• 18 Temmuz 2019 Perşembe

Kars’ta üniversite öğrencileri sokak hayvanları için seferber oldu

"Kars’ta üniversite öğrencileri sokak hayvanları için seferber oldu"

Kars’ta başkanlığını Kafkas Üniversitesi (KAÜ) Rus Dili ve Edebiyatı Bölümü2. Sınıf öğrencisi Hilal Kerenciler kuruculuğunu da ablası Kezban Kerenciler’in yaptığı Soğuk Patiler Kars Hayvanları Koruma Kulübü üyesi üniversite öğrencileri, harçlıklarıyla satın aldıkları ve gönüllülerin gönderdiği mamalarla sokak köpeklerini besliyorlar. Necmi Kocaoğlu da kendi imkanlarıyla Sokak Hayvanlarını Besleme Noktası yaptı.

Kars’ta üniversite öğrencileri sokak hayvanları için seferber oldu

KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

Kars’ta başkanlığını Kafkas Üniversitesi (KAÜ) Rus Dili ve Edebiyatı Bölümü2. Sınıf öğrencisi Hilal Kerenciler kuruculuğunu da ablası Kezban Kerenciler’in yaptığı Soğuk Patiler Kars Hayvanları Koruma Kulübü üyesi üniversite öğrencileri, harçlıklarıyla satın aldıkları ve gönüllülerin gönderdiği mamalarla sokak köpeklerini besliyorlar. Necmi Kocaoğlu da kendi imkanlarıyla Sokak Hayvanlarını Besleme Noktası yaptı.

Mevsimin en soğuk günlerinin yaşandığı, eksi 30’ları bulan dondurucu soğuklara maruz kalan Kars’ta yiyecek bulmakta ve barınmakta zorluk çeken sokak hayvanları için Kafkas Üniversitesi öğrencileri ve Necmi Kocaoğlu seferber oldu.

SOKAK HAYVANLARINI ELLERİYLE BESLİYORLAR

Kentte 2 yıl önce faaliyetlerine başlayan Soğuk Patiler Kars Hayvanları Koruma Kulübü’nün üyesi üniversite öğrencileri sokak hayvanları için gönüllü hizmetlerde bulunuyorlar. Kendi harçlıklarından biriktirdikleri paralarla satın aldıkları ve gönüllülerin gönderdiği mamalarla, bakımlarını üstlendikleri sokak hayvanlarını elleriyle besliyorlar. Başta üniversite yolu civarı olmak üzere kentin belli noktalarında bakıma muhtaç sokak köpeklerinin beslenmelerini takip ediyorlar. Özellikle de yavruları olan köpeklere öncülük verilen bu çalışmayla hamilelik dönemlerinden doğum sonrası yavruların gelişme süreçleri titizlikle takip ediliyor. Günlük olarak kontrollü şekilde çalışan öğrenciler bir araya gelerek yanlarındaki mamalarla sokak köpeklerinin barındıkları alanlara gidiyorlar.  

ŞİPŞİP’İN YAVRULARINA ÖZEL BAKIM

Üniversite kampus yolu üzerinde kullanılmayan arazideki tahta yığınları arasında yaşayan Şipşip ismini verdikleri sokak köpeğini hamileliği süresince bakıp beslediler. Şipşip doğum yaptıktan sonra 5 yavrusunu, daracık yuvaya yerleştirip kendisi de dışarıda kalmaya başladı. Üniversite öğrencileri doğum öncesi yalnız bırakmadıkları Şipşip’e ve 5 yavrusuna doğum sonrasında da sahip çıktılar. Sabah ve akşam saatlerinde yuvayı kontrol ederek düzenli bir şekilde Şipşip’i ve yavrularını elleriyle beslediler. Dondurucu soğuk altında üzeri karla kaplı tahta yığınları arasında yaşam mücadelesi veren şirin yavrular sağlıklı şekilde büyürken diğer sokak köpeklerinin de takibini devam ettirdiler.

