KARS Düzenleme Tarihi : 16 Ekim 2020 22:49 Haber Girişi : 16 Ekim 2020 22:49

Kuyucuk Gölü Kuş Cenneti tamamen kurudu

Kuyucuk Gölü Kuş Cenneti tamamen kurudu KAFKAS HABER AJANSI /  BEDİR ALTUNOK
Kuyucuk Gölü Kuş Cenneti tamamen kurudu Kuyucuk Gölü Kuş Cenneti tamamen kurudu

Kuyucuk Gölü Kuş Cenneti tamamen kurudu

KAFKAS HABER AJANSI /  BEDİR ALTUNOK

Kars’ın Arpaçay ilçesindeki Kuyucuk Gölü Kuş Cenneti, tamamen kurudu. Gölde yaşayan kuş türleri de bölgeyi terk etti. Bir damla suyu bile kalmayan Kuyucuk kuruyunca kuşların terk ettiği gölde inekler otlamaya başladı.

Yapay adaya sahip, Doğu Anadolu’nun ilk Ramsar alanı, Yaban Hayatı Geliştirme Sahası, Doğu Anadolu’nun ilk Avrupa Seçkin Turizm Cenneti olan Kuyucuk Gölü Kuş Cenneti artık tamamen kurudu. 230’un üzerinde kuş türünün tespit edildiği göl, her yıl Ekim ayının sonu Kasım ayının ilk haftasında yaklaşık 40 bin göçmen kuşu ağırlıyordu. 1997 yılında 13 metre derinlikte olan göl, yanlış su kullanımı yüzünden sürekli düştü. En son 2014 yılında kuruma noktasına gelen göle, çevreye yapılan gölet ve barajlarda biriken sular verilemedi, kalıcı bir çözüm bulunamadı. Göl beslenemediği için sıcak geçen yazın da etkisiyle kalan su da buharlaştı. Kuş seslerinden bile yoksun kalan göl, adeta bataklığa döndü. Gölde ise kuşlardan geriye bataklıktaki ayak izleri ve tüyleri kaldı.

MEYDAN İNEKLERE KALDI

Yıllardır kurumasının önüne geçilemeyen gölde tek bir damla su bile kalmadı. Artık haber yapmaya giden gazetecilerde göl üzerinde bir baştan bir başa yürüdü. Önceleri kısmen kuruduğu için az miktarda kalan sulak alanda kuşlar konaklıyordu şimdi ise bir metrekare sulak alana bile rastlamak mümkün değil. Kuşların üzerinde bile uçmadığı göl artık ineklere kaldı. Göl çevresinde otlayan büyükbaş hayvanlar göl kenarındaki otlak alanlara kadar geldi. Gölün tarafında büyükbaş hayvanların ayak izlerine rastlanıyor.

KUYUCUK KUŞ CENNETİ

Türkiye’nin, Ramsar Sözleşmesi kapsamında koruma altına alınan 13'üncü alanı olan Kuyucuk Gölü, Kars kent merkezinin yaklaşık 40 kilometre kuzeydoğusundaki Arpaçay sınırlarında yer alıyor. Yaklaşık 245 hektarlık göl ve 416 hektarlık Ramsar alanına sahip kuş cenneti, deniz seviyesinden bin 627 metre yükseklikte bulunuyor. Adını da bitişiğindeki köyden alan Kuyucuk Gölü, angut, sakarmeke, yeşilbaş ördek, kara boyunlu batağan, sığırcık ve boz kaz gibi 232 farklı kuş türünü barındırıyordu.

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) / KAFKAS HABER AJANSI /  BEDİR ALTUNOK

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.