• 24 Temmuz 2019 Çarşamba

Kars Yaylaları

"Kars Yaylaları"

Kars’ın Akyaka ilçesine bağlı Geçit köyü ile Arpaçay’ın Küçükboğaz, Bardaklı ve Karaurgan köyü yaylalarının bulunduğu Kıraç köyü kırsalındaki yaylalarının an büyük sorunu yol.

Kars Yaylaları

KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK 

Kars’ın Akyaka ilçesine bağlı Geçit köyü ile Arpaçay’ın Küçükboğaz, Bardaklı ve Karaurgan köyü yaylalarının bulunduğu Kıraç köyü kırsalındaki yaylalarının an büyük sorunu yol.

Kışlık doğal mutfak ürünlerinin hazırlandığı 2-3 aylık yayla serüveni renkli görüntülere sahne oluyor. Yaklaşık 2 saat süren traktör yolculuğunun ardından varılan yaylalarda eşeklerde su taşınması, koyun ve kuzuların yüksek rakımda otlaması, çocukların yayla oyunlarının eşliğinde süren bu renkli yaşam tüm zorluklara rağmen keyifli anlara dönüşüyor.

Yaylaların çilekeşi kadınların isteği ise 10 yaylanın bir arada olduğu bölgeye yol yapılması, Yolların bozuk olması ve normal arabaların gidemediği yıllarda büyük sıkıntıların çekildiğine dikkat çeken kadınlar, su ve elektrik sıkıntılarını da yaşadıklarını belirttiler.

Zorlu yolculuğun ardından varılan yaylalardaki kışlık ürün hazırlığı tüm bu zorlukları bir nebze de olsa geride bırakıyor. Sütlerin, peynirlerin, kaymak ve tereyağlarının hazırlanması bu zorlukları unutturuyor. Tamamı doğal ve organik ürünlerin hazırlığında büyük emek sarf eden kadınlar “Ne olur bizim bu yollarımızı yapsınlar. Bir hasta olduğunda ambulans bile gelemiyor. Biz bu yollar nedeniyle büyük zorluklar çekiyoruz.” dediler.

Çocuklar ise yaz tatillerini geçirdikleri yaylalarda eşeklerle su taşımakla ve onlarla tur

atmakla vakit geçirdiler.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) / KAFKAS HABER AJANSI

 

İlk Yorum Yapan Siz Olun!


Yorum Ekle

Haber Bülteni için kayıt olun

Haber Bültenimize katılın ve gelen kutunuzdan güncel haberleri anlık alın. Size spam göndermeyiz ve gizliliğinize saygı duyarız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
  Yukleme: 0.231219