Kars’taki Kış Tatbikatına 15 Ülke Katıldı

"Kars’taki Kış Tatbikatına 15 Ülke Katıldı"

Kış 2019 Birleşik Müşterek Fiili Tatbikatı’nı izlemek için Kars’a gelen Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Kars Valisi Türker Öksüz’ü makamında ziyaret etti.

Kars’taki Kış Tatbikatına 15 Ülke Katıldı

KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

Kış 2019 Birleşik Müşterek Fiili Tatbikatı’nı izlemek için Kars’a gelen Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Kars Valisi Türker Öksüz’ü makamında ziyaret etti.

Kars’a gelişinde Harakani Havalimanında Vali Türker Öksüz ve protokol üyeleri tarafından karşılanan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Vali Öksüz ile birlikte Kış 2019 Birleşik Müşterek Fiili Tatbikatını izlemek üzere Şehit İstihkam Astsubay Kıdemli Üst Çavuş İlhan Hamlı Atış ve Tatbikat Alanı'na geçtiler.

İcra edilen tatbikatı izleyen Bakan ve Vali, daha sonra yerli ve milli imkanlarla üretilen askeri araç, gereç, teçhizat ve silahların sergilendiği sergi alanını gezdiler.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, tatbikatı izlemesinin ardından Valilik Makamına geçerek Vali Türker Öksüz’ü ziyaret etti. Valilik Şeref Defterini imzalayan Bakan Akar, 27 Ekim 2018 tarihli Resmi Gazetede yayınlanan 2018/202 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Kars Valiliğine atanan Öksüz’e hayırlı olsun dileklerinde bulunarak, misafirperverliğinden dolayı Vali Öksüz’e teşekkürlerini iletti.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın Valilik ziyaretine; Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ile kuvvet komutanları da eşlik etti.

Kars'ta Şehit İstihkam Astsubay Kıdemli Üst Çavuş İlhan Hamlı Atış ve Tatbikat Alanı'nda icra edilen Kış-2019 Tatbikatı, 9. Kolordu Komutanlığı sevk ve idaresinde, uluslararası katılımla gerçekleşen tatbikata 15 ülke katıldı. Tatbikatta; birleşik ve müşterek harekatın icrası konusunda iş birliği ve koordinasyonu sağlamak, birliklerin derin kar ve şiddetli soğuklarda atış dahil muharebe imkan ve kabiliyetlerini deneme amaçlandı. Tatbikatta 7 genel maksat helikopteri, 5 ATAK helikopteri, 1 CH-47 Chinook helikopteri, 4 F-16, 2 CN-235 CASA uçağı, 402 araç, 762 silah ile 2 bin 87 personel görev aldı.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) / KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

İlk Yorum Yapan Siz Olun!


Yorum Ekle

Haber Bülteni için kayıt olun

Haber Bültenimize katılın ve gelen kutunuzdan güncel haberleri anlık alın. Size spam göndermeyiz ve gizliliğinize saygı duyarız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
  Yukleme: 0.292465