Kars’ta Cumhuriyet Coşkusu

"Kars’ta Cumhuriyet Coşkusu"

CUMHURİYETİMİZİN KURULUŞUNUN 95. YIL DÖNÜMÜ KUTLU OLSUN Milletçe yeniden dirilişimizin simgesi olan Cumhuriyetimizin kuruluşunun 95. Yıldönümü,tüm yurtta olduğu gibi Kars’ta düzenlenen törenlerle coşkuyla kutlandı.

Kars’ta Cumhuriyet Coşkusu

KAFKAS HABER AJANSI / HABER-KAMERA: BEDİR ALTUNOK 

CUMHURİYETİMİZİN KURULUŞUNUN 95. YIL DÖNÜMÜ KUTLU OLSUN

Milletçe yeniden dirilişimizin simgesi olan Cumhuriyetimizin kuruluşunun 95. Yıldönümü,tüm yurtta olduğu gibi Kars’ta düzenlenen törenlerle coşkuyla kutlandı. Protokol vatandaşla halay çekti, alanı dolduran Karslılar, Türk Bayraklarıyla cumhuriyeti dalgalandırdı, resmi geçit töreninde kahraman askerlerimiz ve tankların alkışlarla karşıladı. Vatan evlatlarımızın ve tankların geçişinde selfie çekmeyi de ihmal etmeyen Karslılar, İstiklal Marşı’na da gün sesle eşlik etti.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlama töreni; Vali Rahmi Doğan, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Özgür Nuhut, Belediye Başkanı Murtaza Karaçanta’nın halkın selamlaması ve bayramlarını kutlaması ile başladı.

Kutlama töreni; İstiklal Marşımızın okunması, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlama mesajı okunmasının adından Vali Rahmi Doğan’ın günün anlam ve önemini belirten konuşmasıyla devam etti.

Tören; Vali Rahmi Doğan’ın konuşmasının ardından 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı münasebeti ile düzenlenen spor müsabakalarında dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesi, şiirlerin okunması, müzik sunumu, Kafkas ve mahalli halk oyunları ekiplerinin gösterileri ve resmigeçit töreni ile sona erdi.

Törenlere; Vali Rahmi Doğan, eşi Gülden Gülüzar Doğan, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Özgür Nuhut, Belediye Başkanı Murtaza Karaçanta, Vali Yardımcıları Serdar Demirhan, Serhat Karabektaş, İl Jandarma Komutanı Osman Kılıç, İl Emniyet Müdürü Ümit Bitirik, Azerbaycan Kars Başkonsolosu Nuru Guliyev, siyasi parti temsilcileri, STK’lar, kurum müdürleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Vali Rahmi Doğan törende yaptığı konuşmada şunları söyledi:

Bugün, tarihi şan ve şerefle dolu aziz milletimizin Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde yedi düvele karşı göğsünü siper ederek kurduğu Cumhuriyetimizin 95’nci kuruluş yıldönümü.

Bu anlamlı gün vesilesi ile sözlerime başlarken; yüce milletimizin bu haklı onur gününde sizlerle birlikte olmaktan, bu günü sizlerle birlikte kutlamaktan duyduğum gurur ve memnuniyetimi ifade ediyor, sizleri en kalbi duygularımla saygıyla, muhabbetle selamlıyorum.

Millet olarak yeniden dirilişimizin simgesi olan Cumhuriyet Bayramı’mız kutlu olsun.

Saygıdeğer Karslı hemşehrilerim…

1. Dünya Savaşının ardından aziz milletimiz, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde giriştiği Milli Mücadele ile hür ve bağımsız yaşama arzusundan vazgeçmeyeceğini tüm dünyaya haykırmıştı.

İşte aziz milletimizin bir varoluş mücadelesi vererek kazandığı bu kutlu zaferin ardından Cumhuriyetimiz “Hâkimiyet Kayıtsız Şartsız Milletindir” ülküsü ile ilan edilmiştir.

Sevgili Gençler,

Gücünü halktan alan, iktidarın millette olduğu Cumhuriyet, milletimizin tarih sahnesinden yeniden dirilişinin adı olmuştur.

Aziz milletimizin tabiatına ve geleneklerine en uygun yönetim şekli olan Cumhuriyet sayesinde devletimiz o günden bu güne, yeni ve sağlam esaslarıyla istikbal yolunda hızla ilerleyerek çağdaş dünyada hak ettiği onurlu yerini almıştır.

Büyük bir medeniyetin mirasçısı olan devletimiz, Cumhuriyet ile birlikte hızla büyümüş ve özellikle son yıllarda kimsenin hayal dahi edemeyeceği dev projeleri hayata geçirerek dünyanın en güçlü ekonomisine sahip ülkeleri arasına girmeyi başarmıştır.

Sevgili Karslılar, değerli gençler,

Aradan geçen doksan beş yıla baktığımızda; ekonomik gelişmelerin yanında, demokratikleşme, insan hakları ve diğer reformlar sayesinde ülkemiz bugün, örnek gösterilen, ilham alınan bir ülke haline gelmiştir.

