• 19 Ağustos 2019 Pazartesi

Kars’ta Kızını Döven Anneye Büyük Tepki!

"Kars’ta Kızını Döven Anneye Büyük Tepki!"

Kars Merkez Kocabahçe Ortaokulu’nun şehir merkezinde halkın yoğun olduğu parkta yaptığı sosyal deneyde küçük kızına psikolojik ve fiziksel şiddet uygulayan anneye gösterilen tepki ölçüldü. Kızını saçından tutarak yere fırlatan, tokat atıp döverek bağırmasıyla psikolojik şiddet uygulayan anneye Karslılar büyük tepki gösterdi. Tepkilerin artması üzerine bunun bir sosyal deney olduğu söylendi. Rahat bir nefes alan Karslılar şiddete karşı olduklarını dile getirdiler.

Kars’ta Kızını Döven Anneye Büyük Tepki!

KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK / ÖZEL HABER 

Kars’ta Şiddete Tepki Sosyal Deneyle ölçüldü

Kars Merkez Kocabahçe Ortaokulu’nun şehir merkezinde halkın yoğun olduğu parkta yaptığı sosyal deneyde küçük kızına psikolojik ve fiziksel şiddet uygulayan anneye gösterilen tepki ölçüldü. Kızını saçından tutarak yere fırlatan, tokat atıp döverek bağırmasıyla psikolojik şiddet uygulayan anneye Karslılar büyük tepki gösterdi. Tepkilerin artması üzerine bunun bir sosyal deney olduğu söylendi. Rahat bir nefes alan Karslılar şiddete karşı olduklarını dile getirdiler.

Toplumların sağlıklı bir şekilde var olması için çocuk ve genç nüfusun yetiştirilmesi oldukça önemli bir konudur. Şehirleşmenin arttığı insanların kalabalıklar içerisinde yalnızlaştığı duyarsızlaştığı post-modern bir dünyada genelde Türkiye özelde de Kars ilinde korunmaya muhtaç çocuklara yönelik farkındalığın arttırılması toplumsal vicdanın harekete geçirilerek bu toplumsal soruna dikkat çekerek toplumsal algı oluşturmak amaçlandı.

“Korunmaya muhtaç çocuklar için sosyal farkındalığın arttırılması” sloganıyla yola çıkan Kocabahçe Köyü Ortaokulu, TÜBİTAK 4006 projesi kapsamında Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni Sevim Ayaz ve öğrencileri tarafından hazırlanan sosyal deneyi halkla buluşturdular.

Bunun için de halkın yoğunlukta olduğu Faikbey Caddesi üzerindeki park seçildi. Korunmaya muhtaç rolü yapan Ceylan Irmak’a karşı annesi Birsen Irmak tarafından ‘evden izinsiz ayrılarak kız arkadaşı Kader ile parkta buluştuğu’ gerekçesiyle uygulanan psikolojik ve fiziksel şiddete karşı halkın tepkisi sosyal bir deney ile ölçülmek istendi.

Konunun emniyete bilgi verilmesiyle çevreye sivil polisler yerleştirildi. Görevli basın mensupları da yerini aldıktan sonra Ceylan, kız arkadaşıyla parkta buluştu. Aralarında sohbet edip çevreyi izleyen Ceylan’ı parkta yakalayan annesi Birsen, bir anda bağırmaya başladı. Bağırtı seslerine çevreden bir tepki gelmeyince anne ses tonunu yükseltip psikolojik şiddetine bir müddet devam etti. Sinirlerine hakim olamayan anne, bu defa kızına tokat atıp dövmeye başladı. Şiddetin artması üzerine vatandaşlarda annenin yanına giderek tepki gösterdiler Ceylan’ı annesinin elinden almaya çalıştılar. Anne bu defa vatandaşların koruduğu Ceylan’ı kolundan tutarak kenara çekti ve saçlarından tutarak yere fırlattı. Bunu gören vatandaşlarda önce tatlı şekilde uyardıkları anneyi sakinleşmediğini görünce sert bir dille uyarmaya başladılar. Anne sakinleşmeyince polis arandı ve olay yerine gelen polis ne olup bittiğini anlamaya çalışırken Okul Müdürü Oğuz Fırat, olayın gerçek olmadığını bunun bir sosyal deney olduğunu açıkladı.

