• 24 Ağustos 2019 Cumartesi

KHK’li başkana mazbata verilmedi

"KHK’li başkana mazbata verilmedi"

Dağpınar’da HDP’den Belediye Eşbaşkanı seçilen Abubekir Erkmen’e KHK ile ihraç edildiği gerekçesiyle mazbatası verilmedi.

KHK’li başkana mazbata verilmedi

KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

Dağpınar’da HDP’den Belediye Eşbaşkanı seçilen Abubekir Erkmen’e KHK ile ihraç edildiği gerekçesiyle mazbatası verilmedi.

Kars’ın Digor ilçesinde seçim kurulu, resmi olmayan sonuçlara göre Dağpınar’da beldesinde belediye eşbaşkanlığına seçilen Abubekir Erkmen’e mazbatasını vermedi. Mazbatanın verilmeme sebebi ise Erkmen’in KHK ile kamu görevinden ihraç edilmiş olması olarak açıklandı.

İlçe Seçim Kurulu'nun, Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığı'na gönderdiği yazıda şu ifadelere yer verildi:

"31.13.2019 tarihli Mahalli İdareler Seçimi sonucunda Kars İli Digor İlçesi Dağpınar beldesinde; Halkların Demokratik Partisi'nden aday olan Abubekir Erkmen'in 692 sayılı KHK'nın ekli 1. Listesinin 827'inci sırasında bulunduğu Kamu Hizmetinden yasaklandığı anlaşılmış olup; Yüksek Seçim Kurulu'nun 1863 sayılı kararına istinaden Kamu Hizmetinden yasaklanan Abubekir Erkmen'in mazbatasının verilip verilmeyeceği hususunda görüşünüzün alınması gerekmiştir."

Erkmen de konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “İlçe Seçim Kurulu, mazbatamızı vermek için bizi aradı. Yarım saat sonra İlçe Seçim Kurulu’na vardığımızda mazbatamızı KHK’dan ihraç edildiğim gerekçesiyle vermediler.” dedi.

Dağpınar Belediyesinde işçi kadrosunda çalışırken KHK ile görevden alınan Erkmen daha sonra şunları söyledi:

“19 Ocak’ta YSK’ya dosyamızı verdik. Avukatlarımızla görüştük bunun emsalleri olduğunu KHK’lı milletvekillerinin olduğunu bir sıkıntı yaşanmayacağını söylediler. 13 Şubat’a kadar değerlendirmeler yapıldı ve 13 şubatta adaylığımız resmi gazetede yayınlandı. Sonra seçime girdik ve kazandık. Seçimden sonra mazbatayı almaya gittiğimizde bize KHK’lı olduğumuz için mazbata vermeyeceklerini söylediler. Bizim rakiplerimiz hep AKP olduğu için YSK bunu bilinçli yaptı ve bizden sonra ikinci parti olan AKP’ye veriyorlar. Hak ettiğimiz irademize bir saygısızlıktır. Burada tamamen hukuksuzluk söz konusudur.”

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) / KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

İlk Yorum Yapan Siz Olun!


Yorum Ekle

Haber Bülteni için kayıt olun

Haber Bültenimize katılın ve gelen kutunuzdan güncel haberleri anlık alın. Size spam göndermeyiz ve gizliliğinize saygı duyarız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
  Yukleme: 0.284254