KARS Düzenleme Tarihi : 09 Ağustos 2020 21:40 Haber Girişi : 09 Ağustos 2020 21:40

Kars Yaylalarında Kış Hazırlığı

KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK Kars Yaylalarında Kış Hazırlığı
Kars Yaylalarında Kış Hazırlığı

Kars Yaylalarında Kış Hazırlığı

KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

Kars’ın yüksek rakımlı yaylalarında yaşayan vatandaşlar, bin bir emekle yöresel mutfak ürünlerinin hazırlığını yapıyor. Akyaka ilçesinin Geçit Köyü yaylasında da kadınlar tarafından imece usulüyle hazırlanan çeçil peynirler koyun derisinden yapılan tuluklara yerleştiriliyor.

Yaylanın tertemiz havasında bin bir çeşit çiçek ve otlardan beslenen hayvanlardan sağılan sütler taze taze kaynatıldıktan sonra kazanlara konuluyor. Yakılan ateşle kaynatılan sütler kaynatılıp iyice karıştırıldıktan sonra şirattan arındırılıyor. Tel tel olan peynir kurutuluyor ardından da koyun derisinden hazırlanan tuluklara yerleştiriliyor. Uzun ve meşakkatli uğraşlardan sonra kıvamını almaları için tuluklarda muhafaza altına alınan çeçil peyniri kilere konularak bekletiliyor.

Yaylanın serin havasında dinlenen peynirler sonbahar yaklaştığında evlere getiriliyor. Bir kısmını kış mevsimi boyunca kendileri tüketen vatandaşlar diğerlerini de ya yanlarında il dışına götürüyor ya da kargoyla yakınlarına gönderiyorlar.

İstanbul’dan yaz tatili için Geçit yaylasına gelen 7’si kız 10 çocuk, 3 gelin, 16 torun sahibi  Yasemen Danyıldız (79), “yazdan yaza köyümüze gelip yaylaya çıkıyoruz. Kışlık ürünlerimizi hazırlayıp yanımızda götürüyoruz. İki gelinim ve kızım İstanbul’dalar bende onların yanında kalıyorum. Oğlum, kızım, gelinim köydeler buraya geldiğimde onlarla birlikte kış hazırlığı yapıyoruz. Yayla havası çok güzel ve sağlıklı. 4 defa kalpten anjio oldum. Buranın havası bana çok iyi geldiği için sürekli geliyorum. İş görmüyorum yaşlı olduğumdan ben yönetiyorum, işi kontrol ediyorum. Koyun derisini önce yıkayıp içini temizliyoruz. Tuzladıktan sonra suyunu süzüyoruz ve peynirimizi tuluğa yerleştiriyoruz. Kızım Sibel ile birlikte bu tuluk peynirini hazırladık. Tereyağı, sarıyağ, peynir, kaşar hazırlayıp bol bol İstanbul’a götürüyoruz.” dedi.

3 çocuk, 6 torun sahibi Atanur Erdağ (70) da çeçil peynirini kuruttuktan sonra tuluklara koyduklarını kışın da tükettiklerini ifade etti.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) / KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.