Kazdıkça çıkıyor

"Kazdıkça çıkıyor"

Kars’ın ilk müzesinin Ani Ören Yeri’nde bulunan Ebu Manucehr Camii içinde Nikolay Marr tarafından kurulduğunu biliyor muydunuz?

Kazdıkça çıkıyor

KAFKAS HABER AJANSI

5 bin yıllık geçmişe sahip Ani Ören Yeri’nde bir yandan kazılarla eski yerleşim alanları tarihe kazandırırken bir yandan da tarihi binaların uzun yıllar öncesinde ne amaçla kullanıldığı ortaya çıkıyor.

Kars’ta turizm patlamasının yaşandığı Ani Ören Yeri’nin tarihi değerleri ve gizemiyle uzun yıllar daha ilgiyi üzerine çekecek. Her kazma vurulduğuna bir tarih fışkırıyor, her araştırmacı Ani’nin bir gizemini daha kamuoyuna sunuyor.

Fotoğrafçılar, arkeologlar, araştırmacılar hiç eksik olmuyor. Yaz-kış tüm ilgilileri kendine çeken Ani Ören Yeri, yeni bulgularla da gündemdeki yerini koruyor.

Ani Ören Yeri’ni farklı kılan özelliklerden birisi daha gün yüzüne çıkarıldı.

Kars’ın ilk müzesinin Ani Ören Yeri’nde bulunan Ebu Manucehr Camii içinde Nikolay Marr tarafından kurulduğunu biliyor muydunuz?

Ani kazılarında ortaya çıkan buluntuları 1900’lerin başında müzeye dönüştürdüğü camide sergiliyordu.

Ebu Manucehr Camii, Türkiye-Ermenistan sınırındaki Arpaç ay Nehri kenarında, sınıra sıfır noktada, tarihi İpek Yolu köprüsüne adeta ışık tutuyor.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) / KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

İlk Yorum Yapan Siz Olun!


Yorum Ekle

Haber Bülteni için kayıt olun

Haber Bültenimize katılın ve gelen kutunuzdan güncel haberleri anlık alın. Size spam göndermeyiz ve gizliliğinize saygı duyarız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
  Yukleme: 0.226887