• 19 Haziran 2019 Çarşamba

Karslı ciritçiler hararetlerini kar yiyerek giderdiler

"Karslı ciritçiler hararetlerini kar yiyerek giderdiler"

Kars’ın Selim İlçesi’ne bağlı Kekeç Köyü’nde karlı zeminde sahaya çıkan ciritçiler hararetlerini kar yiyerek giderdiler. Atların boyun kısmını da karla sıvazlayan ciritçiler atlarına kar yedirmeyi de ihmal etmediler.

Karslı ciritçiler hararetlerini kar yiyerek giderdiler

KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

Kars’ın Selim İlçesi’ne bağlı Kekeç Köyü’nde karlı zeminde sahaya çıkan ciritçiler hararetlerini kar yiyerek giderdiler. Atların boyun kısmını da karla sıvazlayan ciritçiler atlarına kar yedirmeyi de ihmal etmediler.

Ata sporu ciriti yaşatmak ve gelecek nesillere aktarmak için tüm imkansızlıklara rağmen bu geleneği sürdüren cirit sevdalıları Kekeç Köyü’nde bir araya geldiler. Çevre köylerin de katılımıyla toplam 14 atla karlı zeminde sahaya çıktılar. Bir süre atlarını ısındırdıktan sonra adrenalin dolu sahneler yaşanmaya başladı. Bembeyaz zemin üzerinde masmavi gökyüzünün altında hünerlerini sergileyen ciritçiler izleyenlere keyifli dakikalar yaşattılar.

30’ar dakikalık iki devre şeklinde yapılan cirit müsabakası renkli görüntülere sahne oldu. Tek gayeleri ata sporunu yaygınlaştırmak olan ciritçiler at ütündeki zorlu mücadelede adeta soğuk ter attılar. Ata yön veren, ciriti attığında ani manevrayla geri dönen ciritçilerin harcadığı enerji hararetlerini de artırdı. Gençler bu defa devre arasında kar yiyip yüzlerini de karla yıkayarak rahatladılar. Atlarına da kar yediren ve atların omuzlarını karla sıvazlayan ciritçiler ikinci devrede de performanslarını sergilediler.

Selim Akçakale Köyü Allah-u Ekber Dağı Atlı Cirit Spor Kulubü Başkanı Şimşek Yıldırım, cirit kulüplerine destek yapılması çağrısında bulundu. Gençlerin kendi imkanlarıyla atlarını ve cirit malzemelerini almak zorunda kaldıklarını ifade eden Yıldırım, yetkililerin ata sporu cirite sahip çıkmalarını ve bu sporun yaygınlaştırılmasını istedi. Yıldırım, “Kar yağmasıyla bu yıl ki cirit sezonunu da başlattık. Karda cirit güzel oluyor. Kar olmadığında yer sert oluyor ve ciritçi düşünce darbe görüyor. Kar, atlar için de ciritçiler içinde güzel oluyor. Cirite ilgi ne yazık ki yok denilecek kadar az. Türkiye’nin her yerinde ilgi alaka fazla ama Kars’ta çok nadir. Biz bu sporu kendi imkanlarımızla yapıyoruz. Mülki amirlerimizin sahip çıkmasını istiyoruz. Teşvik istiyoruz” dedi.

DAMLA’NIN CİRİT SEVDASI

Beyköylü Damla Aydın da at binerek cirit denemesi yaptı. Ustaca ata binmesi, attan inmesi, atı yönlendirmesi ve at üstünde kendinden emin duruyla dikkatleri üzerine çeken Damla Aydın, çocukluğundan bu yana at bindiğini söyledi.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) / KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

 

İlk Yorum Yapan Siz Olun!


Yorum Ekle

Haber Bülteni için kayıt olun

Haber Bültenimize katılın ve gelen kutunuzdan güncel haberleri anlık alın. Size spam göndermeyiz ve gizliliğinize saygı duyarız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
  Yukleme: 0.225582