Ekonomi Haber Girişi : 14 Kasım 2019 22:22

KOSGEB’den Destek Alan Girişimcilere 50 Bin TL’ye kadar Finansman Desteği

KOSGEB desteği ile işini kurmuş faal işletmelere yönelik KOBİ Finansman Destek Programının uygulamasını başlattı.
KOSGEB’den Destek Alan Girişimcilere 50 Bin TL’ye kadar Finansman Desteği

KOSGEB’den Destek Alan Girişimcilere 50 Bin TL’ye kadar Finansman Desteği

KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

KOSGEB desteği ile işini kurmuş faal işletmelere yönelik KOBİ Finansman Destek Programının uygulamasını başlattı. KOBİ’lerin finansmana daha kolay erişebilmesi amacıyla hazırlanan yeni desteği Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank duyurdu. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, “KOSGEB’in Girişimcilik Destek Programı'ndan yararlanan veya faydalanmayı planlayan girişimcilerimize, 50 bin liraya kadar yeni bir kredi programı başlatıyoruz. İlk defa uygulanacak bu mekanizmayla; 50 bin liraya kadar alınan kredinin 10 puanlık finansman maliyetini KOSGEB karşılayacak.” dedi.

UYGUN KOŞULLARDA KREDİ

KOBİ’lerin rekabet güçlerini arttırmak, sanayide entegrasyonu ekonomik gelişmelere uygun biçimde gerçekleştirmek amacıyla, işletmelerin kamu bankaları, özel bankalar, katılım bankalarından uygun koşullarda kredi temin edebilmeleri için yeni bir destek programı hazırlandı. Bankalardan alınacak kredinin faiz veya kâr payı masraflarının önemli bir kısmının KOSGEB tarafından sağlanmasına yönelik KOBİ Finansman Destek Programı’nı Bakan Varank açıkladı.

GAZİ YA DA ŞEHİT YAKINLARINA 70 BİN TL

Bursa’da bir açılış töreninde konuşan Varank, şunları söyledi:

"Finansman demişken, güzel bir haberi de sizlerle paylaşayım. KOSGEB’in Girişimcilik Destek Programı'ndan yararlanan ya da yararlanmayı planlayan girişimcilerimize, 50 bin liraya kadar yeni bir kredi programı başlatıyoruz. İlk defa uygulanacak bu mekanizmayla; 50 bin liraya kadar alınan kredinin 10 puanlık finansman maliyetini KOSGEB karşılayacak. Girişimcinin genç, kadın, engelli, gazi veya şehit yakını olması durumunda 50 bin liralık limit 70 bin liraya çıkacak. Kredinin teminatını ise, Kredi Garanti Fonu verecek. Girişimcilerimiz sadece anapara ve çok cüz-i miktarda bir faiz ödemesi yapacak. Biz bu programla, girişimciler için önemli olan işletme sermayesine ek bir katkı sağlamayı hedefledik. Şimdiden hayırlı, uğurlu olsun."

ÖNEMLİ BİR DESTEK OLACAK

KOSGEB Başkanı Prof. Dr. Cevahir Uzkurt, “Yeni destek programı ile ilgili şu değerlendirmeyi yaptı: Yeni Girişimcilik Destek Programı'ndan yararlanarak, işini kuracak geleneksel girişimcilerimize KOSGEB’in vereceği desteğin yanında hem makine teçhizat alımı hem de diğer masraflarını karşılamak için bu kredinin önemli bir destek olacağını düşünüyorum.” dedi.

İSTEDİKLERİ ZAMAN KULLANABİLECEKLER

KOBİ Finansman Destek Programı ile geleneksel girişimcilerin finansmana daha kolay erişebilmesi ve kullanılan devlet imkânları ile daha fazla katma değer yaratması amacıyla kurgulandı. Yeni programa göre işletmeler, 10 bankadan kredi kullanacak. Bu kredinin yıllık faiz veya kâr payı tutarlarının önemli bir bölümü KOSGEB tarafından karşılanacak. Program kapsamında KOBİ’ler İşletme Kredisi veya Makine Teçhizat Kredisi kullanacak. Bu krediler sürekli açık olacak. KOBİ’ler, istedikleri zaman limitleri dâhilinde bu destekten yararlanabilecek. Limitler 3 yıl süreyle geçerli olacak, işletme üç yıl içerisinde üst limiti aşmadan desteği istediği zaman kullanabilecek. Girişimciler, 12 aylık vadede sadece anapara ve 3.75 puanlık faiz veya kar payı ödemesi yapacak. 18 aylık planlamada, faiz veya kar payı oranı, 4’e çıkacak.

BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI

KOSGEB Desteği ile işyeri açan girişimcilerin yaralanabileceği kredi için Halk Eğitim Merkezi Çok Amaçlı Salonu’nda toplantı düzenlendi. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal marşının okunmasıyla başlayan toplantıya KOSGEB Kars Müdürü Lütfullah Aktaş, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Tarık Kocagöz, TKDK Koordinatörü Berkay Çelik, MÜSİAD Başkanı Şahin Aydın protokole taraf olan Banka Müdürleri ve girişimciler katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Lütfullah Aktaş, “KOSGEB KOBİ Finansman Destek Programı’ndan yararlanacak işletmelerin kullanmış olduğu kredinin faiz veya kar payı oranının büyük miktarda KOSGEB tarafından karşılanacağını söyledi.

Toplantı soruların cevaplandırılmasıyla son buldu.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) / KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.