• 22 Temmuz 2019 Pazartesi

Kars’ta 155 Yıllık Su Değirmeni

"Kars’ta 155 Yıllık Su Değirmeni"

Kars’ın Akyaka İlçesi’ne bağlı Karahan Köyü’nde Malakanlardan kalma suyla çalışan değirmen büyük rağbet görüyor.

Kars’ta 155 Yıllık Su Değirmeni

KAFKAS HABER AJANSI

Kars’ın Akyaka İlçesi’ne bağlı Karahan Köyü’nde Malakanlardan kalma suyla çalışan değirmen büyük rağbet görüyor.

Rusya’nın değişik yörelerinden 155 yıl önce Kars’a gelen Malakanlar, bu bölge halkları için çok ileri tarım ve ziraat tekniklerini de getirdi ve öğrettiler. Tarımda patates, ayçiçeği, lahana ekimi, kaşar, gravyer ve diğer peynir çeşitlerinin yapımı, arıcılık, değirmencilik, değirmenlerden elektrik üretme ve ölü hayvanlardan sabun elde etme tekniğinin öğretilmesi bunlardan bir kaçı. Suyla çalışan değirmenler konusunda da Kars’ta bir çok yerde çalışma yapan Malakanlardan kalma değirmenlerden hizmette olan Akyaka ilçesinin Karahan Köyü’ndeki değirmende yöre insanı tarafından büyük rağbet görüyor. 68 yaşındaki Hacı Koçak tarafından çalıştırılan değirmende kış öncesi hummalı çalışmalar göze çarpıyor. Akarsuyla çalışan değirmene bir de elektrik aksamı kuruldu. Sular kesildiğinde veya arazide fazla kullanımında azalınca bu defa elektrik devreye giriyor ve değirmen aralıksız çalışıyor.

Son zamanlarda ülkemizde yaygınlaştırılan kepekli ekmek tüketimi de göz önünde bulundurulduğunda suyla çalıştıran değirmenlerde üretilen kepekli un yoğun ilgi görüyor. Karahan köyü başta olmak üzere Akyaka ilçe merkezi, merkeze bağlı köyler ve çevre komşu Arpaçay ilçesinde de su değirmenini tercih gittikçe artıyor.

Hacı Koçak’ın oğlu Gürbüz Koçak “Malakanlar’dan kalma değirmedir. Yılların değirmeni, suyla çalışıyor. Sonradan biz elektrikte yaptık yanında. Civar köyler buğday, arpa getiriyor. Elektriği su olmadığı zaman devreye sokuyoruz. Suyla daha güzel oluyor. Kepekli un çıkarttığımız için suyla çalışıyor.” diye konuştu.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) / KAFKAS HABER AJANSI

 

İlk Yorum Yapan Siz Olun!


Yorum Ekle

Haber Bülteni için kayıt olun

Haber Bültenimize katılın ve gelen kutunuzdan güncel haberleri anlık alın. Size spam göndermeyiz ve gizliliğinize saygı duyarız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
  Yukleme: 0.220325