Kars Ulu Camii Büyükelçilere Neden Gezdirilmedi!

"Kars Ulu Camii Büyükelçilere Neden Gezdirilmedi!"

YILDIRIM: SÖYLESEM TESİRİ YOK, SUSSAM GÖNÜL RAZI DEĞİL

Kars Ulu Camii Büyükelçilere Neden Gezdirilmedi!

KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

YILDIRIM: SÖYLESEM TESİRİ YOK, SUSSAM GÖNÜL RAZI DEĞİL

Yasin Aşkın Yıldırım: Kars Ulu Camii’nde yaşananlar Büyükelçilere Neden Gezdirilip, Anlatılıp, Tanıtılmadı!

Kars Ulu Camii Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Yasin Aşkın Yıldırım, Kars’a gelen 37 büyükelçiye Ulu Camii’nde yaşananların büyükelçilere neden gezdirilip, anlatılıp, tanıtılmadığını sordu.

Yıldırım, “Bırakın yerli ve yabancı misafirlerimize anlatmayı elimize büyük bir fırsat geçmişken neden ve niçin Türkiye'de görev yapan birçok yabancı büyükelçiler ile bir araya gelmişken  Kars Ulu Camii’nde yaşananlar gezdirilip ,anlatılıp, tanıtılmadı.” dedi.

CEVAP LÜTFEN!

Yıldırım, “İnsanların açtıkları yollar, verdikleri dersler toplumların geleceğine de yön vermektedir. Bugünün yanlışları dünden başlamakta, yarının doğruları ise bugünden belirlenmektedir. Kimin sana biraz emeği geçerse, sen ona karşılık daha fazlasını yapmalısın.  Bizi biz yapan, bizi bir yapan her şeyin, başımızın üstünde yeri vardır. Asırları aşarak bugüne seslenen ecdadımızın yadigarı Kars Ulu Camii’nde yaşanan tarih niçin ve neden birileri tarafın dan yok sayılıyor anlamak mümkün değil.” diye konuştu.

Yıldırım daha sonra şunları söyledi:

“Öte yandan ilimize gelen yerli ve yabancı turistlerin, il merkezinde gezebilecekleri yer olma özelliğine sahip Ulu Camii'nin yok sayılması, her şeyden önce 285 şehit ecdadımıza bir saygısızlık değil mi?

Kökünden suyunu almayan bir bitki nasıl çürür ise, tarihinden ibret ve ders almayan milletler de çürümeye mahkûmdur.

Bir milleti millet yapan değerler vardır. Bu değerlere sahip çıkmayan milletler, benliğini kaybeder ve kültür emperyalizminin ayakları altında ezilir gider.

Anzaklar Çanakkale’ye gelerek, dedelerinin anısını yaşatmaya ve onlara vefa borcunu ödemeye çalışırken, bizler; aynı vefa borcunu, bize bu cennet vatanımızı, canlarını ve kanlarını vererek hediye eden ecdadımız için yerine getirebiliyor muyuz?  Yugoslavya’nın en büyük şairlerinden tarihin birinde Tatelesko, Kanuni Sultan Süleyman’ın türbesini ziyaret etmek ister. Türbe’nin kapalı olduğunu görür. Bizimkilere şöyle der: "Tarihi olmayanların bile milli birlik ve beraberliği sağlayabilmek, gençliğine bir gaye ve ideal verebilmek için, efsaneler uydurdukları bir dönemde, sizin buraları kapalı tutmanız ne kadar abes . Çok şükür bugün açık.

TARİHİMİZE KARŞI NE KADAR DUYARSIZ OLDUĞUMUZU GÖSTEREN ACI BİR TABLODUR

Evet Ulu Camii çok şükür rahmetli bir hayırsever tarafından 90 yıl sonra hatırlanıp açılması sağlandığı için bugün kapalı değil ama garip mahzun ecdadının diri diri yakıldığına şahitlik yapmış taşlarının ağladığı bir cami.

Yok mu beni turizm broşürlerin yerimi gösterecek tanıtacak, anlatacak sahip çıkacak bir yetkili. Yok mu beni anlatacak bir Karslı araştırmacı yazar. Yok mu beni anlatacak yaşatacak kalplere nakış edecek fotoğraf sanatçıları. Yok mu beni dergilerin de kapak yapacak yazarlar.

Tarihten ders alınsaydı, tarih tekerrür etmezdi. Kars halkına milletvekillerimize, yetkililere ve sivil toplum kuruluşlarına yazılı ve görsel basına rica ediyorum. Sahip çıkalım.”

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) / KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

İlk Yorum Yapan Siz Olun!


Yorum Ekle

Haber Bülteni için kayıt olun

Haber Bültenimize katılın ve gelen kutunuzdan güncel haberleri anlık alın. Size spam göndermeyiz ve gizliliğinize saygı duyarız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
  Yukleme: 0.229618