Kars Karadeniz Taş Ekmek Fırınında Ramazan Pideleri

Kars Karadeniz Taş Ekmek Fırınında Ramazan Pideleri

Kars Karadeniz Taş Ekmek Fırınında Ramazan Pideleri 15 yıllık usta Recep Özmen ve 30 yıllık usta Erkan Ağdaş’ın elinden müşterilerine leziz şekilde sunuluyor.

Kars Karadeniz Taş Ekmek Fırınında Ramazan Pideleri


Kars Karadeniz Taş Ekmek Fırınında Ramazan Pideleri

KAFKAS HABER AJANSI

Kars Karadeniz Taş Ekmek Fırınında Ramazan Pideleri 15 yıllık usta Recep Özmen ve 30 yıllık usta Erkan Ağdaş’ın elinden müşterilerine leziz şekilde sunuluyor.

Ramazan ayının sonuna doğru yaklaşılırken boylu boylu pidelerde üretilmeye başladı. Ustalar son olarak 1.65 boyunda pide çıkardılar. Önümüzdeki günlerde 2.5 metre uzunluğunda da pide üretecek olan ustalar müşterilerine kaşar peynirli, yumurtalı, susamlı, tereyağlı pideleriyle de tercih ediliyorlar.

KARADENİZ TAŞ FIRINDA PİDE KUYRUĞU

PİDE, İFTAR SOFRALARININ VAZGEÇİLMEZİ

Kars’ta uzun yıllardır hizmet veren Karadeniz Taş Fırını, Ramazan ayında yaşatılan pide geleneğini 300 derece sıcağa aldırmadan sürdürüyor. Ustalar Erkan Ağdaş ve Recep Özmen’in sabırla hazırladığı pideler buram buram kokusuyla çokça tercih ediliyor. Özellikle de iftara saatler kala fırın önünde uzun kuyruklar oluşuyor. Vatandaşlar tarafından pideler özel olarak kişiye özel hazırlanıyor. Yumurtalı, susamlı ve sade olmak üzere birçok talebe cevap veren ustalar, ramazanda lezzeti sofralarla buluşturuyor.

Ramazan denilince akla ilk Ramazan pidesi gelir. İftar sofrasında buram buram kokan sıcacık Ramazan pidesi olmazsa, iftar ve sahur sofralarımızın en önemli konuğunun eksik kalmış olduğu anlaşılır. Ramazan ayında, iftara dakikalar kala, bazen ezan okunuyorken bile fırınların önlerinde pide kuyrukları oluyor. Bu güzel geleneğimizin halen sürdürüldüğü Kars’ta Karadeniz Taş Fırınının pide ustaları Erkan Ağdaş ve Recep Özmen pidenin yapılışını kendi ifadeleri ile şöyle anlatıyorlar:

“Akrabaların, komşuların kaynaştığı, zenginin fakirle aynı sofrada buluştuğu mübarek ramazan günlerinde, birbirinden lezzetli yemeklerin yanında ramazan pidesinin sofradaki yerinin ayrı olduğunu görmekteyiz. Yıllardır bu mesleğimi sürdürüyoruz. Pide pişirmek kolay bir iş değildir. Pide hamuru kıvamına geldiğinde dondurma gibi olur. Maya atma zamanını yılların tecrübesi ile biliyoruz. Yoğrulan hamurun dinlenme süreleri var, bu süreler pidenin lezzetini artırıyor. Fırının sıcaklığı da çok önemli. Taş fırında pişen pide daha lezzetli oluyor.”

PİDE, İFTAR SOFRALARININ VAZGEÇİLMEZİ

Ramazanın anlamı sanki onunla çıkar. Mis gibi kokusunu içimize çekip, uzun bir kuyrukta bekledikten sonra daha da lezzetli olur sanki ramazan pidesi. Yılın bir ayı boyunca sofralarımızdan eksik etmediğimiz pidenin bizim için bu kadar özel olması, sadece bu zaman dilimiyle kısıtlı olmasında yatıyor belki…

Ramazan denilince nedense yeme – içme ile alakalı olarak akla ilk Ramazan Pidesi gelir. İftar sofrasına iftariyelikler dizildiğinde beyaz peynirin, yöresel peynirlerin, tulum peynirinin, kaşar peynirinin, reçellerin, pastırmanın, tereyağının… yanında buram buram kokan sıcacık Ramazan pidesi olmazsa, iftar ve sahur sofralarımızın en önemli konuğunun eksik olduğunu hissedersiniz. Ramazan ayında, iftara dakikalar kala, bazen ezan okunuyorken bile fırınların önlerinde pide kuyrukları görmemiz çok normaldir. Bu güzel geleneğimizin halen süregelmesi, bazı insanlarımızın bazı geleneklere ne kadar bağlı kaldığını ispatlıyor.

