• 17 Haziran 2019 Pazartesi

Kars’ın Kurtuluşu

"Kars’ın Kurtuluşu"

Kafkas Haber Ajansı (KHA) Yazarı Prof. Dr. Ali Osman Engin’in, “BÜTÜN ZAMANLARA TÜRK-İSLÂM MÜHRÜNÜN VURULDUĞU SARIKAMIŞ DESTANI VE SERHAT KARS’IN DÜŞMAN İŞGALİNDEN KURTULUŞU” yazısı:

Kars’ın Kurtuluşu

KAFKAS HABER AJANSI

Kafkas Haber Ajansı (KHA) Yazarı Prof. Dr. Ali Osman Engin’in, “BÜTÜN ZAMANLARA TÜRK-İSLÂM MÜHRÜNÜN VURULDUĞU SARIKAMIŞ DESTANI VE SERHAT KARS’IN DÜŞMAN İŞGALİNDEN KURTULUŞU” yazısı:

18 Kasım 1877 yılından 25 Nisan 1918 yılına kadar Rus işgalinde kalan “Gazi Kars” 30 Ekim 1820’ de Kazım Karabekir Paşa yönetimindeki Osmanlı Türk ordusu tarafından kurtarılarak Vatan Coğrafyasına katılmıştır.  1853-1856 yılları arasında Osmanlı Devleti  ile Rusya arasında Kırım savaşı esnasında Ruslar Osmanlı İmparatorluğunu daha fazla köşeye sıkıştırmak ve zayıf düşürmek için 14 Haziran 1855 yılında doğu sınırlarımızın içerisine girerek Serhat Karsımızın etrafını kuşatmaya koyulmuşlardır.

Bu toprakların Vatanlaştırılması mücadelesinin muhteşem kahramanlarından olan Müşir Mehmet Vasıf Paşa idaresindeki Osmanlı Ordusu yaklaşık 135 gün sürdüğü bilinen Rus kuşatmasını dillere destan ve akılları zorlayan kahramanlıklarıyla her dönemde anılan Kars halkıyla beraber kırarak 29 Eylül 1855 tarihinde Kars zaferini kazanmış ve bu Mübarek toprakları ebediyen özgürleştirmişlerdir. 1853-1856 yılları arasında cereyan eden Osmanlı-Rus savaşında; “Bayrakları Bayrak Yapan Kandır. Toprak Eğer Uğrunda Ölen Varsa Vatandır” diyen Kars halkı, işgalci Rus ordularına karşı gösterdiği yiğitlikten dolayı verilen “Kars Zafer Madalyası” Anadolu coğrafyasında bir şehre verilen ilk “Gazilik” madalyası olmaktadır.

Bağımsızlığı kendisine şiar edinen Kars halkı önce “Milli Şura ve daha sonra da, “Cenub-i Garb-i Kafkas” hükümetlerini kurarak bir kez daha tarih sayfalarındaki müstesna yerini almıştır. Hürriyet ve bağımsızlık Gazi Kars halkının şiarıdır. Terekemesiyle, Yerlisiyle, Azerisiyle, Kürdüyle, Çerkeziyle, Alevisiyle topyekun Kars halkı bundan önce olduğu gibi bundan sonrada Vatan müdafaasında üzerine düşen sorumluluğunu daha fazlasıyla yerine getirecek, Sarıkamış destanının kahramanlarının ruhlarını şad etmeye devam edecektir. Kars’ın kendisine has bu demografik özelliği temelinde ortaya çıkmış olan farklılıkların arasında muhteşem bir kardeşlik bağı gelişmiştir. Bu farklı yapılar arasında sağlanmış olan birlik ve beraberlik ruhunun örnek teşkil edecek bir toplumsal gerçeklik olduğunu ifade etmek isterim. İşte bu ruhun temelinde bana göre Ebul Hasan Harakani’ nin can verdiği felsefenin olduğunu unutmamak gerekir. Bu hamurun mayasında şüphesiz rahmetli Murat Çobanoğlu ile beraber halk edebiyatının muhteşem örneklerinden olan ozanlık geleneğinin de olduğu önemli bir gerçekliktir. Bu arada rahmetli Dirgen Kemali de unutmamak gerekir.

Sarıkamış Destanına da vurgu yapmak için aşağıdaki şiirimi paylaşıyorum.

Bu vesile ile tüm Kars Halkının düşman işgalinden kurtuluş bayramını kutluyor, Selam, saygı ve sevgilerimi sunuyorum.

ZEMHERİ AYAZINDA YANARAK MİLLETİN UFKUNU AYDINLATANLAR VE SARIKAMIŞ

Komutanım dalda durma bırak gelsin kıyamet

Bu ne müthiş teslimiyet donarken de kıyam et

Uyanıkken uyusam da hep rüyamda uyanıram

Es bre deli rüzgâr artık örtme dimağları âyan et

***

Dondurmaz ve yandırmaz tatlıdır şahadetin şerbeti

Tükenmeyen bir güçtür canlı tutar göstermeye ibreti

Bizimle dondu ya kurduğumuz hayaller ve hedefler

Şimdi buzlar çözülüyor bitirmek için uzayan hasreti

***

Asla ölmedik karda buzda fırtınalarda diri diri donduk ya

Kim kaybetti kim kazandı onlar gitti biz burada kaldık ya

Aç yorgun ve açıkta katlanırken biz o yakıcı donmalara

O gün uyusak ta amansız ayazlarda gönüllerde uyandık ya

***

Gönüllerde buz tutarken meğer sadece bedenleri uyutmuşuz

Heykel olup heybetleşen bedenlerle ayrık otlarını kurutmuşuz

Biz donarken canlanıp ses vermek için o muhteşem baharlarda

Ne mümkün hissetmek acıyla kederi onları çoktan unutmuşuz

***

Anladım ya geçmişle geleceği birleştirdik meğer ne de uzunmuşuz

Giyer miyiz kar fırtına ve kızıl kıyameti biz geleceğe soyunmuşuz

Bedbahtlık etmedik  haktan geldi emir deyip  boyun eğdik amma

Uyuyarak değil el tetikte ayakta, ya abdestte ya namazda donmuşuz

***

Dayandık bizler her hasrete çoluk çocuk demedik onlar size emanet

Yazmaz bizim kitabımızda sözle de olsa teslim edilen emanete ihanet

Ayrılmadı hep devam etti emanetin emini doğru dürüst giden yoluna

Orada saklıymış meğer uzayıp sonsuzluğa yol tutan kerametle kehanet

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) / KAFKAS HABER AJANSI

İlk Yorum Yapan Siz Olun!


Yorum Ekle

Haber Bülteni için kayıt olun

Haber Bültenimize katılın ve gelen kutunuzdan güncel haberleri anlık alın. Size spam göndermeyiz ve gizliliğinize saygı duyarız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
  Yukleme: 0.286222