Rahat bir nefes alan vatandaşlar her türlü şiddete karşı olduklarını belirterek Kocabahçe okulunu bu anlamlı ve önemli konuya dikkat çektikleri için teşekkür ettiler.

Okul Müdürü Oğuz Fırat, “Kocabahçe Ortaokulu olarak TÜBİTAK 4006 projesi kapsamında Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenimiz Sevim Ayaz ve öğrencileri tarafından hazırlanan bir projeydi. Bu projede amacımız; toplumsal duyarlılığı artırmaktır. Çocuklara uygulanan şiddeti toplumun bilmesini ve farkındalık oluşmasını sağlamak istedik. İlk izlenimimiz projede başarıya ulaştığımız yönündedir. Çünkü halkın tepkisi bayağı fazla oldu. Polise haber verenler, araya girenler, anneyi çocuğundan ayırmaya çalışanlar, çocuğu sahiplenenler olu. Bu bizim için oldukça olumluydu. İşin açıkçası Kars halkının bu duyarlılığı bizi gururlandırdı. Bu projede emeği geçen başta basın emekçileri olmak üzere valiliğimize, Milli Eğitim Müdürlüğümüze, Emniyet Müdürlüğümüze teşekkür ederim. Asıl başarı öğrencimizin ve annesinin. Bu projeyi başarıyla gerçekçi şekilde yaparak halkın dikkatini çekmeleri oldu.” dedi.

Parka gelip sözlü ve fiziksel şiddet uygulayan Ceylan’ ın annesi Birsen Irmak, “Ben diyorum ki bu şiddet kalksın. Çocuklar küçüktür ve onların sevgiye ihtiyaçları var. Çocuklara şiddet uygulamak ayıptır, günahtır. Bende bu projede gönüllü anne oldum. Bana bu proje gelince dedim ki ‘ben bunu başaracağım’ 3 kızım 2 oğlum var. Kızımı bugün rol gereği dövdüm ama gerçekte asla dövmen. Şiddete karşı olduğum için bu projede yer aldım. “ diye konuştu.

Rol gereği evden izinsiz kaçıp parkta arkadaşıyla buluştuğu annesinden şiddet gören 6. Sınıf öğrencisi 13 yaşındaki Ceylan Irmak da, “korunmaya muhtaç olan çocuklar için farkındalık yaratmaya karar verdik. Buradaki toplumun tepkisini ölçmek istedik. Rolümü yaparken biraz korktum çünkü toplum beklenenden fazla tepki gösterdi. Anneme zarar verecekler diye korktum. Gerçekmiş gibi hissettim. Empati yapmak istedik ve başarılı olduk.” şeklinde konuştu.

Rol gereği tepki gösteren vatandaşlardan Sevda Irmak ise, “Artık şiddet olmasın. Sürekli şiddet haberleri okuyoruz. Ben bunları duyunca çok üzülüyorum. Arkadaşıyla parka gelmiş bir kız çocuğunun bu şekilde şiddet görmesi beni çok üzdü. “ dedi.

GÖREVLİLER

Anne: Birsen IRMAK: Parka gelip sözlü ve fiziksel şiddet uygulayan(Ceylan’ ın Annesi)

Çocuk: Ceylan IRMAK:  Annesinden izinsiz dışarı çıkan,  parkta oturan.

Kader IRMAK: Arkadaşı Ceylan IRMAK ile birlikte parkta oturan.

Sevda IRMAK: Rol gereği tepki gösteren vatandaş. (Kader IRMAK’ ın annesi.)

Sevim AYAZ: Proje sorumlusu Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni

Hasan DENİZ: Proje destek Matematik öğretmeni

Oğuz FIRAT: Proje destek-Okul Müdürü

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) / KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

 

 

İlk Yorum Yapan Siz Olun!


Yorum Ekle

Haber Bülteni için kayıt olun

Haber Bültenimize katılın ve gelen kutunuzdan güncel haberleri anlık alın. Size spam göndermeyiz ve gizliliğinize saygı duyarız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
  Yukleme: 0.245910