• 21 Ağustos 2019 Çarşamba

Kars’ta bal hasadı başladı

"Kars’ta bal hasadı başladı"

Kars’ın Merkeze bağlı Aydınalan Köyü’nde 20 yıldır arıcılık yapan Savaş Karadeniz ve Burhan Karadeniz ürettikleri organik balların hasadına başladı. Şekersiz bal üreten arıcılar, balların kilosunu 80-100 TL’den satıyorlar.

Kars’ta bal hasadı başladı

KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK 

Kars’ın Merkeze bağlı Aydınalan Köyü’nde 20 yıldır arıcılık yapan Savaş Karadeniz ve Burhan Karadeniz ürettikleri organik balların hasadına başladı. Şekersiz bal üreten arıcılar, balların kilosunu 80-100 TL’den satıyorlar.

Köyün bol çiçekleri arazisine kurulan 70 kovan petekten balları süzmek için hummalı bir çalışma başlatıldı. Karadeniz ailesinin bin bir özenle baktıkları kovanlardan bal süzme işlemine başlamadan önce demli çay eşliğinde çalışma planı yapıldı. Radyodan dinledikleri türküler eşliğinde sezonu değerlendiren arıcılar ardından da iki gün sürecek olan bül süzme işlemine start verdiler. Önce kovanlardaki petekleri çıkardılar ardından da bal süzme makinesinde ayıklama işlemi yaptılar. 15 gün önce esen sam yeliyle birlikte otarın kuruması ve çiçek özelliğini kaybetmesiyle üretimin geçen yıla oranla az olduğu gözlendi.

Savaş Karadeniz, doğanın çiçeklerinden faydalanmak için bu mesleğe girdiğini söyleyerek, hem ek gelir elde ettiğini hem de arıyı, doğayı ve çiçekleri tanıma imkanı bulduğunu söyledi. 70 kovanlarının olduğunu aktaran Karadeniz, Mart ayından itibaren arılarla ilgilendiklerini, hastalıklarla mücadele ettiklerini ve her şeye dikkat ettikleri için organik bal üretmenin de keyfini çıkardıklarını ifade etti.

Hasat zamanının da başladığını kaydeden Karadeniz, balları süzdükten sonra paketleyip satışa başlayacaklarını belirtti. Organik balın tadına doyum olmadığını bununda yenilince anlaşıldığını aktaran Karadeniz, bu yıl mayıs ve haziran ayında durumun iyi olduğunu bundan 15 gün önce esen sam yelinin bal oranını düşürdüğünü ifade ederek, sam yelinin esmesiyle otların kurumasının buna neden olduğunu kaydetti.

Savaş Karadeniz, “Balımıza güveniyoruz çünkü şekersiz üretiyoruz. Onun için de müşterilerimiz genelde sabit müşteriler oluyor. Biz bala başlarken sipariş bile alıyoruz.” dedi.

Burhan Karadeniz de “Halkımıza 20 yıldan bu yana şekersiz bal üretiyoruz. Şimdi de hasat zamanı geldi. Havaların kurak gitmesi nedeniyle istediğimiz balı alamadık. Yarıya yarıya düştü.” dedi.

ARI NEYİ SEVMEZ

Arının temizliği çok sevdiğini söyleyen Burhan Karadeniz, “Arılar pisliği hiç sevmezler. Pürfüm, hayvan kokusu, kimyasal madde ve ter kokularına arılar sinirlenir ve sıcak bakmazlar. Arıda her hangi bir hastalığın olmaması için günlük bakımlarını yapıyoruz. Bir sıkıntı olunca da hemen müdahalesini yapıyoruz. Bal zamanı ilaç bile kullanmıyoruz. Arıcılık meşakkatli bir ir iş ve oldukça zordur. Emeğimizin karşılığı maddi yönden yarı yarıya düştü. Manevi yönden rahatız çünkü organik bal üretiyoruz.” diye konuştu.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) / KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

İlk Yorum Yapan Siz Olun!


Yorum Ekle

Haber Bülteni için kayıt olun

Haber Bültenimize katılın ve gelen kutunuzdan güncel haberleri anlık alın. Size spam göndermeyiz ve gizliliğinize saygı duyarız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
  Yukleme: 0.244189