KARS Düzenleme Tarihi : 24 Eylül 2020 00:08 Haber Girişi : 24 Eylül 2020 00:08

Kars Kaşarı İsviçre’nin Appenzeller Peynirinin ciddi bir rakibidir

Kars Kaşarı İsviçre’nin Appenzeller Peynirinin ciddi bir rakibidir KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK
Kars Kaşarı İsviçre’nin Appenzeller Peynirinin ciddi bir rakibidir Kars Kaşarı İsviçre’nin Appenzeller Peynirinin ciddi bir rakibidir

Kars Kaşarı İsviçre’nin Appenzeller Peynirinin ciddi bir rakibidir

KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

Kars’ın Boğatepe Köyü 2300, meraları ise 2600-2800 rakımda bulunuyor. Gravyer ve kaşar peynirinin üretim merkezi Boğatepe köyünde bu meralarda otlayan hayvanların binbir çeşit çiçekten aldığı ürünle elde edilen sütten yapılan peynirler artık dünyanın önde peynirleriyle yarışıyor.

Boğatepe Çevre ve Yaşam Derneği Başkanı İlhan Koçulu, “Bir karın doyuran gıdalar birde insanı besleyen gıdalar vardır. Bu açıdan bakarsak Kars kaşarı, doğasından gelen zenginlikten dolayı dünyada önemli bir yeri kapsamıştır, besin değeri olarak önemli bir yerdedir. İkincisi Kars kaşarının, Kars gravyerinin presidium ve coğrafi işareti almış olması bile bu ürünlerin farklılığını ayırt edici yanlarının olduğunu gösteriyor.” dedi.

Koçulu, “Dünya peynirleri ile Kars peynirleri yarışabilir mi? Dünya peynirleri içerisinde yani peynirin birinci liginde olabilir mi?” sorusuna ise, “Bunu ben çok araştırdım. İsviçre'nin dünyanın her yerine sattığı bir Appenzeller peyniri var. İnanın Kars Kaşarı İsviçre’nin Appenzeller Peynirinin ciddi bir rakibidir. Yeter ki dünya pazarlarına taşıyabilelim. İtalya’da Bra Peynirleri var. Dünyada en fazla satışı olan peynirlerdendir. İnanın Kars kaşarı Bra peynirin de rakibidir. Eğer ki hakkıyla biz üretip kamudan, Tarım Bakanlığından hakkıyla destek alabilirsek çok iyi olacak. Biz halen daha ekmekte yüzde 1, zeytinde yüzde 1, temel gıdanın tümünde yüzde 1 KDV varken biz kaşarda yüzde 8 KDV ödüyoruz. Biz yüzde 8 KDV öderken bu ürünü geliştirme şansımız çok zor. Rakiplerimizle kalite yarışı yapmamız çok zor. Bu konuda bir destek ve hoşgörü beklemekteyiz.” diye konuştu.

Koçulu daha sonra şunları söyledi:

“Kars’ın doğasından gelen Kars kaşarının sarılığı varken peynir dünya pazarlarındaki yerini edinmiş ama biz onlara sahiplik edip onları o alanda o ligde tanınır, görülür kılamıyoruz, pazara sunamıyoruz. Pazara doğru sunabilsek bizi tercih eden insan sayısı çok tümüyle de yarışacak durumdayız.”

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) / KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.