Kütahya’da Engelliler Haftası

Kütahya’da Engelliler Haftası

Vali Ahmet Hamdi Nayir, 10- 16 Mayıs Engelliler Haftası sebebiyle engelliler için Kütahya’da faaliyet gösteren Sivil Toplum Kuruluşu (STK) Temsilcileri ile yönetim kurulu üyelerini kabul etti.

Kütahya’da Engelliler Haftası


Kütahya’da Engelliler Haftası

KAFKAS HABER AJANSI

Vali Ahmet Hamdi Nayir, 10- 16 Mayıs Engelliler Haftası sebebiyle engelliler için Kütahya’da faaliyet gösteren Sivil Toplum Kuruluşu (STK) Temsilcileri ile yönetim kurulu üyelerini kabul etti.

Valilik Toplantı Salonundaki ziyarette Kütahya Kent Konseyi Engelli Meclisi, Altı Nokta Körler Derneği, Şizofreniyle Yaşam Derneği, Kütahya Engelliler Zafer Spor Kulübü, Kütahya İşitme Engelliler Gençlik ve Spor Kulübü Derneği, MS ve Epilepsi Derneği, Otizm Gençlik ve Spor Kulübü Derneği, Kütahya Çölyak ve PKU Yaşam Derneği ile ilgili kurum ve kuruluş temsilcileri yer aldı.

Ziyarette Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Ömer Turan da hazır bulundu.

Kabullerinden dolayı Vali Nayir'e teşekkür eden Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Ömer Turan,  Engelliler Haftası sebebiyle düzenlenecek etkinlikler hakkında bilgi verdi.

 “EN BÜYÜK ENGEL ENGELLİNİN DERDİNİ ANLAMAMAK”

Engelli bireylerin yaşadığı sıkıntı ve karşılaştıkları zorlukların tüm insanlığın ortak bir sorunu olması gerektiğini belirten Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Ailedeki bir ferdin sıkıntısı diğer fertlere nasıl sirayet ediyor, onları ilgilendiriyorsa burada da aynı duyguyla hareket edilmesi lazım. İnsanlık, millet ve Kütahya ailesi olarak fertlerin sıkıntılarıyla bütün hepsinin ilgilenmesi, hemhal olması gerektiği düşüncesiyle engellilerin dertleriyle de toplumun tamamının ilgilenmesi gerektiği kanaatine varmamız gerekiyor. Onun kaderiymiş deyip geçeceğimiz bir durum olmamalı. En büyük engel engellinin derdini anlamamak, onun problemine çözüm bulmamak, bulamamaktır. Bunu aşabildiğimiz takdirde çok şey olacaktır” dedi.

 “ENGELLİLER HAYATTA KENDİLERİNE YER BULMALI”

Geçmiş yıllarla mukayese edildiğinde engellilere sunulan imkanlarla birlikte toplum ve ailelerin engellilere bakış açısının da olumlu yönde değiştiğine değinen Vali Ahmet Hamdi Nayir, engelli bireylerin çalışma, sosyal ve kültürel hayatta kendilerine yer bulmalarının önemine dikkat çekti. Yapılan işlerin önemli olduğunu ancak yeterli olmadığının da altını çizen Vali Nayir, “Toplumdaki engelli sayısına ilişkin çok net rakamlar yok elimizde. Ama iş yerinde, okulda, evde toplumun önemli bir kısmı engelliyle yüz yüze. Engelli demek hayattan soyutlanmış, hayatın dışına çıkarılmış biri demek değil, olmamalı da. İnsanlığın olduğu her yerde insanlığın önemli bir kısmını teşkil eden engelliler de kendilerine yer bulmalı. Onlar da siyasetin, sanatın, sporun, eğitimin, bürokrasinin içerisinde yer bulup hayatta kendi varlıklarını göstermeliler. Bugüne kadar yapılanları gözden geçirdiğimizde kötü bir noktada değiliz. Bu her şeyin bittiği manasına da gelmemeli ama bundan 15-20 yıl öncesiyle kıyasladığımızda çok daha iyi bir noktadayız. Engellisini evde saklayan aileler artık yok denecek duruma geldi. Devlet olarak da çok güzel şeyler yapıldı. Kurumda bakım, evde bakım gibi çok önemli şeyler yapıldı. Kamu kurum ve kuruluşlarındaki ulaşım kolaylığı, erişilebilirlik hususları bazı yerlerde eksiklerimiz var olsa bile onlar da önemli ölçüde halledildi” ifadelerini kullandı.

“HER ENGEL DOĞUŞTAN GELEN BİR ENGEL DEĞİL”

Sağlıklı her bir bireyin potansiyel engelli adayı olduğunu vurgulayan Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Sonradan oluşabilecek engeller noktasında da toplumun daha bilinçli hareket etmesi lazım. Bir dönem çiçek hastalığından dolayı çok sayıda insan görme yetisini kaybetti. Engelliliği doğuştan bir kader olarak kabul etmek değil bunun da önüne geçilebilecek hususları tespit edip buna ait tedbirlerin alınması, insanımızın bu konuda bilgilendirilmesi noktasında da bu haftalar değerlendirilmeli. Hem Kütahyamız hem de daha geniş manada bütün dünya için bu hafta engellilerin anlaşılması, engellilerin sosyal hayatta kendilerine yer bulması bakımından güzel bir hafta olur. İnşallah biz buradaki çalışmalarımızla da daha iyisine ulaşma gayretimizle gücümüzü, dualarımızı birleştirerek bir araya getirmiş oluruz” diye konuştu.

10- 16 Mayıs Engelliler Haftası kapsamında Zafer Meydanında yapılması planlanan etkinlikler havanın yağışlı olması sebebiyle Valilik binası giriş katında devam etti.

İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda Şizofreniyle Yaşam Derneği Mehteran Takımı bir gösteri sundu. Mehter takımı kostümleri ve çaldıkları marşlarla büyük beğeni topladı.

Etkinliğe Vali Ahmet Hamdi Nayir, Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, Vali Yardımcısı Arif Yalçın, İl Emniyet Müdürü Hasan Çevik, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Ömer Turan, STK Temsilcileri, engelli bireyler ve aileleri ile vatandaşlar katıldı.

(BA-BA-S) KÜTAHYA (KHA) / KAFKAS HABER AJANSIEtiketler :  
<< Önceki Haber Kütahya’da Engelliler Haftası Sonraki Haber >>

Kütahya’da Engelliler Haftası

DMCA.com Protection Status

Kütahya’da Engelliler Haftası

  Yukleme: 0.065779