• 18 Eylül 2019 Çarşamba

Kars’ta köylüleri domuz sürüsü ve ayı korkusu sardı

"Kars’ta köylüleri domuz sürüsü ve ayı korkusu sardı"

Kars’ta sürü halinde görülen domuzlar ve ayılar köy sakinlerini tedirgin etti. Vatandaşlar insanlara zarar vermesinden korktukları domuz ve ayılar için yetkililerden çözüm bulmalarını istiyor.

Kars’ta köylüleri domuz sürüsü ve ayı korkusu sardı

KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

Kars’ta sürü halinde görülen domuzlar ve ayılar köy sakinlerini tedirgin etti. Vatandaşlar insanlara zarar vermesinden korktukları domuz ve ayılar için yetkililerden çözüm bulmalarını istiyor.

Kars il merkezine 13 km mesafede ve yaklaşık 400 nüfuslu olan Ataköy sakinleri sürü halinde gezen domuzlar ve çobanların gördüğü ayılardan dolayı tedirgin oldular. Köyde hayvanlarını otlatan çocukların geçtiğimiz günlerde gördüğü domuz sürüsü de paniği artırınca çözüm arayışına başladılar. Yetkililerin konuya el atmasını isteyen köylüler çocuklarını hayvan otlatmaya bile gönderemediklerini belirttiler. Domuz sürülerinin ve ayıların zarar vermesinden endişe duyduklarını söyleyen köylüler, domuz ve sürüsü ve ayıların köy civarında ilk kez görüldüklerini kaydettiler.

Ata Köy Muhtarı Hamza Yükselen, "Köyümüzde 3-4 tane ayı ve 19 tanede domuz sürüsü var yaklaşık dört beş gündür aynı halde. Yetkililerin bu konuyu çözmesi lazım insanlara ve hayvanlara zarar verebilirler." dedi.

Eski muhtar Ensar İlgar ise, " Dört beş gündür bu ayı ve domuzlar nedeni ile çocuklar dışarı çıkamıyor.  Köy sakinleri korkuyorlar yetkililerden bu durumun bir çaresini bulmalarını istiyoruz." diye konuştu.

Köy sakinlerinden domuzları gören çocukların babası Nail Şanlı da, “Köyümüzde dört beş gündür devam eden bu domuz ve ayı sürüleri köy halkı olarak bizleri tedirgin etmektedir. Çocuklarımız buzağı otlatmak için araziye gidiyorlar ve ister istemez bundan korkuyorlar. Yetkilerden bir an önce köyümüzde görülen bu yabani hayvanların etkisiz hale getirilmesini istiyoruz.  Bu yıl görülmeye başlandı, ayıları yaklaşık 10 gün önce çobanlarımız gördü hayvanın içerisinde. Domuzlar ise dün ve önceki günlerde bizim köy ile Azat Köyü arasında görüldü. Köyün alt tarafında tarlalarımıza zarar veriyor sonra dereye iniyorlar. Bunlar yabani domuz renkleri kahve renginden bağırtı şeklinde sesler çıkartarak sürü halinde geçiyorlar. Çocuklarımız buzağıları otlatmaya gitmiyor bu yüzden gördükleri sürüler nedeniyle korkuyorlar." şeklinde konuştu.

Hayvanları otlatırken domuz sürüsü gören çocuk ise, "Hayvanlarımızı çölde otlatırken domuz sürüsünü gördüm ve korktum. Artık hayvanları otlatmaya götürmüyorum" dedi.

Köy sakinleri yetkilerden köylerini istila eden domuz sürüsü ve ayılara karşı tedbir alınmasını istedi.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) / KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

İlk Yorum Yapan Siz Olun!


Yorum Ekle

Haber Bülteni için kayıt olun

Haber Bültenimize katılın ve gelen kutunuzdan güncel haberleri anlık alın. Size spam göndermeyiz ve gizliliğinize saygı duyarız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
  Yukleme: 0.247647