• 20 Temmuz 2019 Cumartesi

Kars’ta Yaya Önceliği Bilinci oluşturuluyor

"Kars’ta Yaya Önceliği Bilinci oluşturuluyor"

Kars Valisi Türker Öksüz’ün Başkanlığında “Trafikte Yaya Önceliği Bilincinin Oluşturulması” ile İlgili Toplantı Yapıldı.

Kars’ta Yaya Önceliği Bilinci oluşturuluyor

KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

Kars Valisi Türker Öksüz’ün Başkanlığında “Trafikte Yaya Önceliği Bilincinin Oluşturulması”  ile İlgili Toplantı Yapıldı.

Vali Türker Öksüz’ün başkanlığında Valilik Makamı Toplantı Salonunda yapılan toplantıda; “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” sloganıyla İçişleri Bakanlığımız tarafından oluşturulan “Yaya Öncelikli Trafik” “Trafikte Yaya Önceliği Bilincinin Oluşturulması”  kampanyası kapsamında ilimizde yapılması planlanan farkındalık faaliyetleri değerlendirildi.

Vali Türker Öksüz yaptığı değerlendirmede; 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 74’üncü maddesinde 26 Ekim 2018 tarihinde yapılan değişiklikle “sürücüler, görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışları ile yaya ve okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamak, varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını vermek zorundadırlar” hükmü getirildiğini belirtti.

Bu düzenleme ile artık araç sürücüleri, görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş olan, kavşak giriş ve çıkışlarında, yaya veya okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamak, varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını vermek zorunda olduğunu vurgulayan Vali Öksüz, bu amaçla ilimizde de farkındalık faaliyetleri yapılacağını söyledi.

Vali Öksüz bu bağlamda; etkin bir farkındalık sağlanabilmesi için 6 Şubat 2019 Çarşamba günü 12.00-13.30 saatleri arasında yaya trafiğinin yoğun olduğu yerler başta olmak üzere; Kars’ta görev yapan trafik personeli dahil diğer tüm emniyet ve jandarma personelinin en az yarısının okul ve yaya geçitlerinde görevlendirileceğini ve görevlendirilen tüm personelin, 6 Şubat 2019 Çarşamba günü 12.00-13.30 saatleri arasında yaya ve okul geçitlerinde görev yapacağını belirtti.

Vali Öksüz; kampanya kapsamında hazırlanan afiş ve pankartların, tüm il/ilçe merkezinde kamu kurum ve kuruluşlarına asılması, etkinliğin planlandığı yaya geçitlerinde görevli kolluk birimlerimiz tarafından hazırlanan el broşürlerinin sürücü ve yayalara dağıtılmasının üzerinde durulduğunu söyled.

Tüm kamu kurum ve kuruluşlarının ve sivil toplum örgütlerinin yönetici ve temsilcilerinin yanı sıra ilk, orta, lise ve üniversite öğrencileri ile toplumda dezavantajlı grup olarak adlandırılan çocuk, yaşlı ve engelli bireylerin farkındalık faaliyetlerine katılımının sağlanmasının hedeflendiği çalışmada dezavantajlı grupların trafikte yaya olarak karşılaştıkları sorunlara dikkat çekmek amaçlandı.

Kampanya sloganın kullanıldığı döviz ve pankartların taşınması, okul ve yaya geçitlerinde yatay ve dikey işaretleme eksikliklerinin tespit edilmesi istendi.

Belediyeler tarafından en kısa sürede yatay ve dikey işaretlemelerin tamamlanması, yaya ve okul geçitlerinde araçların hızlarını azaltmaya yönelik fiziki tedbirlerin alınması kararlaştırıldı.

6 Şubat 2019 Çarşamba günü tüm okullarda “yaya geçidi kullanımı ve yaya öncelikli trafik” konulu programlar yapılması da belirtilirken bununla birlikte uzmanlar tarafından trafik eğitimi verilen okul geçit görevlilerince okul giriş-çıkışlarında, okul önlerinde ve çevresindeki yaya geçitlerinde farkındalığı artırmaya yönelik uygulamalı etkinlikler düzenlenmesi talimatlarında bulundu.

Toplantıya; İl Jandarma Komutanlığı, İl Emniyet Müdürlüğü, İl Milli eğitim Müdürlüğü, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü yöneticileri ve ilgili personeller katıldı.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) / KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

İlk Yorum Yapan Siz Olun!


Yorum Ekle

Haber Bülteni için kayıt olun

Haber Bültenimize katılın ve gelen kutunuzdan güncel haberleri anlık alın. Size spam göndermeyiz ve gizliliğinize saygı duyarız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
  Yukleme: 0.231286