• 20 Temmuz 2019 Cumartesi

Kars’ta İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu toplantısı yapıldı

"Kars’ta İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu toplantısı yapıldı"

Kars Valisi Türker Öksüz’ün Başkanlığında, İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu 2019 yılı 1’inci Olağan Toplantısı yapıldı.

KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

Toplantı gündeminde yer alan; Yürütme Kurulunca hazırlanan 2018 Yılı Faaliyet Raporu, 2019 yılında Aktif İşgücü Yönetmeliği kapsamında açılacak kurslara ilişkin mesleklerin belirlenerek Eğitim Planının hazırlanması, 2019 yılı 1’inci dönem için engellinin kendi işini kurması, eski hükümlülerin kendi işini kurmasına yönelik projeler, Denetim Kurulunca hazırlanan son 3 aylık (Ekim-Kasım-Aralık) Kurslara ilişkin denetim raporları, Çağrı Merkezi Müşteri Hizmetleri Temsilcisi ile Çocuk Bakıcısı/Çocuk Bakım Elemanı mesleğinin 2018 yılı Yıllık Eğitim Planına dahil edilmesi, çocuk işçiliği,  yükseköğretim öğrencileri ve mesleki ve teknik eğitim okul ve kurumları öğrencilerinin işletmelerde mesleki eğitim ve staj kontenjanlarının belirlenmesi amacıyla ilgili meslek odalarınca okul ve kurumlarla işbirliği yapılması ve stajyer kontenjanı tespit edilmesi konuları görüşüldü.

İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu’nda görüşülen konularla ilgili değerlendirmelerde bulunan Vali Öksüz, istihdam konusunun ilimiz ve ülkemiz için çok önemli bir konu olduğunu vurgulayarak, çocuk işçiliği konusunun hassasiyetle takip edilmesini, çalıştırılan küçük yaştaki çocukların aileleriyle görüşülerek çocukların okula kazandırılmasını ve mevzuat kapsamında ailelere yardım yapılmasını istedi.

Vali Öksüz, Kars’ta son dönemde büyük bir ivme kazanan turizm sektöründe eksikliği hissedilen kalifiye eleman yetiştirilmesi için kurslar açılması, turizm sektörü işletmecileriyle görüşülerek açılacak kurslara eleman temin edilmesinin sağlanması ve engelliler ile eski hükümlüler tarafından hazırlanan projelerin değerlendirilerek bu vatandaşlarımızın topluma kazandırılmasının sağlanması talimatlarını verdi.

İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu 2019 yılı 1’inci Olağan Toplantısına; Kars Belediye Başkanı Murtaza Karaçanta, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Zafer Yiğit, SGK İl Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü, Ticaret İl Müdürlüğü, Sanayi ve Ticaret İl Müdürlüğü, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü ile sivil toplum kuruluşlarının yetkilileri katıldı.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) / KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

İlk Yorum Yapan Siz Olun!


Yorum Ekle

Haber Bülteni için kayıt olun

Haber Bültenimize katılın ve gelen kutunuzdan güncel haberleri anlık alın. Size spam göndermeyiz ve gizliliğinize saygı duyarız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
  Yukleme: 0.230477