Kars’ta 18 Mart Coşkusu

Kars’ta 18 Mart Coşkusu

18 Mart Çanakkale Zaferinin 103. yıl dönümü ve Şehitleri Anma Günü kapsamında yurt genelinde olduğu gibi Kars’ta da çeşitli etkinlikler düzenlendi.

Kars’ta 18 Mart Coşkusu


Kars’ta 18 Mart Coşkusu

KAFKAS HABER AJANSI

18 Mart Çanakkale Zaferinin 103. yıl dönümü ve Şehitleri Anma Günü kapsamında yurt genelinde olduğu gibi Kars’ta da çeşitli etkinlikler düzenlendi.

Kars Garnizon Şehitliğinde Vali Rahmi Doğan, 14.Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Turan İnan, Belediye Başkanı Murtaza Karaçanta tarafından şehitlik anıtına çelenk sunulmasının ile başlayan ilk tören; saygı duruşu, İstiklal Marşımızın okunması ve saygı atışıyla devam etti.

Törende; Vali Rahmi Doğan, Şehitlik Özel Defterini imzalayarak duygularını şöyle ifade etti.

“ Aziz Şehitlerimiz; Milletimizin birliği, aziz vatanımızın bölünmez bütünlüğü uğruna göğsünü siper eden siz Aziz Şehitlerimize en derin minnet, şükran ve tazim hislerimizi arz etmek için bir kez daha huzurunuza geldik.

Bizler, millî menfaatleri daima şahsî menfaatlerinden üstün tutmuş; vatanı ve bayrağı uğruna bütün varlığını feda etmiş bir milletin mensupları olmanın şeref ve gururunu, sizlerin sayesinde yaşamaktayız.

Tarihte eşine az rastlanır bir kahramanlık destanı olan 18 Mart Çanakkale Zaferi, Kurtuluş savaşından Cumhuriyetin kuruluşuna giden yolda milletimizin verdiği en büyük varoluş mücadelesi olduğu gibi, tarihten silinmek istenen bir milletin vatanını ve mevcudiyetini canı pahasına nasıl savunacağını göstermesi bakımından insanlık tarihi için de ibret alınması gereken bir hadisedir.

Sizlerin emaneti olan vatanımızı sonsuza dek yaşatma azim ve kararlılığıyla uğruna canlarını verdiğiniz bu aziz vatanımızın kalkınmasını sağlamak, devletimizin ve milletimizin birlik ve beraberliğini koruma sorumluluğumuzun bilincindeyiz. “Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır! Toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır” anlayışıyla her karışını temiz kanları ile suladığınız kutsal vatan toprakları, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da en kutsal emanet olarak muhafaza edilecektir.

Çanakkale Deniz Zaferi'nin 103. yıl dönümünde, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, şanlı tarihimizdeki nice zaferleri bize armağan eden siz Aziz Şehitlerimizi bir kez daha rahmet ve minnetle anıyoruz. Ruhunuz şad olsun”

Şehitlikteki program, Kur’an-ı Kerim tilaveti ve okunan duanın ardından şehit mezarlarının; Vali Rahmi Doğan ve diğer protokol üyeleri tarafından gezilmesi ve karanfil bırakılmasıyla sona erdi.

Kars Garnizon Şehitliğinde ki programın ardından Vali Rahmi Doğan ve beraberindeki protokol İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Salonuna geçerek, burada düzenlenen anma programına katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başlayan program;  bir öğretmenin günün anlam ve önemi belirten konuşması, şiir dinletisi, Çanakkale destanı oratoryosu ve koro dinletisi ile sona erdi.

Anma programın ardından Vali Rahmi Doğan eşi Gülden Gülüzar Doğan ile birlikte Kafkas Üniversitesi Konukevi’ne geçerek burada Valilikçe şehit aileleri onuruna verilen yemek programına katıldı.

Saygı duruşu, İstiklal Marşımızın okunması ve Kur’an-ı Kerim tilavetinde bulunulması ile başlayan programda Vali Doğanbir konuşma yaptı.

Vali Doğun konuşmasında; Ebul Hasan Harakani Hazretlerinden beri bin yıldır bu topraklarda var olmamızı bu vatan için canlarını hiçe sayıp şehadet şerbeti içen aziz şehitlerimize borçlu olduğumuzu belirterek, bu vatanın bekası için Malazgirt’te, Niğbolu’da, Balkanlarda, Sarıkamış’ta, Çanakkale’de, El-Bab’ta ve Afin’de şehadete eren aziz şehitlerimize tazim duygularını ifade etti.

Vatanın bekası için bugünde, sınırlarımızda ve sınırlarımız ötesinde verilen mücadeleye değinen Vali Doğan, 2 aya yakın devam eden Afrin Operasyonun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı üzere Afrin ilçe merkezinin Türk Silahlı Kuvvetlerince ele geçirildiğini belirterek; operasyonlarda kullanılan ve başarıya giden yolda yerli ve milli silahların kullanılmasının önemine vurgu yaptı.

Vali Doğan konuşmasını, tüm şehitlerimize Yüce Allah’tan bir kez daha rahmet dileyerek katılım gösteren herkese teşekkürlerini ileterek bitirdi. Düzenlenen tören ve programlara, Vali Rahmi Doğan eşi Gülden Gülüzar Doğan, 14.Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Turan İnan, Belediye Başkanı Murtaza Karaçanta, Vali Yardımcıları Mehmet Halis Aydın, Yusuf İzci, İl Jandarma Komutanı Alb.Osman Kılıç, İl Emniyet Müdürü Ümit Bitirik, daire ve kurum amirleri,  şehit aileleri, gaziler ile gazi aileleri katıldı.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) / KAFKAS HABER AJANSI
Bu Haberin Manşeti :

Kars’ta 18 Mart Coşkusu
Bugün Atılan Manşetleri Görmek İçin TIKLAYINIZ
Etiketler :  
<< Önceki Haber Kars’ta 18 Mart Coşkusu Sonraki Haber >>
  • Dolar : 5,25011
  • Euro : 5,9534
  • Altın : 221,333
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON DAKİKA HABERLERİ

Kars’ta 18 Mart Coşkusu

DMCA.com Protection Status

Kars’ta 18 Mart Coşkusu

  Yukleme: 0.062790