• 24 Ağustos 2019 Cumartesi

Kars’ta eğitim ve öğretimin durumu masaya yatırıldı

"Kars’ta eğitim ve öğretimin durumu masaya yatırıldı"

Kars Valisi Türker Öksüz’ün Başkanlığında Eğitim-Öğretimin Kalitesinin Artırılması ve 2023 Vizyonu toplantısı yapıldı.

Kars’ta eğitim ve öğretimin durumu masaya yatırıldı

KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

BAŞARILI OKULA ÖDÜL SİSTEMİ GELİYOR

Kars Valisi Türker Öksüz’ün Başkanlığında Eğitim-Öğretimin Kalitesinin Artırılması ve 2023 Vizyonu toplantısı yapıldı.

Halk Eğitim Müdürlüğü Çok Amaçlı Salonu’ndaki toplantı saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başladı. İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından kentteki eğitim-öğretimin durumu ve 2023 Vizyonu ile ilgili sunumlar sunumların ardından okul yöneticileri ve öğretmenlere hitaben Vali Türker Öksüz bir konuşma yaptı. Vali Öksüz; eğitimin ülkelerin kalkınmasında, gelişmesinde ne kadar hayati bir önem taşıdığına vurgu yaparak, eğitimde bütün ülkelerin artık yeni metotlar, değişik modeller bularak uluslararası rekabette bir adım öne geçmeye çalıştığını, ülkemizde de eğitimi bulunduğumuz noktadan daha ileriye taşımada çok önemli gayretler olduğunu belirtti. 

Vali Türker Öksüz, “Milli Eğitim Bakanlığı 2023 vizyonu açıkladı. Önümüzde olan bir gerçek var. Eğitimdeki mevcut durumumuz; yöneticiler olarak, öğretmenler olarak, veliler olarak hiçbirimizi tam olarak tatmin etmiyor. Bulunduğumuz durumdan daha ileriye girmek zorundayız. Hem Kars olarak hem de ülke olarak ileriye gitmek zorundayız. Çünkü hedeflerimiz büyük. Daha gelişmiş, daha kalkınmış bir ülke olmak istiyoruz. Bunun en önemli şartlarından biri de milli eğitimde çağın şartlarını karşılamak. Öğrencilerimizi yetiştirirken, onları ülkesine bağlı, vatanına bağlı ama çağın değerlerine de ulaşmış, özgüveni olan, küreselleşen dünyada, yer türlü yeniliğe açık olan, araştırma ve geliştirmeye hâkim olabilen, yer türlü yeniliğe açık olan nesiller istiyoruz. Çocuklarımızın geleceğinden beklediğimiz budur. Hepimiz tüm imkânlarımızı kullanarak çocuklarımızın başarılarını yükseltmeye çalışıyoruz. Kaliteli eğitim alsınlar istiyoruz. Kars olarak ülke genelinde yapılan sınavlarda belli başarı ölçütünü yakalamamız lazım. Türkiye ortalamasının üzerine çıkmamız lazım. Öğrencilerimizin girdiği çeşitli sınavlardaki başarı sıralamamız ortada. Bundan elbette hiç birimiz memnun değiliz. Bundan hepimiz sorumluyuz. Ben vicdanen de kendimi sorumlu hissediyorum. Sizlere şunu söylemek istiyorum ki gelin hep birlikte bu kaderi değiştirelim. Elbette bu kısa vadeli bir iş değil. Ama en azından adımını atalım. Öncelikle bir eylem planı hazırlayacağız. O eylem planı çerçevesinde hareket edeceğiz.” şeklinde konuştu.

Eğitimin önemli unsurları olduğunu, bu unsurlardan en önemlilerinden birisinin değerli okul yöneticileri ve öğretmenler olduğunu söyleyen Vali Öksüz, yönetici ve öğretmenlerin sorumlu oldukları okulların başarısı için, “herkes kendi evinin önünü süpürecek” mantığıyla hareket etmesi gerektiğini vurguladı.

Kars’ta eğitimdeki başarının nasıl artırılabileceğinin çok iyi düşünülmesinin gerektiğinin altını çizen Vali Öksüz, bu anlamda alışılan rutinin dışına çıkılması gerektiğini belirtti.

Vali Türker Öksüz, “Kendimizi kandırmayalım. Okul sizin kalbinizde olmalı. Gece yatarken; “biz bugün öğrencilerimize ne verdik, neyi eksik yaptık, bugün bu projeyi uyguladık bunun sonuçlarını nasıl alabiliriz?” bunu düşünmemiz lazım. Okullarımız eskisi gibi değil. Son on, on beş yıllık süreç içerisinde okullarımızın donanımı arttı, fiziki imkânları arttı, teknolojik imkânlarımız arttı. Ama sonuçta bu sistemi işletecek olan sizlersiniz. Ben buradan sizleri, Kars’ın eğitim durumunu yükseltmeye çağırıyorum. Sizlerden başka bir talebim yok. Başka bir çağrıda bulunmanın gerekli olduğunu düşünmüyorum. Hepimiz görevimizin sorumluluğunun bilinci ile hareket edeceğiz. Öğrencilerimizin kalbine, ruhuna dokunacağız. Öğrencilerimizle, veliler ile birlikte yaşamayı bir alışkanlık haline getireceğiz. Başarıya giden bu yolda sizlerin de istekleri olacaktır. Yapılacak çalışmalar için eksikler ve ihtiyaçlar konusunda sizlerin yanındayız. Milli Eğitim Müdürlüğümüzün, Valiliğimiz bütün imkânlarıyla her türlü sorun ve ihtiyacınızda yanınızdayız. Gayretimizi arttırmamız lazım, hep birlikte bir sinerji yaratmamız lazım. Bu sinerjiyi yaratırsak başarılı olmamamız için bir neden yok. Mesleki okullarımızın başarılarını daha yükseğe taşımamız lazım. Eğitimde ilimizin bulunduğu seviyeyi kabullenmemiz lazım. Bunun için önümüzdeki günlerde, arkadaşlarımızın yaptığı ön çalışmaları, neler yapacağız, neleri değiştireceğiz, nelerin üzerine ekleme yapmamız lazım. Bunları hep birlikte sizlerin de katkılarıyla bunları oluşturalım. Bundan sonra hedefimiz, eğitimde Türkiye ortalamasının üstüne çıkmış, mümkünse ilk sıralarda kendisine yer bulmuş bir şehir. Bu şehir ülkemizin sınır hattında yer alan o maneviyatı ışıl ışıl aydınlattığı bir şehirdir. Çağın gelişmelerinden düşmemek için eğitimde başarıyı mutlaka yakalamamız lazım. Bu bizim aynı zamanda şehitlerimize borcumuzdur. Onlar,  kar ve kış şartlarının çetin olduğu bu şehirde, bu ülke için canlarını verdiler. Sizlerin de kanınızın son damlasına kadar eğitim için çalışmasını istiyoruz. Bunu hep birlikte başarmamız lazım. Gençlerimizin geleceğini aydınlatmamız lazım. Bu güzel Şehre, tarihi derinliği olan bu güzel şehre de bu yakışır.” diye konuştu.

Milli Eğitim Müdürü Gökhan Altun’un kısa konuşması ve bazı okul müdürlerinin görüşlerini bildirmesinden sonra toplantı basına kapalı devam etti.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) / KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

 

İlk Yorum Yapan Siz Olun!


Yorum Ekle

Haber Bülteni için kayıt olun

Haber Bültenimize katılın ve gelen kutunuzdan güncel haberleri anlık alın. Size spam göndermeyiz ve gizliliğinize saygı duyarız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
  Yukleme: 0.236355