

Kars insanının hayat hikayelerini, çiftçiliğini, hayvan yetiştiriciliğini, başlarından geçen anılarını dinlemek için mutlaka uğramak gereken bir yer Hayvan Pazarı.

Kars Kalesi: Hayvan pazarında dolaşıp, üzerine bir de meşhurrr Kars kahvaltısının keyfine vardıktan sonra, ara sokaklarda fotoğraf çekerek, yavaş yavaş kaleye doğru yöneliyorum.

 

Eski yıkık bir hamamı inceledikten sonra, taş köprüde adımlarken, yanıma eski model bir araba yanaşıyor.

İçinde Gürcü votkasıyla erken saatlerde içmeye başlamış 2 ihtiyar. Biraz sohbetten sonra elimdeki fotoğraf makinesini gördüler ve fotoğraflarını çekmemi istediler. Çıkan sonuç ise bu !

Kars Gürcü resimleri
Sohbetine doyum olmayan ikili ????

Yoluma devam ediyorum. Kars’ın o meşhur kalesine adım adım ilerledikten sonra, sonunda amacıma ulaşıyorum. Hava tertemiz. Kars’ı şöyle güzelce bir süzdükten sonra, önce bir dinleniyorum.

Kaleye çıkmadan önce, Kümbet Camii beni karşılıyor. Yani diğer adı ile “12 Havariler Kilisesi”. Burası, doğunun Ayasofya Camii aslında. Neden mi ? Çünkü ilk kilise olarak yapılmış.

1064 yılında Müslümanların egemenliğine geçince, camii olarak hizmet vermiş. Tıpkı, Ayasofya Camii gibi. Şimdiki durağım ise, yürüme mesafesindeki Kars Kalesi.

Bu arada Kars Kalesi, M.S. 1153 yılında Selçuklular’a bağlı Saltuklu Sultanı Melik İzzeddi’in emri ile Veziri Firuz Akay tarafından yaptırılmış. Kenti çevreleyen dış kale surları ise, 12. yy’da inşa edilmeye başlanmış.

1386 tarihinde Timur tarafından yıkılan kale, 1579 yılında Osmanlı Padişahı III.Murat’ın fermanı ile Kars’a gelen Lala Mustafa Paşa tarafından yeniden yaptırılmıştır. Kale, 1616 ve 1636 yıllarında ise, 2 defa onarımdan geçmiş.

kars kalesiEtiketler :   Kars Gezilecek Yerler 
<< Önceki Haber Kars Gezilecek Yerler Rehberi nelerdir FULL LİSTE Sonraki Haber >>

Kars Gezilecek Yerler Rehberi nelerdir FULL LİSTE

DMCA.com Protection Status

Kars Gezilecek Yerler Rehberi nelerdir FULL LİSTE

  Yukleme: 0.217720