• 22 Ağustos 2019 Perşembe

Kastamonu Türk Dünyası Kültür Başkentliği

"Kastamonu Türk Dünyası Kültür Başkentliği"

9. Türk Dünyası Edebiyat Dergileri Kongresi İçin İlimize Gelen Heyet Vali Karadeniz’e Makam Ziyaretinde Buldu.

Kastamonu Türk Dünyası Kültür Başkentliği

KAFKAS HABER AJANSI

9. Türk Dünyası Edebiyat Dergileri Kongresi İçin İlimize Gelen Heyet Vali Karadeniz’e Makam Ziyaretinde Buldu.

Kastamonu Türk Dünyası Kültür Başkentliğinin ev sahipliğinde Avrasya Yazarlar Birliği ve TÜRKSOY’un işbirliği ile düzenlenen  (IX) 9. Türk Dünyası Edebiyat Dergileri Kongresi açılış programı için Kastamonu’ya gelen TÜRKSOY Genel Sekreteri  Düsen Kaseinov, Azerbaycan Yazarlar Birliği Başkanı ve Yazar Anar Rızayev, Kazakistan Yazarlar Birliği Başkanı Yakup Ömeroğlu, Tataristanlı Şair Zinnur Mansarov, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti eski Kültür Bakanı ve Meclis Başkanı, Tumalar Dergisinin kurucusu ve editörü Kıbatek Başkanı İsmail Bozkurt, editör ve yazarlar Vali Yaşar Karadeniz’i makamında ziyaret ettiler.

Kastamonu’nun,   hem Anadolu’nun Türkleşmesinde hem de Osmanlı İmparatorluğu zamanında da  bir yönetim merkezi olması bakımından çok önemli kadim bir şehir olduğunu belirten  Vali Karadeniz ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade ederek; “Bugünkü birikimini o yıllardan almakta son yıllarda özellikle Karayolu ulaşım ağının dışında kalmasından dolayı Türkiye’nin diğer illerine göre beklenen gelişmeyi gösterememiş, ama bunun bir başka artısı olmuş,  o da eski ve  geleneksel yapıların  halen daha ayakta kalmasını sağlamış son 6 yıldır ulaşım konusundaki sıkıntılarını da çözmüş bir ilimiz. Şu anda Havalimanı ve Karayolu ulaşımı ile de artık ulaşım ile ilgili  bir problemi kalmamış. Bizim Anadolu da bir şarkı vardır “Ilgaz Anadolu’nun Sen Yüce Bir Dağısın” diye başlar o yüce dağın altına yapılan 5 bin 500 metre uzunluğundaki tünelle Ilgaz dağı geçilerek,  bugün  Kastamonu daha ulaşılabilir hale geldi. Osmanlı da önemli bir yönetim merkezi olduğundan bahsetmiştim.  Sinop’tan İstanbul’un Anadolu yakasına, İstanbul boğazına kadar olan kesim o dönemde Kastamonu’dan yönetilmiş çok geniş bir coğrafya. O coğrafyadan çıkmış ve Kastamonu’dan ayrılıp vilayet olan  8 civarında bir Vilayet var. İçinde bulunduğumuz binada o dönemde de yönetim merkezi olarak kullanılmış 1902’ yılında hizmete alınmış yaklaşık 116 yıllık bir binamız o günleri yaşamış bir vilayet binası. Kastamonu’nun bir ucu Karadeniz’e yaslanmış, bir ucu Ilgaz dağına,  hem yaz turizmine hem kış turizmine , doğa turizmine,  inanç turizmine, hem de birçok  sporlara fırsat veren bir il. Türk Dünyası Kültür Başkenti Kastamonu,  TÜRKSOY’un bu unvanı bize vermiş olmasıda tüm bu turizm dallarındaki Kastamonu’nun gelişimini hızlandıracağını düşünmekteyim.  Kastamonu Türkiye’de evliyalar şehri olarak bilinir bunların başında da Şeyh  Şaban-ı Veli gelir, halkın Hz Pir adını verdiği evliya alır. Şeyh Şaban-ı Veli’nin en önemli özelliği fikri temellerini hoca Ahmet Yesevi den almış olmasıdır. Bizde Kültür Başkentliğini hoca Ahmet Yesevi’nin kabrinin bulunduğu Türkistan’dan aldık buraya getirdik böyle güzel bir tesadüf oldu. İnşallah Kastamonu için Türk Dünyası için hayırlı olur tabi siz edebiyatçılarımızında vereceği katkı bu sürece önemli olacağını düşünüyorum. Bugün yapılan Kastamonu’ya bir şiir kenti tanımı bizleri bir hayli memnun etti ben ziyaretlerinizden dolayı tekrar teşekkür ediyorum” dedi.

(BA-BA-S) KASTAMONU (KHA) / KAFKAS HABER AJANSI

İlk Yorum Yapan Siz Olun!


Yorum Ekle

Haber Bülteni için kayıt olun

Haber Bültenimize katılın ve gelen kutunuzdan güncel haberleri anlık alın. Size spam göndermeyiz ve gizliliğinize saygı duyarız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
  Yukleme: 0.225090