Medîne-i Münevvere, Kadim Şehirler 6

Medîne-i Münevvere, Kadim Şehirler 6

KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

Medîne-i Münevvere, Kadim Şehirler 6


Medîne-i Münevvere, Kadim Şehirler 6

KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK

“NURLU ŞEHİR MEDÎNE-İ MÜNEVVERE ”

Din Öğretimi Genel Müdürlüğü tarafından “Kadim Şehirler Kutsal Mekanlar” etkinliği çerçevesinde Demokrasi, İnsan Hakları ve Yurttaşlık Kulübü rehberliğinde “Nurlu Şehir Medîne-i Münevvere” Kars Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdür Yardımcısı Abdulkerim Yusufoğlu’nun sunumuyla öğrencilere tanıtıldı.

Kulüp olarak Abdulkerim Yusufoğlu’na teşekkür edildi.

MEDÎNE-İ MÜNEVVERE

Peygamber efendimizin sallallahü aleyhi ve sellem Mekke-i mükerremeden hicret ettikten sonra, yerleştiği, ilk İslam devletini kurduğu ve kabr-i şerîfinin bulunduğu şehir. Hicretten önceki adı Yesrib olup, hicretten sonra Medînet-ür-Resûl (Peygamber şehri) veya Medîne-i münevvere (nurlu şehir) adıyla anılmıştır.

Allahü teala Kur´an-ı Kerîm de mealen buyurdu ki:

Onlar (münafıklar) ; "Eğer Medîne´ye dönersek, andolsun en şerefli ve kuvvetli olanımız oradan en hakir ve zaîf olanı muhakkak çıkaracaktır" diyorlardı. Hâlbuki şeref, kuvvet ve galibiyet Allah´ındır, Peygamberinindir, mü´minlerindir. Fakat münafıklar bunu bilmezler. (Münafikûn sûresi: 8)

Sizden biriniz Medîne-i münevverede vefat etmeğe gücü yetiyorsa, orada vefat etsin. Çünkü ben Medîne-i münevverede vefat edenlere şefaat ederim. (Hadîs-i şerîf-Mir´at-ül-Haremeyn)

Medîne-i münevvereye Mesîh Deccal´in (değil kendisi) kokusu bile giremeyecektir. O fitne günlerinde Medîne´nin yedi kapısı olacak ve her kapıda muhafız iki melek bulunacaktır. (Hadîs-i şerîf-Ahbaru Mekke)

Medîne-i münevvere, Mekke-i mükerremenin batısında ve Kızıldeniz´in doğusunda yer alan kuzeye doğru meyilli çölün ve güneye doğru uzanan az dalgalı bir ovanın bittiği yerde kurulmuştur. Çok verimli ve tarıma elverişli topraklarında her çeşit sebze, ç eşitli meyveler ile muz ve hurmanın en iyileri yetişir. Arabistan yarımadasının diğer bölgelerine göre serin bir iklime sahibdir. (Eyyûb Sabri Paşa)

Peygamberimiz sallallahü aleyhi ve sellem Mekke-i mükerremede insanları on üç sene müddetle İslam dînine davet ettikten sonra Allahü tealanın emri ile Medîne-i münevvereye 622 senesi Rebî-ul-evvel´in sekizinci Pazartesi günü hicret etti. Burada İslamiyet´i her tarafa yaydı. On sene sonra yani 632 senesi Haziran´ında, Rebî-ul-evvelin on ikinci Pazartesi günü Medîne-i münevverede vefat etti. (Mevlana Halid-i Bağdadî)

Peygamber efendimizin yaptırdığı Mescid-i Nebî içerisinde yer alan "Kabrim ile minberim arası Cennet bahçelerinden bir bahçedir" buyurarak medh ettiği Ravza-i mütahhera (Cennet bahçesi), Peygamber efendimizin kabr-i şerîfi, Uhûd şehidliği, başta hazret-i Osman olmak üzere pekçok Sahabe-i kiramın (Peygamberimizin arkadaşları) kabirlerinin bulunduğu Cennet-ül-Bakî´ kabristanı gibi mübarek yerler Medîne-i münevverededir. (Eyyûb Sabri Paşa)

Fatma KARAÜZÜM

Tarih Öğretmeni

(BA-BA-S) GAZİ KARS (KHA) / KAFKAS HABER AJANSI / BEDİR ALTUNOK
Bu Haberin Manşeti :

Medîne-i Münevvere, Kadim Şehirler 6
Bugün Atılan Manşetleri Görmek İçin TIKLAYINIZ
Etiketler :   Medîne-i Münevvere haberleri  Kadim Şehirler haberleri  kars haberleri  anadolu imam hatip lisesi haberleri   
<< Önceki Haber Medîne-i Münevvere, Kadim Şehirler 6 Sonraki Haber >>
  • Dolar : 5,25011
  • Euro : 5,9534
  • Altın : 221,333
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON DAKİKA HABERLERİ

Medîne-i Münevvere, Kadim Şehirler 6

DMCA.com Protection Status

Medîne-i Münevvere, Kadim Şehirler 6

  Yukleme: 0.318397