Kars’ta Festival Heyecanı Başlıyor

"Kars’ta Festival Heyecanı Başlıyor"

1. Serhat Doğa ve Kültür Festivali 29-30 Haziran tarihleri arasında yapılacak.

Kars’ta Festival Heyecanı Başlıyor

KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

1. Serhat Doğa ve Kültür Festivali 29-30 Haziran tarihleri arasında yapılacak.

HDP’li Kars Belediyesi, 29-30 Haziran 2019 tarihleri arasında çeşitli kültür sanat etkinlikleriyle bir ilke imza atacak.

Kars Belediyesi tarafından düzenlenen 1.Serhat Doğa ve Kültür Festivali, 29-30 Haziran tarihinde ‘Kars Yaylası’ olarak bilinen tarihi Tabyalar bölgesi ile Dereiçi mevkii ve Kars Kalesi’ne yakın alanda yapılacak.

İki gün boyunca çeşitli etkinlik ve ücretsiz konserlerle devam edecek festival ile ilgili açıklamada bulunan, Kars Belediyesi Eşbaşkanı Şevin Alaca ile Ayhan Bilgen tüm Kars halklarını etkinliklere katılmaya davet etti.

Kadın emeğinin, festival süresince aile ekonomisine katkısı düşünülerek, satış için imkânlarının yaratılacağı ve yerel gastronominin tanıtılması için yöresel yemeklerimizden örneklerin sunulacağı belirtilen etkinliklerde, süt ve süt ürünleri ile ilgili üretim sürecini anlatan, süt sağımı, tereyağı yapımı, peynir yapımı etkinliklerin düzenleneceği belirtildi.

Festival programı ile ilgili; “29 Haziran Cumartesi günü saat 9:00’da Kortej ile başlayan festival, Namık Kemal Toplum Merkezi’ndeki “Kars tarihinde ‘Şura’ ve Cenub-i Garbi Kafkas Cumhuriyeti” konulu panel ile söyleşi düzenlenecek.

‘Kars Yaylası’nda ki program; açılış töreni, atlı yarış ve cirit gösterileri ile sanatçı İlkay Akkaya’nın açılış konseri ile başlayacak.

Kafkas ve Diyarbakır halk dansları gösterileri ile devam eden program; sırasıyla Seyfi Yerlikaya ile Özlem Bağlayan konserleri ile sürecek. Birinci günün etkinlikleri Kardeş Türküler grubunun final konseri ile sona erecek.

30 Haziran Pazar günü saat 9:00’da Kars’ta faaliyet gösteren ve profesyonel dağcılardan oluşan Dağcılık Kulübü eşliğinde “Kırk Tüneller ve Dereiçi” bölgesinde yürüyüş düzenlenecektir. Yürüyüşün ardından katılımcılar piknik yapacaktır. Ardından ‘Çocuk Şenliği’nde beceri ve resim atölyesi, palyaço, binicilik ile çeşitli yarışmalar düzenlenecek.

Grup Mink konseri ile Karadeniz halk dansları ve Seyirlik Köy Oyunları gösterileri ile devam eden ikinci gün programı; Kars Âşıkları ile Dengbej, Denge Meyman Erbane Topluluğu konseri ile sürecek. İkinci günün etkinlikleri final konserleri ile kapanış töreni ve havai fişek gösterileri ile sona erecek.” ifadeleri yer aldı.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) / KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

İlk Yorum Yapan Siz Olun!


Yorum Ekle

Haber Bülteni için kayıt olun

Haber Bültenimize katılın ve gelen kutunuzdan güncel haberleri anlık alın. Size spam göndermeyiz ve gizliliğinize saygı duyarız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
  Yukleme: 0.262699