Kars’ın fenomen kadınına “Yılın Girişimci” ödülü

Kars’ın fenomen kadınına “Yılın Girişimci” ödülü

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın 8 Mart Dünya Kadınlar günü nedeniyle düzenlediği, “Türkiye’ye Enerji Veren Kadınlar Ödül Töreni”nde ödüle layık görülen Zümran Ömür, köyünün bir kez daha gururu oldu.

Kars’ın fenomen kadınına “Yılın Girişimci” ödülü


Kars’ın fenomen kadınına “Yılın Girişimci” ödülü

KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın 8 Mart Dünya Kadınlar günü nedeniyle düzenlediği, “Türkiye’ye Enerji Veren Kadınlar Ödül Töreni”nde ödüle layık görülen Zümran Ömür, köyünün bir kez daha gururu oldu. Köylerine gelen turist grubundan birinin cep telefonu kamerası kayıttayken yaptığı Fransızca-Türkçe konuşması internette yayınlandıktan sonra sosyal medyada fenomen olan Kars’ın Boğatepe Çevre ve Yaşam Derneği Başkanı Zümran Ömür, “Yılın Girişimcisi” ödülüne layık görüldü.  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’nın elinden ödülünü alan Ömür başarı hikayesini anlatarak, “Üretmeyen toplum yok olmaya mahkumdur” dedi.

Ömür, “Bu ödüllerde kırsalda kadına değer vermeleri bizim için çok önemliydi. Yine hedefimiz aynı, yine kırsaldaki kadını güçlendirmek. Kendi ayaklarının üzerinde dursun istiyoruz. Hiçbir kadınımız evde oturmasın istiyoruz. Tamam evinin işini yapsın, eşine saygı da duysun ama hiç değilse bir el işiyle kendini geliştirsin. Kendi parasını kazansın istiyoruz. Hedefimiz yine kadınların güçlenmesi ve saygı görmesidir” diye konuştu.

Ömür, dernek kurulmadan önce sadece ev işi yaptıklarını ifade ederek, “Derneği biz kurmadan önce evden ahıra, ahırdan eve giden kadınlardık, dizilere özenen göç isteyen kadınlardık. Ama biz kötü bir şey yaşadık 2000 yılında köyümüzde kötü bir kaza oldu 23 kişiyi kaybettik. Kazadan sonra köy göç vermeye başlamıştı üretim durmuştu, her yerden kadınların ağıtları yükseliyordu artık bizim için son noktaydı. Birgün oturduk düşündük, dedik acaba köyümüz için ne yapabiliriz ki kadınları tekrardan hayata döndürelim.” dedi.

Kurulan dernekle yeniden hayata tutunduklarını belirten Ömür, “Boğatepe Çevre ve Yaşam derneği bize hayat oldu, nefes oldu geri döndük. Derneğimizi kurduk 2007 yılında, tıbbi bitikler üzerinde kurduğumuz dernek faaliyetlerine başlamıştı. Kadınları dışarı çıkartalım sürece katılsın yaşadığımızı hissedelim diye. Uzmanlar gelmeye başladı, uzman eğitimi adı altında çalışanlara başladık. Uzmanlar bizlere doğadaki bitkilerin çok güzel olduğunu tıbbi özellikte olduğunu söylediler. Ve bizde ilk adımımızı atmış olduk. Gelen uzmanların eğitimin aldıktan sonra atölyeler kurduk hangi bitkinin hangi hastalığa yaradığını öğrendik ve eğitim aldık. Fransızca kursu aldık bir dil bir insan dedik. Fransa’dan bir dernekle kardeş dernek olduk, onlar dil öğrenin biz misafir göndeririz dediler bizde gelenleri evimizde ağırladık. Kendimizi ifade edebilecek kadar Fransızca öğrendik.” diye konuştu.

Ömür, eğitimlerden sonra iletişim kursu aldıklarını aktaran Ömür şunları söyledi:

“Eğitimden sonra uzmanlarla iletişim kuramadığımızı fark ettik, sona iletişim uzmanı bulduk kurs aldık, sağlık kursu aldık, beslenme kursları aldık, bu konular hakkında bilgiler aldık, serada sebze yetiştirme başladık. Ben bu işe çok gönül verdim, küçük yaşta evlendim, bilgim az konuşma yeteneği az olabilirdi. Bazı toplantılarda kelimler öğrendim, bilgiler aldım, insanları gördüm topluma karıştım hem de derneğimizin hedefi oldu. Hedefimiz kırsaldaki kadınların toplumda yer alması, aile içerisinde söz hakkı olsun istedik. eşinin arkasında değil yanında yer alsın istedik ve gelecek nesillere sağlıklı bir gelecek bırakalım istedik. git gide faaliyetlerimiz artmaya başladı bunun üzerine çalışmalar yaptık.”

Ödül aldığı için çok mutlu olduğunu anlatan Ömür, “Enerji Bakanlığından aradılar, Türkiye’de enerji veren kadınlara ödül dağıtıyoruz, bu adaylardan birisini de seni gördük sizi davet ediyoruz dediler. Ödül törenine gittik orada sağ olsunlar bizi laik gördüler, Cumhurbaşkanımızın eşi de oradaydı bize ödülü verdiler çok guru duydum çok teşekkür ederim. Çok anlamlı bir gündü çünkü orada 280 kadın seçilmişti 5 kadına ödül verdiler birisi de ben olunca kırsaldaki kadına bu kadar diğer verildiğini görünce çok mutlu oldum. Bir şirkette de plaket aldım. Başbakanımız davet etti oradan hediyeler aldık, Çok güzel duygulardı. Başbakanımız ‘Zümran hanım çok iyi işler başarmışsınız’ deyince çok onure olduk kırsaldaki bir kadını değer vermeleri bizim için çok önemliydi. Hedefimiz aynı kırsaldaki kadını güçlendirmek, ayaklarının üzerinden dursun istiyoruz.” dedi.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) / KAFKAS HABER AJANSI 
Bu Haberin Manşeti :

Kars’ın fenomen kadınına “Yılın Girişimci” ödülü
Bugün Atılan Manşetleri Görmek İçin TIKLAYINIZ
Etiketler :  
<< Önceki Haber Kars’ın fenomen kadınına “Yılın Girişimci” ödülü Sonraki Haber >>
  • Dolar : 5,25011
  • Euro : 5,9534
  • Altın : 221,333
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON DAKİKA HABERLERİ

Kars’ın fenomen kadınına “Yılın Girişimci” ödülü

DMCA.com Protection Status

Kars’ın fenomen kadınına “Yılın Girişimci” ödülü

  Yukleme: 0.060853