• 26 Ağustos 2019 Pazartesi

Karslı Susan Gökalp nine Örnek Hayatlarda

"Karslı Susan Gökalp nine Örnek Hayatlarda"

1928 yılında Kars’ın merkeze bağlı Küçükyusuf köyünde dünyaya gelen Susan Gökalp, 64 yıllık evlilik hayatında 8 çocuğundan 62 torun 2 de torununun torununu gördü.

Karslı Susan Gökalp nine Örnek Hayatlarda

KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK 

90’LIK SUSAN NİNE’NİN ÖRNEK HAYATI

1928 yılında Kars’ın merkeze bağlı Küçükyusuf köyünde dünyaya gelen Susan Gökalp, 64 yıllık evlilik hayatında 8 çocuğundan 62 torun 2 de torununun torununu gördü.

Susan nine 1945 Digor’un Türkmeşen köyünde Kemal Gökalp ile 15 yaşında evlendi. Koy hayatı 40 yıl süren Susan nine, 1975 yılında eşi ve çocuklarıyla birlikte Kars il merkeze yerleşti. 23 Mart 2009 yılında eşinin vefatından sonra çocuklarıyla birlikte yaşamını sürdürdü.

Susan nine şimdi oğlu Ömer Gökalp ile birlikte mütevazi bir evde geçmişten gelen gelenekleri sürdürmekle meşgul. Her gün evine misafir gelmesi için dua eden Susan nine, gelen misafirlere de gençlik yıllarında yaptığı yemekleri pişiriyor. Eski mutfak geleneklerini yaşattığı gibi köy kültürünün giyim kuşamını da hiç bırakmıyor. Evinin misafir odasını da köy kültürünü yansıtan biçimde dizayn ettiren Susan nine, 90’lık yaşına rağmen dört elle tutunduğu hayatına renk katmayı da ihmal etmiyor.

Cep telefonuyla çocukları ve torunlarıyla görüşüyor, vaktinde namazlarını kılıyor, duasını ediyor, eş ve dostlarıyla toplanıp eskileri yad ediyor.

Güçlü hafızasıyla eski yıllarda yaşadıklarını, o zamanki köy ortamlarında şahit oldukları gelenekleri anlatarak adeta moral depoluyor.

EBELİK DE YAPMIŞ

Susan nine köyde bulunduğu eski yıllarda bir çok kadının doğumunu gerçekleştirerek ebelik yaptığını anlattı. Kars’taki hastanede ebelik teklifi de alan fakat eşinin müsaade etmemesiyle teklifi geri çeviren Susan nine “O kadar çok kadının doğumunu gerçekleştirdim ki şimdi bakıyorum Allah’a şükrediyorum. Çok dua aldım” dedi.

CENAZE DE YIKADI

Köyde ebeliğin yanında ölen kadınların cenazelerini de yıkayan Susan nine 40 yıllık köy yaşantısında zaman zaman komşu köylere de giderek cenaze yıkama işlemleri yaptı. Yok ve imkansızlık nedeniyle şehirdeki hastanelere gelemeyen hamile kadınların imdadına yetişerek bolca dua aldı.

HALI VE KİLİM DOKUDU

1950 yıllardaki imkansızlıklar içinde bile köy yaşantısında sosyal yönünü elden bırakmayan Susan nine, vatandaşların sıkıntılarına yardımcı olduğu gibi halı ve kilim dokumacılığında da kısa sürede ustalaştı. Ayda bir halı dokuyan Susan nine bir oğlunun uzun saçlarını da kesip işlediği halıyı halen evinde bulunduruyor.

ŞÜKÜR DİLİNDEN DÜŞMÜYOR

Bunca yaşına rağmen evinde boş bir dakikası bile bulunmayan Susan nine bir köşeye oturup beklemektense hareketli kaymayı kendine şiar edindi. Evin içinde dolaşıp balkondan dışarıyı izlemesine, saksıları kontrol edip tesbih çekmesine, namaz ve duasından misafir ağırlamasına kadar her anı dolu dolu geçiriyor. Yürürken, çalışırken, sohbet ederken “Çok şükür” demeyi de ihmal etmiyor.

KENDİ ELLERİYLE KUYMAK PİŞİRDİ

Susan nine evine gelen misafirlerine kendi elleriyle kuymak yemeği hazırladı. Çok eski yıllarda köylerin vazgeçilmez yiyeceklerinden olan kuymağı hemen hemen her hafta pişiren Susan nine, “Eski gelenekleri günümüze taşıyorum. Eski kıyafetleri gelip gören, eski yemek kültüründen tadanlar çok memnun kalıyorlar.” giyerek  eski gelenekleri yaşamak ve yaşatmaktan keyif aldığını dile getirdi.

GENÇLERE NASİHAT

Gençlere nasihat etmeyi de ihmal etmeyen Susan nine, “Ne olur birbirinizi sevin. Kimseyi kimseden ayırmayın. Hepimiz kardeşiz ve kardeş olarak yaşamak zorundayız. Sevgi ve saygıyı elden bırakmasınlar. Sevgiyi nakış nakış işlesinler. Bu güzel ülkemizi severek daha da güzelleştirelim.” dedi.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) / KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

 

İlk Yorum Yapan Siz Olun!


Yorum Ekle

Haber Bülteni için kayıt olun

Haber Bültenimize katılın ve gelen kutunuzdan güncel haberleri anlık alın. Size spam göndermeyiz ve gizliliğinize saygı duyarız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
  Yukleme: 0.343652