BAZI YÖRELERDE ADI “TIRNAKLI”

Ramazan aylarının değişmez ve en önemli konuğu pide sözcüğü, dilimize Yunanlılardan geçmiştir. Pide, mayalı hamurdan yapılır, genelde yuvarlak tiplidir, fakat çeşitli yörelerimizde değişik şekillerde yapıldığı da görülür. Pide hamurunun, diğer ekmek hamuruna oranla daha “cıvık” olması gerekir. Genelde pideler fırına verilmeden önce, kuru çıkmasın diye üzerine fırıncıların “şifa” adı verdikleri un ve su karışımından elde edilen bir sıvı sürülür. Fakat eğer pideye yumurta sürülüyorsa “şifa” sürülmemesi gerekir. Ekmek pişerken fırının kapağı kapalı olur, fakat pidenin iyi ve güzel pişmesi için fırının kapağının açık olması daha lezzetli sonuç verir. Bazı yörelerimizde fazla kabarmasını önlemek için ortasına delik açılır. Pidenin Anadolu’nun bazı yörelerinde adı tırnaklıdır, bunun nedeni fırın ustaları pideyi yaparken hamuru parmak uçlarıyla tırnaklayıp, şekil verirler. Günümüzde kebapçıların taş fırınında pişen küçük pidelere de tırnaklı denir, fakat Ramazan pidesinden farklıdır, tırnaklı pide daha küçük ve kuru olur.

ÖZEL PİDE YAPTIRMAK UĞRUNA İFTARI GEÇ AÇARLARDI.

Bir de bu pidenin meraklıları vardır ki; bunlar özellikle Osmanlı döneminde Ramazan aylarında iftarlarını geç açma pahasına bile olsalar, özel pide yaptırabilmek uğruna fırın önünde beklerlerdi. Bu meraklılar, pide yaptırmaya giderlerken ellerinde taze yumurta, çörek otu ve susamını da götürürler, malzemeleri kendi gözleri önünde pidelerinin üzerine sürdürürlerdi. Sizin de pideye karşı meraklınız varsa, aynı yolu izlemenizi tavsiye ederiz.

RAMAZAN PİDESİ İFTARA İKİ SAAT KALA YAPILIYOR

Günümüzde, eskinin pek çok güzel geleneğinin bir bir yok olduğuna şahit oluyoruz. Ramazan pidesinin, zamanın akışında unutulmaması bizim için büyük bir nimet. Peki bu kadar güzel bir lezzete neden sadece Ramazan ayında kavuşuyoruz?

Anlaşılır bir soru, ama bunun birçok mantıklı nedeni var. Bunlardan ilki, işçiliğinin zorluğu; özel malzeme gereksinimi; somun ekmeği gibi seri üretilmemesi ve çabuk bayatlaması, dolayısıyla taze olarak tüketilmesi. İftar sofralarına sıcak sıcak gelmesi neredeyse elzem olan pide üretiminin tamamı, aşağı yukarı iftar vaktine iki saat kala yapılıyor. Sıcak ve taze pideyi kısa zamanda yetiştirebilmek için fırın sahipleri Ramazan ayı için geçici pide ustaları istihdam ediyorlar. Bu etkenler, Ramazan pidesinin, normal ekmeğe göre daha pahalı olmasına neden oluyor.

Müslümanlar için kutsal bir ay olan Ramazan boyunca insanlar genelde gıda konusunda cömert davranmaktan, ekmeğe nazaran daha pahalı olan pideden kaçınmıyorlar, ama yılın diğer aylarında önemli bir ekonomik külfet oluşturabilir o güzelim pideler… Bir de tabii işin duygusal boyutu var. Tüm yıl boyunca kokusu ve lezzeti ile hasretini çektiğimiz Ramazan pideleri her gün bakkalımızın vitrinine çıksa, bu güzelim tat ve ritüel kendinden bir şeyler kaybetmiş olmaz mı sizce?

Bırakalım her şey, o eski düzeninde kalsın; biz bütün yıl yine pidenin anılarını yaşayalım ve gelecek Ramazan ayını iple çekelim. Böylesi çok daha iyi…

HİNDİSTAN’DAN ADRİYATİK’E

Pitta, pita, pida gibi farklı telaffuzlarla da olsa, Hindistan’dan Adriyatik’e kadar uzanan geniş bir coğrafyada ‘pide’ hükümranlığını kurmuş. Uzak Asya’dan Anadolu’ya kadar düz ekmek veya sac ekmeğinin çeşitleri saymakla bitmez. Anadolu’da ise pidenin bin bir türlüsünden bahsedebiliriz. Kayseri’nin etli, tahinli pidesi, Kastamonu’nun kır pidesi, Uzungöl’ün, Karadeniz’in açık veya kapalı pideleri, Konya’nın etli ekmeği, Ege’nin meşhur pideleri, fırıncılığın bu topraklardaki benzersiz ürünlerini oluşturur. Aslında pide, fazla kabarmayan, düz bir görünüşü olan, gerek sac üzerinde gerekse tandırda pişen bir çeşit ekmektir. Fakat yukarıda söz edilen bu pide türlerinin dışında, yapısı ve lezzeti itibari ile hepsinden farklı olan Ramazan pidesi, sadece bu kutsal ay için icat edilmiştir. İlk kimler tarafından yapıldığına dair bir kaynak henüz bulunamamıştır, fakat bir aşçı olarak bu buluşu değerlendirdiğimde, olağanüstü bir zeka ürünü olduğunu söyleyebilirim. Zira cıvık kıvamlı bir hamurun işlenmesi ve şekillenmesi büyük bir sorundur. Her undan yapılamayacağı gibi, bu özel unun tedariki de her zaman mümkün olmayabilir.

