KARS Haber Girişi : 27 Kasım 2019 17:34

Kars’ta Kıbrıs Gazilerine Milli Mücadele Madalyası verildi

Kars Valisi Türker Öksüz’ün Katılımıyla Kıbrıs Gazilerimiz İçin Milli Mücadele Madalyası ve Berat Tevcih Töreni Düzenlendi
Kars’ta Kıbrıs Gazilerine Milli Mücadele Madalyası verildi

Kars’ta Kıbrıs Gazilerine Milli Mücadele Madalyası verildi

KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

Kars Valisi Türker Öksüz’ün Katılımıyla Kıbrıs Gazilerimiz İçin Milli Mücadele Madalyası ve Berat Tevcih Töreni Düzenlendi

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti tarafından Milli Mücadele tüzüğü kapsamında 1974 Kıbrıs Barış harekâtına katılan gazilerimiz için Milli Mücadele Madalyası ve Beratı Tevcih Töreni düzenlendi.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü Konferans Salonunda saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başlayan tören, Milli Savunma Bakanlığı tarafından hazırlanan video sunumunun ardından Muharip Gaziler Derneği Başkan Yardımcısı Mahmut Alp ve Vali Türker Öksüz’ün konuşmasıyla devam etti.

Vali Türker Öksüz yaptığı konuşmada; Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti tarafından Kıbrıs Gazilerimize gönderilen Milli Mücadele Madalyası Berat Tevcih Töreni için bir arada olduklarını belirterek böylesine anlamlı bir törende değerli gazilerimiz ve yakınları ile bir arada olmaktan duyduğu memnuniyeti ifade etti.

İçinde bulunduğumuz coğrafyada var olmak için aziz milletimizin yüzyıllar boyunca büyük mücadeleler verdiğini belirten Vali Öksüz, Kurtuluş Savaşında, Kıbrıs’ta verilen milli mücadelecinin 15 Temmuz hain darbe girişimi, ardından Afrin’de Zeytin Dalı Harekâtı ve Barış Pınar’ıyla devam ettiğini şuan da ise Kuzey Irak’ta sürdüğünü vurguladı.

Kıbrıs Barış Harekatı’na katılan gazilere de seslenen Vali Öksüz; “Siz değerli gazilerimiz Kıbrıs Savaşına bizzat katıldınız. Kıbrıs’ın sıkıntılarını yaşadınız, zorluklarına göğüs gerdiniz. Bu manada yaptıklarınız takdire değerdir. Gazilik mertebesine ulaşmak gerçekten çok değerli, milli olarak prestijli ve dini olarak da bir karşılığı olduğunu biliyoruz. Allah yaptığınız bu hayrı kabul etsin. Biz toprağımıza her türlü şekilde sahip çıkmak zorundayız. 1974 yılında sizlerin oraya giderek sahip çıktığınız gibi şu anda da sahip çıkılmak zorunda. Toprağımıza sahip çıkma mücadelemiz, bu şekilde dünya durdukça devam edecektir. Çünkü bizler için vatan, millet, bayrak, bağımsızlık her şeydir. Milletimiz adına verdiğiniz bu mücadeleden dolayı sizleri tekrar tebrik ediyorum. Bu vesile ile Kıbrıs şehitlerimizle birlikte tüm şehitlerimizi ve ebediyete intikal eden gazilerimizi tekrar rahmet ve minnetle anıyorum. Sizlere de sağlıklı, mutlu, huzurlu, uzun bir ömür diliyorum. Hepinize hem devletimiz adına, hem de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti adına tekrar şükranlarımı sunuyorum.” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Vali Türker Öksüz ve protokol üyeleri gazilerimizin madalyalarını takdim etti.

Düzenlenen törene Vali Türker Öksüz, 14’üncü.Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Özgür Nuhut, KAÜ Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Kapu, Cumhuriyet Başsavcısı Soner Aygün, İl Jandarma Komutan V. Fuat Güney, İl Emniyet Müdür V. İbrahim Ethem Öztürk, İl Genel Meclis Başkanı Muzaffer Yağcı, kamu kurum-kuruluşlarının yöneticileri ile gaziler ve gazi yakınları katıldı.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) / KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.