Kuruyan Kuyucuk Kuş Cenneti’nde Kuş Festivali!

"Kuruyan Kuyucuk Kuş Cenneti’nde Kuş Festivali!"

Kars'ın Arpaçay ilçesindeki Ramsar Sözleşmesi kapsamında koruma altında bulunan kurumuş Kuyucuk Gölü'nde, 7. Kuyucuk Kuş Cenneti Festivali düzenlendi.

Kuruyan Kuyucuk Kuş Cenneti’nde Kuş Festivali!

KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

Kars'ın Arpaçay ilçesindeki Ramsar Sözleşmesi kapsamında koruma altında bulunan kurumuş Kuyucuk Gölü'nde, 7. Kuyucuk Kuş Cenneti Festivali düzenlendi.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu'nun 1'inci, Türkiye'nin ise 13'üncü Ramsar Sözleşmesi kapsamında koruma altına alınan ve 4 yıldır kuruma tehlikesiyle karşı karşıya kalan Kuyucuk Gölü'ne dikkat çekmek için Kuyucuk köyünde festival düzenlendi. 

Kuyucuk Köyü Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği ve Muhtarlık tarafından bu yıl 7.’si düzenlenen festivalde gölün kurumuş olması, göç eden kuşların az sayıda görülmesi ziyaretçileri de üzdü.

Arpaçay Kaymakamı Abdil Koç, Muhtar Hasan Ayaz, Köy Derneği Başkanı Medet Aydın, KuzeyDoğa Derneği Bilim Koordinatörü Emrah Çoban’, Akyaka Sulama Birliği Başkanı Cemal Hasanoğlu'nun da katıldığı festival, gölde başladı. Kurumuş gölü ziyaret edenler göl etrafında gezi yapıp gölün son durumunu görme imkanı buldular.

Kullanılamayan Kuş Gözlem Kulesi’nin tadilat nedeniyle kapatıldığı gölde az sayıda kalan kuşları gözlemlemek için KuzeyDoğa Derneği tarafından teleskop ve dürbün hizmeti verildi.

Festivalde ayrıca, Kars Kafkas Atlı Spor Kulübü ve Başköy Atlı Spor Kulübü cirit gösterisi ve mahalli sanatçıların konseri de yapıldı. Festivale katılanlar davul zurna eşliğinde bol bol halay çekti.

Kaymakam Abdil Koç, gölün 4 yıldır kuruma tehlikesinin önüne geçilmesi için Vali Türker Öksüz’ün talimatıyla çalışmaların başlatıldığını belirtti. İlgili tüm kurumlarla gölü kurtarmak için büyük bir gayret içinde olduklarını da ifade eden Kaymakam Abdil Koç, amaçlarının gölü tanıtmak ve her geçen gün ziyaretçi sayısını artırmak olduğunu söyledi.

KuzeyDoğa Derneği Bilim Koordinatörü Emrah Çoban da gölün önemini anlatarak gölün göçmen kuşların adeta benzin istasyonu olduğunu gölün kurumasıyla bu kuşların dinlenme mevsimlerinde gölde su olmayınca ne yazık ki hayatlarını kaybetme riski yaşadıklarını anlattı.

Kuyucuk Köyü Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Medet Aydın ise köye adını veren Kuyucuk Kuş Cenneti’nin kurtarılması için dernek olarak tüm destekleri vereceklerini söyledi.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) / KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

 

İlk Yorum Yapan Siz Olun!


Yorum Ekle

Haber Bülteni için kayıt olun

Haber Bültenimize katılın ve gelen kutunuzdan güncel haberleri anlık alın. Size spam göndermeyiz ve gizliliğinize saygı duyarız.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
  Yukleme: 0.235258