Eskiden dakiki has’dan (has un) ve bira mayası ile yoğrulan pide hamuru, artık hazır maya ile üretiliyor. Hamurun çok cıvık olması nedeni ile tezgaha yapışmasını engellemek için pide altına kepek unu kullanılır. Kepek ununun pideye ayrı bir lezzet kattığını söylemeden geçmeyelim. Şekillenerek raflarda bez üzerine dizilen pidenin mayasının gelmesi beklenir. Mayası gelen pidenin üstü, eskiden sade yumurta sarısı ile fırçalanır ve üzerine susam ya da çörekotu serpilirdi. Günümüzde ise artık bir çeşit un ve su karışımının kaynaması ile elde edilen ‘şifa’ adlı karışım sürülüyor.

RAMAZAN PİDESİ TARİFİ

Ramazan aylarının vazgeçilmez lezzeti "Ramazan Pide"sini evde yapmak artık çok kolay...

Ramazan pidesi, iftar sofralarımızn vazgeçilmez tadıdır. Ramazan ayıyla özdeşleşmiştir, iftar sofralarımızdan hiç eksik etmeyiz. Hepimizin canı çeker. Sıcakken demis gibi kokar. Sevmeyen yok gibidir, arasına bir de tereyağı ve tulum peyniri koydunuzmu değmeyin keyfinize! Artık bu tada ulaşmak çok kolay. Canınız çektimi hemen evinizde yapıp yiyebilirsiniz... İnanın kek yapımı kadar kolay. Ben denedim nefis oldu. Siz de denemek isterseniz, işte en kolay yapımı...

NELERE İHTİYACIMIZ VAR?

1 paket kuru maya

1 çorba kaşığı toz şeker

1 su bardağı ılık su

1 su bardağı ılık süt

Yarım çay bardağı ayçiçek yağı

1 yumurta akı

1 tatlı kaşığı tuz

Alabildiği kadar un

Üzeri için

1 yumurta sarısı

Çörek otu veya susam

YAPILIŞI

Genişçe ve derin bir kabın içine 1 su bardağı ılık suyu, 1 paket mayayı ve 1 çorba kaşığı toz şekeri koyup, şeker ve maya eriyinceye kadar iyice karıştırın. 1 su bardağı ılık sütü, yarım çay bardağı ayçiçek yağını, 1 adet yumurtanın beyazını ve tuzu ilave edin. Sarısını üzerine sürmek için ayırın. Sonra bu malzemeleri karıştırın ve aldığı kadar elenmiş unu hazırladığınız karışımın içine dökün. Hamur, elinize yapışmayacak kadar kıvam aldığında kabın üzerini bir bezle örterek hamuru mayalanması ve kabarması için bir kenarda dinlenmeye bırakın. Yaklaşık yarım saat, 45 dakika dinlendirin. Yumuşak bir hamur elde ettikten sonra ramazan pidesini açacağınız zeminin üzerine biraz un serpin ve hamuru birkaç kez daha yoğurun. Yoğurduktan sonra yağlı kâğıt serdiğiniz tepsinin tam ortasına yerleştirin. Parmak uçlarınızla pideye şekil verin. Ardından da hamurun üzeri için ayırdığınız yumurta sarısını sürün. Üzerine susam veya çörek otu serpiştirin. Mayalı hamuru bu şekilde tepside yaklaşık 1-2 dakika beklettikten sonra, 190-200 derecelik fırında kızarıncaya dek pişirin. Pişirme işlemi sırasında eviniz mis gibi kokacaktır. Afiyet olsun...

 (BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) / KAFKAS HABER AJANSI
Bu Haberin Manşeti :

Kars Karadeniz Taş Ekmek Fırınında Ramazan Pideleri
Bugün Atılan Manşetleri Görmek İçin TIKLAYINIZ
Etiketler :  
<< Önceki Haber Kars Karadeniz Taş Ekmek Fırınında Ramazan Pideleri Sonraki Haber >>

Kars Karadeniz Taş Ekmek Fırınında Ramazan Pideleri

DMCA.com Protection Status

Kars Karadeniz Taş Ekmek Fırınında Ramazan Pideleri

  Yukleme: 0.207121