• 18 Temmuz 2019 Perşembe

Kars’ta Beyaz Altın Bereketi

"Kars’ta Beyaz Altın Bereketi"

Geçtiğimiz yıl yaşanan Doğu Ekspresi patlaması Kars’ta kaz yetiştiriciliğinin daha da canlanmasına sebep oldu. Kaz yoğunluğunun yaşandığı Akyaka’nın Karahan Köyü’nde ki kaz sürüleri bu canlanmanın en güzel örneklerini gözler önüne serdi.

Kars’ta Beyaz Altın Bereketi

KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK 

https://www.facebook.com/kafkashaberajansi/videos/256960648329507/

https://www.instagram.com/p/BqnfidKFxgj/

Geçtiğimiz yıl yaşanan Doğu Ekspresi patlaması Kars’ta kaz yetiştiriciliğinin daha da canlanmasına sebep oldu. Kaz yoğunluğunun yaşandığı Akyaka’nın Karahan Köyü’nde ki kaz sürüleri bu canlanmanın en güzel örneklerini gözler önüne serdi.

Kazıyla meşhur Kars’ta göç nedeniyle her geçen yıl üretiminde azalma görülen kazcılık, geçtiğimiz kış dönemindeki Doğu Ekspresi ilgisiyle yeniden canlandı. Önceden birkaç adet kaz bulunduran aileler bile kaz sayılarını artırdı. Kazın en yaygın olduğu Arpaçay ve Akyaka ilçesi civarında ise kaz sürülerine rastlamak mümkün. Gezintiye çıkan kazların köye dönüş yolculukları ilginç ve renkli görüntüler oluşturuyor.

Karahan köyünde de kazcılık oldukça yaygın. Aileler kazlarını birlikte gezintiye çıkarıyor ardından da toplu halde köye geri getiriyor. Kaz sürüsünün köye gelişlerindeki neşeli halleri ise görülmeğe değer görüntülere sahne oluyor. Bir an önce köy içinden geçen dereye girmek için yarışan kazlar çıkardıkları seslerle adeta bayram havası yaşatıyor. Derede iyice yıkanıp kanatlarını çırpan kazları dere çıkışında sahipleri bekliyor. Kazlar daha sonra gözden kayboluyor.

Kazların kesimleri ise aralık ayı sonuna kadar devam ediyor. Sadece anaç kazlar geride bırakılıyor ve bir sonraki sezon için besleniyorlar. Kuluçkaya yatan anaç kazlar yılda ortalama 10 yumurta çıkarıyor.

Anaç kazların dışında kalan kazlar kesilip kurutulduktan sonra satılıyor ve aile bütçelerine gelir sağlanıyor.

Kazcılığın yaygınlaştırılmasında kız çocukları büyük rol oynuyor. 8 yaşındaki Yağmur Koçak da ailesiyle bakıp büyüttükleri kazların beslenmelerini ve bakımlarını takip ederek bu mesleği öğreniyor. Aileden gördüğü kaz bakım eğitimini aksatmayan Yağmur Koçak, işe kazları çağırarak başladı. Çıkardığı seslerle kazları bir araya toplayan Yağmur Koçak, kazlara bakmayı çok sevdiğini söyledi.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) / KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

İlk Yorum Yapan Siz Olun!


Yorum Ekle

Haber Bülteni için kayıt olun

Haber Bültenimize katılın ve gelen kutunuzdan güncel haberleri anlık alın. Size spam göndermeyiz ve gizliliğinize saygı duyarız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
  Yukleme: 0.226875