KARS Haber Girişi : 19 Ocak 2020 21:00

Karslı Minik Dalmış’tan Sarıkamış şehitleri için ders gibi sözler

KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK MİRAÇ AYŞE DALMIŞ: “ANNE… BİZ ONLARIN YERİNDE OLSAYDIK ÇOK ZOR GÜNLER GEÇİRİRDİK DEĞİL Mİ?”
Karslı Minik Dalmış’tan Sarıkamış şehitleri için ders gibi sözler Karslı Minik Dalmış’tan Sarıkamış şehitleri için ders gibi sözler

Karslı Minik Dalmış’tan Sarıkamış şehitleri için ders gibi sözler

KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

MİRAÇ AYŞE DALMIŞ: “ANNE… BİZ ONLARIN YERİNDE OLSAYDIK ÇOK ZOR GÜNLER GEÇİRİRDİK DEĞİL Mİ?”

Kars Bilim ve Sanat Merkezinin yeni binasında 81 İldeki 94 Bilsem’den 296 öğrenci, 109 öğretmenin katkı sağladığı eTwinning kapsamında açılan “81 İlin Gözünden Sarıkamış’ı BİLSEM” resim sergisine annesi Ülkü ile birlikte gelen 2. sınıf öğrencisi Miraç Ayşe Dalmış’ın anlamlı sözleri güne damgasını vurdu.

81 İLİN GÖZÜNDEN SARIKAMIŞ’I BİLSEM RESİM SERGİSİ

Sergi, Kars Valisi Türker Öksüz, Milli Eğitim Müdürü Gökhan Altun, BİLSEM Müdürü Ali Kasım Bulut ve kurum amirlerinin katılımıyla Örnek Mahallesi Kafkas Harp Müzesi yanındaki Fahrettin Kırzıoğlu Bilim ve Sanat Merkezi’nin yeni binasında açıldı. Kurdelenin kesilmesi, resimlerin incelemesinin ardından BİLSEM’in müzik bölümü öğrenci Sarıkamış türkülerini seslendirdiler. Sarıkmış şehitlerini anlatan ağıtlar eşliğinde gezilen sergiye BİLSEM’in 2. sınıf öğrencisi Miraç Ayşe Dalmış da annesiyle katıldı. Sergideki resimleri dikkatlice inceleyen minik Dalmış, Vali Türker Öksüz’ün dikkatinden kaçmadı. Vali Öksüz Dalmış ile hatıra fotoğrafı çektirdi. Gazetecilerin yoğun ilgi göstermesi üzerine Dalmış, büyük bir sevinç yaşadı ve annesine dönerek, “Anne beni o kadar çok fotoğraf çektiler ki hangisine bakacağımı şaşırdım” dedi.  

“ONLAR BU VATAN İÇİN CAN VERMESELERDİ BİZ BUGÜN BURADA OLMAZDIK”

Sevecen hareketleri ve şirinliğinin yanında resimlerle ilgili yaptığı değerlendirmeleriyle dikkatleri üzerine çeken Dalmış'ın, Sarıkamış şehitleri için "Onlar bu vatan için can vermeselerdi biz bugün burada olmazdık" sözleri duygulu anlar yaşattı. 

“ONLAR KARDA BÖYLE YÜRÜRKEN BİZİM GİBİ AYAKLARINDA BOTLARI YOKTU”

Miraç Ayşe Dalmış’ın annesiyle muhabbeti ve Sarıkamış şehitleri ile hissettiklerini anlatması görenleri hem duygulandırdı hem de gururlandırdı. Dalmış, “Onlar karda böyle yürürken bizim gibi ayaklarında botları yoktu çok ince şeyleri vardı. Bizim geleceğimiz için donarak şehit oldular. Resimlere bakarken çok duyulandım. Baktığım tüm resimlerde şehitlerimizin donduklarını gördüm.” dedi.

TÜRKİYE’MİZİ KORUMAK İÇİN ŞEHİT OLDULAR

Resimlerin tamamında Türk bayrağını gördüğünü de belirten minik Dalmış, “Resimlerin hepsinde Türk bayrağımızın işareti var. Bu da askerlerimizin Türkiye’mizi korumak için şehit olduklarını gösteriyor.” diye konuştu.

“ONLAR ORADA ŞEHİT OLDUKLARI İÇİN BİZ ŞİMDİ HUZURLUYUZ DEĞİL Mİ?”