KÖPEKLERE BATTANİYE HİZMETİ

Soğuk Patiler Kars Hayvanları Koruma Kulübü üyesi üniversite öğrencileri, sokak köpeklerine battaniye hizmeti de sundular. Evlerinden getirdikleri battaniyeleri kaldırım kenarlarına sererek köpeklerin rahatça dinlenme ve uyumalarını sağladılar. Bir binanın dibine konulan battaniyelerde keyiflice dinlenen köpekleri ziyaret ederek mamalarını da yedirdiler.

“KARS’TAKİ HAYVANLAR GERÇEKTEN ÇOK ZOR DURUMDA”

Hilal Kerenciler, “Kars’ta gerçekten hayvanlar çok çok zor durumda. Soğuk onların en büyük düşmanı ve insanların önyargılı olmaları. Bu da onları korkutuyor. Kars’taki hayvanlar gerçekten çok zor durumda. İnsanları duyarlı olmaya davet ediyoruz ve empati yapmalarını istiyoruz. Bu soğukta açlıkla baş etmenin ne kadar zor olduğunu anlamalarını ve düşünmelerini ve yardımcı olmalarını istiyoruz.”  dedi.

SOKAK HAYVANLARI ONLARIN TAKİBİNDE

Kezban Kerenciler, kardeşiyle beraber iki yıldır düzenli olarak hayvanları beslediklerini söylerken KAÜ İngiliz Dili ve Edebiyatı 3. Sınıf öğrencisi Medine Ucur da, “Köpeğimiz Şipşip bizim 2 yıldır tanıdığımız ve sürekli beslediğimiz köpek. Hamileliğinde de kendisini sürekli besledik ve koruduk. Bu da kendi yuvasında kendi doğumunu yaptı. Şu ada halen kendi gözetimimiz altında. Onun ve yavrularının yaşam mücadelesine yardımcı olmaya çalışıyoruz. Aynı şekilde barınaklara gidiyoruz. Şehir içi veya arazilerde elimizden geldiği kadar gönüllülerimizin de bize gönderdiği mamalarla onları en iyi şekilde beslemeye çalışıyoruz. “ diye konuştu.

SOKAK HAYVANLARINI BESLEME NOKTASI

Necmi Kocaoğlu da kendi imkanlarıyla Sokak Hayvanlarını Besleme Noktası yaptı. Köpeklerin fotoğraflarının bulunduğu noktada “Bizleri unutmayın”, “Onlar için bir kap yemek bir kap su” yazılarıyla vatandaşların dikkatini çekildi. Herkesin görebileceği bir noktala kurulan bu sistemin tüm mahallelerde kurulması ve herkesin bu duyarlılıkla hareket edip evlerinde artan yemek ve ekmek kırıntılarını çöpe değil noktalara bırakmaları çağrısında bulunuldu.

BELEDİYE BAŞKANI VE MUHTAR ADAYLARINA ÇAĞRI

Necmi Kocaoğlu, vatandaşların dikkatini çekmek, sokak köpeklerinin bakım ve beslenmelerinin sağlanması için duyarlılığı artırmayı hedeflediklerini söyledi. Belediye Başkan adayları ve muhtar adaylarına çağrıda bulunarak sokak köpeklerinin koruması yönünde proje yapmalarını istedi. Kocaoğlu, “Mahallemizde bulunan hayvanları beslemek için bu uygulamayı yaptım. En büyük amaçlarımızdan biri de diğer mahallelerimizdeki ve Kars ilimizdeki hayvan severlerimizin, insanlarımızın duyarlı davranarak buna benzer noktaların yapılmasını sağlamaktır.” dedi.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) / KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

İlk Yorum Yapan Siz Olun!


Yorum Ekle

Haber Bülteni için kayıt olun

Haber Bültenimize katılın ve gelen kutunuzdan güncel haberleri anlık alın. Size spam göndermeyiz ve gizliliğinize saygı duyarız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
  Yukleme: 0.228489