GÜNCEL Haber Girişi : 20 Şubat 2021 00:27

Köyüne döndü mutlu oldu

Köyüne döndü mutlu oldu KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK
Köyüne döndü mutlu oldu

Köyüne döndü mutlu oldu

KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

Uzun süre İstanbul’da gurbetçilik yaptıktan sonra 1 yıl önce memleketi Kars’ın Selim İlçesi’ne bağlı Kekeç köyüne dönerek kardeşi Bayram ile birlikte hayvancılık yapan Barış Özbaş, mutluluğu, huzuru ve kazancı köyde elde ettiğini söyledi. “Kar yağar bardan bardan” türküsü eşliğinde ahırdaki hayvanlarına bakarak çevresine de mutluluk saçan Barış Özbaş, “İyi ki köyüme gelmişim ve hayvancılık yapıyorum. Şimdi daha çok kazanıyorum. Bir de destek almadan kendi imkanlarımla ahır yaptım. Ailece mutlu bir şekilde yaşıyoruz. Bence köyüne dönen akıllılık eder. Onun için özellikle de gençler köylerine dönsün” diyerek tüm gençleri memleketlerine dönüp hayvancılık ve çiftçilik yapmaya davet etti.

Evli ve 2 çocuk babası Barış Özbaş (30), 2008 yılında İstanbul’a göç ederek bir tekstil firmasında 5 yıl çalıştı. Bir süre de ara işlerde çalıştıktan sonra köy özlemini içinden atamayan Barış Özbaş, 6 Eylül 2019’da göçünü yükleyerek geri dönüş yaptı. Eşi ve çocuklarıyla memleketi Kars’ın Selim ilçesine bağlı Kekeç Köyü’ne gelen Barış Özbaş, kardeşi Bayram ile el ele vererek tarım ve hayvancılık alanında işe koyuldu.

İlk etapta 14 buzağıyla kolları sıvayan Özbaş kardeşler kendilerine ait arazilerde ise yulaf ve buğday ekimi yaptılar. Özbaş Kardeşler işletmesi açarak her geçen gün işlerini büyüten Özbaş Kardeşler, 2020 yılında 60 büyük başlık hayvan kapasiteli 26 metrekarelik bir ahır yaptı. Samanlık, otluk ve hayvancılıkla ilgili gerekli ne varsa temin ettikten sonra kazanca geçti. 14 buzağı bugün itibariyle 60 adet büyükbaş hayvana ulaştı.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) / KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.