Kars Milletvekili Kılıç, İhracatımız nedir, ithalatımız nedir?

"Kars Milletvekili Kılıç, İhracatımız nedir, ithalatımız nedir?"

AK Parti Kars Milletvekili Prof. Dr. Yunus Kılıç, İYİ Parti Araştırma Önergesi üzerineTBMM Genel Kurul'unda AK Parti Grubu adına konuşma yaptı.

Kars Milletvekili Kılıç, İhracatımız nedir, ithalatımız nedir?

KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

AK Parti Kars Milletvekili Prof. Dr. Yunus Kılıç, İYİ Parti Araştırma Önergesi üzerineTBMM Genel Kurul'unda AK Parti Grubu adına konuşma yaptı.

    AK PARTİ GRUBU ADINA YUNUS KILIÇ (Kars) - Sayın Başkanım, öncelikle yeni görevinizi tebrik ediyorum, başarılar diliyorum.

    Saygıdeğer milletvekilleri, saygıdeğer arkadaşlar; Türkiye yılda 50-60 milyon tonun üzerinde sebze ve meyve üretiyor ve bunun yaklaşık olarak 4 milyon 500 bin tonunu, 5 milyon tonunu da ihraç ediyor ve bu arada da Türkiye'de yine bütün dünyada olduğu gibi yaklaşık 500 etken maddede 2.500'ün üzerinde tarımsal mücadelede kimyasal ilaç kullanılıyor. Dolayısıyla bu kadar büyük bir alanda yurt dışına giden ürünlerimizden de elbette geri dönenler oluyor. Bunların ne kadar olduğuna, hangi oranlarda kabul edilip edilemeyeceğine bakmamız lazım öncelikle. Bu 4,5 milyon ton ihracat içerisinde arkadaşlar, geriye dönen oran sadece dört yüzde 1, dört yüz ellide 1 yani yüzde 0,20'nin daha altında bir ürün dönüşü oluyor.

    Özellikle konuşmacıların kaygı duydukları, haklı olarak kaygı duydukları bir alana da cevap vermek lazım. "Dönen ürünler ne oluyor?"

    Arkadaşlar, bazen ürünlerde random, rastgele muayene yöntemleri vardır. Bütün ürünlerde, bütün partilerde yapmak mümkün müdür? Yapılabilir ama maliyetlidir. Her ürün, her numunenin aşağı yukarı ihracatçı firmaya 700 euroluk bir maliyeti yani bugünkü Türk parasıyla 5 bin liralık bir maliyeti var. Dolayısıyla bazı ürünlerde dünyanın da kabul ettiği ve dünyada da uygulanan şekliyle rastgele numune alınır. Yaklaşık olarak bu yüzde 20 civarındadır. Dolayısıyla yüzde 80'ine dünyanın da kabul ettiği bir sistem içerisinde her zaman bakamayabiliyorsunuz. Siz üreticinizi, ilaç kullananınızı, kimyasal mücadele yapanınızı ne kadar eğitirseniz eğitin bunun içerisinde bu bilgiye, donanıma, tecrübeye, hatta hassasiyete uymayacak insanlar çıkacaktır 80 milyonluk bir ülkede yaşıyoruz biz.

    Türkiye'de bütün prosedürlere, yönetmeliklere uygun bir şekilde yapılıyor. Ruhsatlandırmaları Gıda Kontrol Genel Müdürlüğü yapıyor. İhracatta geri dönen ürünlerin ülkemize daha girmeden ihraç edildiği ülkede birtakım analizleri yeniden yapılıyor karantina etmenleri yönünden ve ilaç kalıntıları yönünden. Eğer sıkıntılı bir hâl varsa gümrük anlaşmalarımız itibarıyla oralarda imha ediliyor veyahut da bazı ürünler dünyada daha yüksek kriterleri kabul eden başka ülkelere ihraç ediliyor.

    O yüzden, bizim ülkemizin de kendi kriterleri var ve bu ürünlerden bizim ülkemizdeki kriterlere uygun olmayanlar asla toplumun tüketimine sunulmuyor. Bu konuda bütün milletvekillerinin duyarlılığı önemli ama bilmeleri gereken bunların tamamı dikkatli bir şekilde yapılıyor.

    (Mikrofon otomatik cihaz tarafından kapatıldı)

    BAŞKAN - Sözlerinizi tamamlayın lütfen.

    YUNUS KILIÇ ( Devamla) - Teşekkür ederim Sayın Başkan.

    İYİ PARTİLİ bir konuşmacımız "Buğday ithalatı..." dedi. Arkadaşlar, Türkiye buğday konusunda, özellikle tohum konusunda ithalatçı değil ihracatçı bir ülkedir. Aldığından fazlasını un olarak, irmik olarak ve bisküvi olarak katma değerleri yüksek çeşitli ürünler şeklinde satmaktadır.

    Yıl sonunda şuna bakmamız lazım hepimizin: İhracatımız nedir, ithalatımız nedir? Bizim yıllık cari dengeye katkı olsun diye tarım ürünlerinde 5 milyar dolarlık bir fazlamız vardır yani ihracatı ithalatından fazla olan bir ülkeyiz.

    ÖMER FETHİ GÜRER (Niğde) - İthalat var mı yok mu, ithalat?

    BAŞKAN - Sayın Gürer, lütfen.

YUNUS KILIÇ (Devamla) - O yüzden, her çıktığında sayın milletvekillerinin bu gerçeği bilmeden konuşmalarına da bir anlam veremediğimi ifade etmek isterim.

Tohumda da böyledir. Türkiye bugün 1 milyon ton sertifikalı tohum üretmektedir. AK PARTİ'nin Hükûmet olduğu 2002 yılında bunun toplam miktarı sadece 65 bin tondu arkadaşlar. Bugün 1 milyon ton ve ihracatımızın ithalatı karşılama oranı yüzde 80'lere ulaşmıştır ekonomik açıdan. O yüzden, bu manada da milletvekillerimizin bu bilgiyi tekrar alıp kullanmalarını, doğru olarak kullanmalarını istirham ediyorum.

 (BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) / KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

İlk Yorum Yapan Siz Olun!


Yorum Ekle

Haber Bülteni için kayıt olun

Haber Bültenimize katılın ve gelen kutunuzdan güncel haberleri anlık alın. Size spam göndermeyiz ve gizliliğinize saygı duyarız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
  Yukleme: 2.882371