Yaşanılan sıkıntılı günlerin ardından kanla, irfanla kurduğumuz Cumhuriyetimizin kazanımları sayesinde bugün büyük bir millet ve devlet olmanın haklı gururunu hep birlikte yaşıyoruz.

Birlik ve beraberliğimiz sürdükçe, ecdadımıza layık evlatlar olarak azimle çalıştıkça, dünyanın en önde gelen ülkelerinden biri olacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın.

Bugün ülkemizin başarıları ile gurur duyarken üzerinde yaşadığımız ve her karışı aziz şehitlerimizin kanlarıyla sulanan bu toprakların dünyanın en pahalı toprakları olduğunu unutmayalım.

Bu milletin büyüyüp gelişmesinden, doğrulup ayağa kalkmasından rahatsız olanlar tarihin her döneminde olduğu gibi günümüzde de bizi yok etmek, bize boyunduruk vurup diz çöktürmek için her türlü yola başvurmaktadırlar.

Nitekim dış güçlerin maşası olan FETÖ tarafından 15 Temmuz 2016 gecesi yapılan ihanet girişimi, güney sınırlarımızda oluşturulmak istenen terör koridoru ve spekülatif saldırılarla ekonomi üzerinden yapılan ülkemizi yok etme girişimlerini unutmadık, unutmayacağız.

Ülkemiz ve bölgemiz üzerine kurulan bunca karanlık senaryoya rağmen Devletimiz ecdadından miras genleriyle büyük bir Millet ve Devlet olmanın gereği ile yaşadığımız bu kritik coğrafyada milyonları aşan vatansız insana kucak açmış, zalimin karşısında durarak yakın bölgesine ve ötesine barış, adalet ve refahı yaymaya çalışmıştır.

Bir olduğumuzda, iri ve diri olduğumuzda neleri başarabileceğimizi tüm dünyaya göstererek mazlum ve mağdurların umudu olan aziz milletimiz;  Tek Millet, Tek Bayrak, Tek Vatan, Tek Devlet ülküsü ile bin yıldır yaşadığı bu coğrafyada barış ve huzurun teminatı olmaya devam edecektir

Unutmayalım ki; bizler millet olarak gücümüzü haktan, adaletten, milli-manevi değerlerimizden ve medeniyetimizden alıyoruz.

Sevgili Karslı Hemşehrilerim,

Beş yıl sonra Cumhuriyetimizin 100. kuruluş yıldönümü kutlamanın haklı gururunu yaşayacağız.

2023 yılına daha güçlü adımlarla ilerlerken ekonomik, sosyal ve bilimsel anlamda güçlü bir ülke konumumuzu devam ettirebilmemiz ve daha ileriye gidebilmemiz için Cumhuriyetin tüm fertleri olarak üstümüze düşen görev ve sorumluluk bilinci ile hareket etmeliyiz.

Cumhuriyetimizin 100’ üncü yaşında her yönüyle güçlü bir ülke olmamız için gerekli olan güce, yeterli akla, birikime ve tecrübeye sahibiz.

Biliyoruz ki; ayyıldızlı bayrağımızın altında vakit tek yürek, tek vücut ve tek millet olma vaktidir. Vakit akıl ve gönül birliği vaktidir. Vakit, ecdattan teslim alınan mirası geleceğimizin teminatı gençlere en iyi şekilde teslim edebilmek için gayret gösterme vaktidir.

Geleceğimizin teminatı sevgili gençler,

Bizler; ulaşmamız gereken daha nice hedeflerin,  yapmamız gereken daha nice büyük işlerin olduğunu biliyor, bugün gelinen noktayı yeterli görmüyoruz.

Büyük Önder Atatürk’ün “Yükselen Yeni Nesil İstikbal Sizindir. Cumhuriyeti Biz Kurduk Onu Yükseltecek ve Yaşatacak Sizlersiniz” vecizesinde söylediği üzere sizlere emanet ettiği Cumhuriyetimizin; 2023, 2053 ve 2071 hedeflerine yine sizlerle ulaşacağına olan inancımı belirtmek istiyorum.

Ülkemiz, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olarak istikrarlı bir şekilde ilerlemesine ve gelişmesine sizlerle birlikte devam edecektir.

Bu duygu ve düşüncelerle, başta; Cumhuriyetimizin kurucusu büyük önder Mustafa Kemal ATATÜRK ve onun kahraman silah arkadaşları olmak üzere,  şanlı tarihimizin ölümsüz sembolleri olan aziz şehitlerimizi, kahraman gazilerimizi bir kez daha rahmet, minnet ve şükran duygularıyla anıyorum.

Aziz milletimizin ve siz Karslı hemşerilerimin Cumhuriyet Bayramı’nı tekrar kutluyor; nice güzel bayramlarda birlikte olmak dileğiyle sevgilerimi ve saygılarımı sunuyorum. 

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) / KAFKAS HABER AJANSI

İlk Yorum Yapan Siz Olun!


Yorum Ekle

Haber Bülteni için kayıt olun

Haber Bültenimize katılın ve gelen kutunuzdan güncel haberleri anlık alın. Size spam göndermeyiz ve gizliliğinize saygı duyarız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
  Yukleme: 0.224939