• 21 Ağustos 2019 Çarşamba

Kars’ta depremde intikal ve toplanma tatbikatı

"Kars’ta depremde intikal ve toplanma tatbikatı"

Kars Valisi Türker Öksüz’ün katılımıyla İl Afet Acil ve Durum (AFAD) Müdürlüğü’nde Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) “İntikal ve Toplanma Tatbikatı” gerçekleştirildi.

Kars’ta depremde intikal ve toplanma tatbikatı

KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

Kars Valisi Türker Öksüz’ün katılımıyla İl Afet Acil ve Durum (AFAD) Müdürlüğü’nde Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) “İntikal ve Toplanma Tatbikatı” gerçekleştirildi.

 59 iş makinesi, araç ve 210 personelin katılımı ile yapılan toplanma tatbikatında 5.8 şiddetindeki depremde alınması gereken önlemler ve ekip sevklerinin nasıl yapıldığı anlatıldı.

Vali Türker Öksüz burada yaptığı konuşmada, “18 Aralık 2013 tarih ve 28855 sayılı Resmi Gazete yayınlanan Afet ve Acil Durum Müdahale Hizmetleri Yönetmeliği gereğince hazırlanarak yürürlüğe konulan Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) kapsamında il müdahale planı 26 hizmet grubu ana ve destek çözüm ortağı kurumları kapsayacak şekilde hazırlanarak yürürlüğe konmuştur.” dedi.

Vali Öksüz daha sonra şunları söyledi:

“Afet ve acil durumlara yönelik iş birliği ve koordinasyonu geliştirmek ve hizmetlerin daha hızlı ve etkin bir biçimde yerine getirilmesini sağlamak, 2019 Afetlere hazırlık yılı etkinlikleri çerçevesinde TAMP-Kars İntikal ve Toplanma Tatbikatını düzenlemiş bulunmaktayız. Kıymetli konuklar; malumlarınız yurdumuz doğal afetler yönünden oldukça riskli bir coğrafyada yer almaktadır. Ülkemizin %92′sinin deprem kuşağında ve nüfusumuzun %95′inin deprem tehlikesi altında yaşadığı bir gerçektir.  Ülkemizde geçmişte birçok yıkıcı afetler yaşandığı gibi, gelecekte de meydana gelebilecek afetlerle büyük can ve mal kaybına uğrama riskimiz her zamanki mevcudiyetini korumaktadır. Bu yüzden tüm ülke genelinde olduğu gibi Kars olarak ta doğal afetlere karşı her zaman hazırlıklı olmak durumundayız. Takdir edersiniz ki, tabii afetleri ortadan kaldırmamız mümkün değildir! Yapılması lazım gelen, bu afetlerden en az zarar ve ziyanla kurtulmanın yollarını bilmek ve muhtemel riskleri asgariye indirmek için azami tedbirleri almaktır. Bu maksatla devletimiz, özellikle son yıllarda afet öncesi hazırlık ve risk azaltma projelerine büyük önem vererek kriz yönetiminden risk yönetimine geçiş çalışmalarına ağırlık vermiştir. Devletimiz artık “deprem olursa ne yapmalı”dan çok “deprem olmadan ne yapmalı” bilinci ile hareket ederek bu yönde projeler geliştiriyor ve bu bilinçle, “yara sarmak değil, yara almamak” ilkesi ile afet öncesi risk azaltma çalışmalarına ağırlık verecek politikalar üzerinde çalışmalar yapmaktadır. İlimizde saat 10.30 itibariyle 5.8 şiddetinde bir depremin meydana geldiği, il merkezi, merkeze bağlı bazı köylerle Selim İlçesi ve köylerinde hasar meydana geldiği varsayılarak zaman atlamalı geliştirilen senaryonun uygulanmasında Kars İl Müdahale Planı çerçevesinde 26 Kamu Kurum ve Kuruluşu, 2 Sivil Toplum Kuruluşu, 59 araç-iş makinası ve 210 personelin katılımı ile Kars İntikal ve Toplanma Tatbikatımız gerçekleştirilecektir. Yapacağımız bu tatbikat, ilimiz ve ilçelerimiz ile komşu illerde yaşanabilecek olası bir doğal afet karşısında neler yapabileceğimizi ve olası bir afete nasıl hazır olabileceğimizi görmemiz açısından son derece önem arz etmektedir. Unutmamalıyız ki; afete hazırlığın en önemli aşamalarından birisi plan yapmak ve bu planların uygulanabilirliğini tatbikatlarda denemektir. Kars intikal ve toplanma tatbikatının verimli geçmesini diliyor, tatbikatta görev alan tüm ekiplerimize ve emeği geçen herkese teşekkürlerimle birlikte herkese afetsiz günler diliyorum.”

AFAD İl Müdürü Oktay Aygan’ın sunumundan sonra program sona erdi.

25 Temmuz 2019 tarihinde TAMP kapsamında hazırlanmış olan İl Müdahale Planı ve 26 HG (Hizmet Grubu) Planı sorumluları ve ilgili kurum temsilcilerinin katılımıyla Kars Valiliği Gazi Toplantı Salonunda 2019 yılı Afete Hazırlık Masabaşı Tatbikatı yapılmıştı.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) / KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

İlk Yorum Yapan Siz Olun!


Yorum Ekle

Haber Bülteni için kayıt olun

Haber Bültenimize katılın ve gelen kutunuzdan güncel haberleri anlık alın. Size spam göndermeyiz ve gizliliğinize saygı duyarız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
  Yukleme: 0.235339