Bu arada duygulanan ve ağlamak için kendini güçlükle tutan Dalmış, annesine dönerek, “Anne… Biz onların yerinde olsaydık çok zor günler geçirirdik değil mi?” diye sordu. Dalmış, annesinin “Onlar orada şehit oldukları için biz şimdi huzurluyuz değil mi?” demesi üzerine “Evet” yanıtını verdi ve “Resimleri çok gerçekçi sizmişler bu beni çok etkiledi. Vatanımızın, toprağımızın kıymetini bilelim” mesajını paylaştı.

PROJE HAKKINDA

22 Aralık 1914... İşgal edilmiş vatan topraklarının dört bir yanından yola çıkan on binlerce genç hatta çocuk, bugün biz kendi bayrağımız altında özgür, barış içinde, çağdaş ve bilimin-sanatın ışığında yaşayabilelim diye canlarını feda etti.

105 yıl sonra onları anlamak, çocuklarımıza ve gençlerimize onları hakkıyla anlatmak zorundayız. Çünkü gelecek nesillerimizin yere sağlam basması, geleceğe ışık tutması, bilimin ve aklın ışığında, barış içinde yürümesinin en sağlam yollarından biri tarihini bilmesidir.

Kars Fahrettin Kırzıoğlu Bilim ve Sanat Merkezi Sınıf Öğretmeni Öznur BULUT’un koordinesinde yürütülen “81 İlin Gözünden Sarıkamış’ı BİLSEM Projesi” kapsamında tüm Bilim ve Sanat Merkezleri bir olmayı, meşaleyi birlikte tutarak yolu beraber aydınlatmalıyı amaçladık. Bu projeyle tarihi, teknolojiyi ve sanatı birleştirerek öğrencilerimizle etkinlikler yaptık. Ocak ayının ilk haftası da Sarıkamış 'ta yapacağımız sergiyle projemizi sonlandıracağız.

PROJE FAALİYETLERİ:

Kars Fahrettin Kırzıoğlu Bilim ve Sanat Merkezi olarak 94 bilim ve sanat merkezi ile iletişime geçildi ve Avrupa Ülkeleri ağırlıklı olmak üzere dünya çapında Ülkerlerin yer aldığı eTwinning portalında, 81 İlimizdeki bilim ve sanat merkezlerinden 110 proje ortağı edinildi.

Merkezimizden 9, Türkiye genelinden 296 öğrenci projemize katıldı. Proje bugüne kadar eTwinning kapsamında gerçekleştirilen en büyük projelerden biri olmuştur. Ayrıca 81 ilin katılımıyla Sarıkamış Şehitliği konusunda gerçekleştirilmiş en büyük farkındalık çalışmalarından biri olmuştur.

Whatsapp grubu ve facebook’ta proje sayfası ve grubu oluşturuldu. https://www.facebook.com/groups/563320987570718/?ref=bookmarks.

Projemize katılan her il projenin afiş ve logosunu tasarladı. Tasarlanan logolar ve afişler online form üzerinden oylamaya tabi tutuldu. Bayburt Bilim ve Sanat Merkezi Öğretmeni Semra TUY ve öğrencilerinin tasarladıkları afiş ve logo birinci seçildi. Seçilen afiş ve logo projenin görselleri haline getirildi.

Merkezimizde ve projemize katılan Bilim ve Sanat Merkezlerinde Sarıkamış’ı anlatan resimlerden oluşan sergiler açıldı. Sergilenen resimler Sarıkamış’ta açacağımız “81 İlin Gözünden Sarıkamış’ı BİLSEM” eTwinning Projesi Resim Sergisinde sergilenmek üzere ilimize gönderilmeye başlandı.

Proje ortaklarımız tarafından ilimize gönderilen Sarıkamış Şehitliği konulu 154 resim 3-4-5 Ocak’ta Sarıkamış’ta düzenlenen “105. Yılında Sarıkamış’ı Anma” Programında, “81 İlin Gözünden Sarıkamış’ı BİLSEM” eTwinning Projesi Resim Sergisinde sergilenmiştir. Aynı zamanda Fahrettin Kırzıoğlu Bilim ve Sanat Merkezimizde aynı sergi 17 Ocak 2020 tarihinde Sayın Valimiz Türker ÖKSÜZ tarafından açılmıştır. Müzik Öğretmenimiz Belma KARAKURT’un organize ettiği müzik dinletisi eşliğinde gerçekleştirilen sergimize çeşitli kurum Müdürleri, Okul Müdürleri, Bilsem veli ve öğrencileri de katılmıştır. 20 Ocak 2020 Tarihine kadar açık olacak sergimiz halka açıktır.

Projede Merkezimizi temsilen görev alan öğretmenler: Öznur BULUT, Soner KAÇAN, Mevlüde KURUKAYA, Ümit DÜZENLİ ve Belma KARAKURT’tur.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) / KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.