Kaya resimlerinin sesi

"Kaya resimlerinin sesi"

Karslı Ressam Yücel Üzeyir, 13 bin yıllık kaya resimlerini tuvale aktarıyor.

Kaya resimlerinin sesi

KAFKAS HABER AJANSI

Karslı Ressam Yücel Üzeyir, 13 bin yıllık kaya resimlerini tuvale aktarıyor.

Büyükçekmece Belediyesi tarafından tarihi Kervansaray‘da düzenlenen “Yıl Sonu” sergisine Karslı Ressam Yücel Üzeyir de katıldı.

Üzeyir, sergiyi ziyaret eden Büyükçekmece Kaymakamı Dr. Mehmet Özel ve Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün‘e de birer tablosunu hediye etti.

Yaptığı at resimlerinin yanısıra, Kars‘ta tarihi binlerce yıl öncesine dayanan kaya resimleri de tablolarına aktaran Üzeyir, “Eski çağlardaki sanat çizerleri, düşüncelerini ve duygularını belirtmek için mağara duvarlarına ve yüksek kayalara çizimler yapmışlar. Bugün,  Kars‘ın Susuz ilçesine bağlı Doyumlu köyünün yüksek kayarındaki 13 bin yıllık eserlere bakınca sanatın önemi ve değerini görebiliyoruz. Günümüz çağdaş sanat serüvenine de ışık tutan bu kaya resimleri, binlerce yıl önce yaşamış insanların bugünkülerle boy ölçüşebilecek incelikte sanat eserleri yarattıklarını gösteriyor. İşte ben de bundan ilham alıyorum” dedi.(kaynak www.nisantasihaber.com)

(BA-BA-S) İSTANBUL (KHA) / KAFKAS HABER AJANSI

İlk Yorum Yapan Siz Olun!


Yorum Ekle

Haber Bülteni için kayıt olun

Haber Bültenimize katılın ve gelen kutunuzdan güncel haberleri anlık alın. Size spam göndermeyiz ve gizliliğinize saygı duyarız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
  Yukleme: 0.458492